سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله

343
سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله

سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله

نخستین روز ذى حجه ( آخرین ماه قمری ) سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است و روزی مبارک برای همه انسان هایی است که دل به زندگی فاطمی داده ‏اند تا شادی خود را با خاطره همیشه روشن آن روز مبارک، پیوند زنند . ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه (س) به فرمان خداوند، از امتیازاتی است که رسول اکرم (ص) بر آن مباهات می کردند . در این پیوند پر میمنت، فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم در مورد سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله صحبت کنیم لطفا همراه ما باشید .

سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله
سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله

سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله

حضرت پیامبر در خانه ام سلمه بود که حضرت علی علیه السلام برای خواستگاری فاطمه علیهاالسلام آمد . حضرت علی علیه السلام در زد . ام سلمه پرسید:کیست ؟ قبل از پاسخ خواستگار، پیامبر دستور داد : « در را باز کن و بگو داخل شود. کسی پشت در است که محبوب خدا و رسول است» . حضرت علی علیه السلام وارد شد، سلام کرد و در حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله نشست . چشمان خود را بر زمین دوخت . شرم از پیامبر (ص) مانع گفتن خواسته اش می شد. پیامبر(ص) که خود حضرت علی (ع) را بزرگ کرده و از روحیات او باخبر است ، سکوت را شکست و فرمود : « می بینم برای حاجتی اینجا آمده ای . خواسته ات را بر زبان آور و آنچه در دل داری بازگو که خواسته ات پیش من پذیرفته است » .

حضرت علی (ع) با سخنانی شیرین خواسته اش را چنین بازگو کرد : « پدر و مادرم فدای شما، وقتی خردسال بودم مرا از عمویتان ابوطالب و فاطمه بنت اسد گرفتید و با غذای خود و به اخلاق و منش خود بزرگم کردید . نیکی و دل سوزی شما درباره من از پدر و مادرم بیشتر و بهتر بود . تربیت و هدایتم به دست شما بوده و شما ای رسول خدا به خدا سوگند ذخیره دنیا و آخرتم می باشید . ای رسول خدا اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم خانه و همسری داشته باشم تا در سایه انس با او، آرامش یابم . آمده ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگاری کنم . آیا مرا می پذیرید؟ چهره پیامبر چون گل شکفته شد . گویا انتظار این لحظه را می کشید خوشحال شد، ولی جواب قطعی را برعهده حضرت فاطمه (س) گذاشت .

سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله
سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله

خطبه عقد در مسجد

به دستور پیامبر(ص)، علی(ع) به سوی مسجد رفت تا پیامبر(ص) نیز در پی او بیاید . در بین راه، ابوبکر و عمر را دید و داستان خود را برای آنان بازگو کرد . آن گاه به مسجد رفت . هم چنین پیامبر(ص) به بلال دستور داد که مهاجر و انصار را در مسجد گردآورد . پس از مدتی کوتاه، همگی در مسجد بودند، پیامبر(صلی الله علیه و آله) بر منبر بالا رفت و پس از ستایش خداوند فرمود : ای مردم! بزرگان قریش، فاطمه را از من خواستگاری کردند و من در پاسخ گفتم که به خدا سوگند! من شما را رد نکردم ، بلکه خداوند شما را رد کرده است .

در همین حال، جبرئیل بر پیامبر(صلی الله علیه و آله) نازل شد و گفت : خداوند فرموده است که اگر علی را برای فاطمه نیافریده بودم از آدم ابوالبشر تا روز قیامت، شوهر و همسری هم تراز فاطمه پیدا نمیشد . پیامبر(ص) نیز پیام جبرئیل را ابلاغ کرد و فرمود : ای مردم جبرئیل بر من نازل شد و مرا آگاهی داد که خداوند جلیل، علی و فاطمه را در آسمانها به نکاح هم درآورده است و از فرشتگان گواه گرفت و فرمان داد تا من نیز در روی زمین، فاطمه را به نکاح علی درآورم و شما را گواه بگیرم . پس فاطمه را به ازدواج علی درآوردم . ای علی! راضی شدی ؟ علی ایستاد و با چهرهای شاداب فرمود : خدا را بر نعمتهای او سپاسگزارم و گواهی میدهم که جز او ، خدایی نیست . درود بر محمد(ص) درودی که مقام و درجه اش را بالا برد . ای مردم! خداوند، ازدواج را برای ما پسندیده دانسته و بدان دستور داده است . خدا، ازدواج من و فاطمه را مقدر ساخته و بدان حکم کرده است . ای مردم! رسول خدا، فاطمه را به عقد من درآورده و زره ام را بابت مهر پذیرفت . از آن حضرت بپرسید و گواه باشید .

سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله
سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله

پس از این که پیامبر(ص) به پرسش حاضران، پاسخ مثبت داد، فرمود : بارک الله لهما و علیهما و جمع شملهما؛ خداوند برای شما مبارک گرداند و اجتماعتان را پاینده بدارد . پس از انجام خواستگاری و مراسم عقد وقت آن رسید که حضرت علی علیه السلام برای همسر گرامی خود اثاثی تهیه کند و زندگی مشترک خود را با دختر پیامبر(ص) آغاز کند. در آن زمان تمام دارایی حضرت علی علیه السلام منحصر به شمشیر و زرهی بود که می توانست به وسیله آن ها در راه خدا جهاد کند و شتری نیز داشت که با آن در باغستان های مدینه کار می کرد و خود را از میهمانی انصار بی نیاز می ساخت . پیامبر اکرم ص پذیرفت که حضرت علی علیه السلام زره خود را بفروشد و به عنوان جزئی از مهریه فاطمه سلام الله علیها در اختیار پیامبر بگذارد . زره به چهارصد درهم به فروش رفت . پیامبر قدری از آن را در اختیار بلال گذاشت تا برای حضرت زهرا(س) عطر بخرد و باقیمانده را به عمار یاسر و گروهی از یاران خود داد تا برای فاطمه (س) و علی (ع) لوازم منزل تهیه کنند . از صورت جهیزیه حضرت زهرا سلام الله علیها می توان به وضع زندگی بانوی بزرگوار اسلام به خوبی پی برد .

سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله
سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله

مهریه حضرت زهرا (س) الگویی برای پیوندهای امروزی

پیامبر گرامی اسلام (ص) ازدواج دخترش را به ساده ترین و راحت ترین شیوه انجام داد تا برای همه جوانانی که در آستانه زندگی مشترک هستند، سرمشق نیکویی باقی بماند . مهریه ۵۰۰ درهمی برای فاطمه علیهاالسلام مهتر زنان نیز، به همین هدف صورت گرفت . در روایات، افزون بر این مهریه که جنبه مادی و مالی دارد، مهریه های معنوی دیگری نیز برای آن بانوی بزرگ گفته شده است . در روایتی می خوانیم که حضرت زهرا علیهاالسلام از پدر تقاضا کرد که آن حضرت از خدا بخواهند تا مهریه اش را شفاعت از مسلمانان گناهکار قرار دهد . این خواسته حضرت مستجاب شد و فاطمه علیهاالسلام شفیع و واسطه بخشش گناهکاران قرار گرفت .

 

سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا سلام الله نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 13 =

بررسی

واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن

واقعه غدیر خم و خلاصه ای از اتفاقات آن در سال دهم هجری ، پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) …