دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان چیست

242
دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان
لینک کوتاه مطلب : http://birclick.com/NCskK

دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان چیست

هر سال ساعت رسمی کشور در اول فروردین ماه ، یک ساعت به جلو کشیده می شود و در روز سی‌ام شهریور به وضعیت سابق برگردانده می‌شود . شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که چرا باید ساعت‌هایمان را یک ساعت به جلو بکشیم ؟ با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا در مورد دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان ، نکاتی را خدمت شما تقدیم کنیم .

دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان
دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان

دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان

طبق قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی ، ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ اول فروردین ماه ، یک ساعت به جلو کشیده می شود و در ساعت ۲۴ روز سی‌ام شهریور به وضعیت سابق برگردانده می‌شود . این کار در اکثر کشورهای جهان معمول بوده و با عنوان تغییر ساعت تابستانی شناخته میشود .

تغییر ساعت تابستانی سالهاست که در کشورهای عرض های میانی و قطبی به منظور استفاده بهتر و بیشتر از نور خورشید و بهینه سازی در مصرف انرژی انجام می شود . بنا به باور عموم برای اولین بار در سال ۱۷۸۴ ، طرح ساعت تابستانی توسط بنجامین فراکلین با درج مقاله ای راجع به تغییر ساعت و استفاده بهینه از انرژی مطرح شد . از آن پس تغییر ساعت تابستانی سالهاست که در کشورهای عرض های میانی و قطبی به منظور استفاده بهتر از نور خورشید و بهینه سازی در مصرف انرژی انجام می شود .

تغییرات شبانه روز کشور ایران نیز بدلیل قرارگرفتن در عرض های جغرافیایی میانی در طول سال قابل توجه است. به همین دلیل و برای استفاده بیشتر از روشنایی روز، در فصل های بهار و تابستان ساعت رسمی ۱ ساعت به جلو کشیده می شود . در ساعت های آنالوگ نیاز است این تغییر بصورت دستی انجام شود اما در تلفن های هوشمند یا تبلت بدلیل اینکه این دستگاه ها با ساعت جهانی هماهنگ هستند این کار بصورت خودکار انجام می شود .

همچنین بخوانید :   حل مشکل تغییر اتوماتیک زمان ویندوز در 19 سپتامبر
دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان
دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان

تغییرات شب و روز

مسیر ظاهری حرکت خورشید در آسمان طوری است که در نیمه اول سال، خورشید به قطب شمال نزدیک‌تر می‌شود و در نیمه دوم، خورشید به قطب جنوب نزدیک‌تر می‌شود . متناسب با این تغییرات ، مسیر روزانه حرکت خورشید بر فراز افق نیز بلندتر و کوتاه‌تر می‌شود و درنتیجه طول روز نیز تغییر می‌کند. این تغییرات به عرض جغرافیایی و موقعیت خورشید در آسمان ربط دارد . روی خط استوا، طول روز و شب تغییر زیادی نمی‌کند و همان ۱۲ ساعت روز و ۱۲ ساعت شب باقی می‌ماندولی هرچقدر که به سمت قطب ها حرکت کنیم تغیرات بیشتر میشود تا جائیکه در خود قطب ها ، ۶ ماه سال روز و ۶ ماه دوم سال شب خواهد بود .

شرایط میانی

در عرض‌های میانی، این تغییرات در بازه‌های بین دو مقدار حدی استوایی و قطبی متغیر است . در کشورهای جنوبی‌تر، تغییرات طول‌روز کمتر است و در کشورهای شمالی‌تر، این تغییرات بیشتر است . برای مثال، در شهر تهران با عرض جغرافیایی ۳۵.۶ درجه شمالی، طول روز از حدود ۱۴ ساعت و ۱۵ دقیقه تا ۹ ساعت و ۴۵ دقیقه متغیر است. این بدان معنی است که اگر در تهران در اول بهار خورشید در ساعت ۶ صبح طلوع کند، در اول تابستان ساعت ۴:۵۲، در اول پاییز ساعت ۶ و در اول زمستان ساعت ۷:۰۸ طلوع می‌کند .

دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان
دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان

یک نکته مهم

همان‌طور که می‌بینید ، خورشید در تابستان زودتر طلوع می‌کند و در زمستان دیرتر ؛ به همین دلیل برای استفاده بیشتر از انرژی خورشید و صرفه‌جویی در مصرف انرژی در عرض‌های میانی ، ساعت‌ها را در تابستان یک ساعت جلو می‌کشند تا زمان استفاده از نور خورشید در طول روز بیشتر شود . مثلا در شهر تهران اگر ساعت رسمی یک ساعت به جلو کشیده شود ، در اول تابستان خورشید ساعت ۵:۵۲ صبح طلوع می‌کند که در مقایسه با ساعت ۴:۵۲ در وضعیت عدم تغییر ساعت، بدان معنی است که در وضعیت ساعت تابستانی، یک ساعت بیشتر از نور روز بهره‌مند می‌شوید . در سوی دیگر، خورشید در وضعیت عدم تغییر ساعت حوالی ۱۹:۰۸ غروب می‌کرد؛ اما در وضعیت ساعت تابستانی، این اتفاق ساعت ۲۰:۰۸ اتفاق می‌افتد. بنابراین هم صبح‌ها خیلی زود روشن نمی‌شود و روشنایی خورشید به هدر نمی‌رود و هم شب‌ها یک ساعت کمتر از انرژی برق استفاده می‌شود .

همچنین بخوانید :   معرفی 4 ساعت جذاب برای مردان شیک پوش در سفر

 

دلیل تغییر ساعت رسمی کشور در بهار و تابستان چیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر
به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + دو =

اینم جالبه

معرفی ۴ ساعت جذاب برای مردان شیک پوش در سفر

معرفی ۴ ساعت جذاب برای مردان شیک پوش در سفر معرفی ۴ ساعت جذاب برای مردان شیک پوش : گذران ز…