برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن

514
برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن

برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن

با شروع فصل تابستان شاید عده ای از دوستان تصمیم بگیرند پوست خود را برنزه نمایند ولی به دلیل ترس از عوارض پوستی آن دقیقا نمیدانند که چطور باید اینکار را انجام دهند . هرچند که برنزه کردن بر زیبایی پوست می افزاید اما نباید از تاثیرات مخرب اشعه ها بر روی پوست غافل شد مخصوصا تاثیراتی که توسط دستگاه های مخصوص برنزه کردن و اشعه های مصنوعی میتواند بر روی پوست ایجاد شود اما همه این موارد نمیتواند در مقابل میل به زیبایی پوست بایستد . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم برای برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن مطالبی را به حضورتان تقدیم کنیم لطفا ما را همراهی کنید .

برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن
برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن

برنزه کردن پوست

سلول های رنگی پوست (ملانوسیت) ماده ای بنام ملانین را تولید می کنند که مسئولیت رنگ پوست را به عهده دارد . همه ی انسانها بدون در نظر گرفتن رنگ پوست، دارای تعداد یکسان سلولهای ملانوسیت هستند. اما تفاوت رنگ پوست در افراد مختلف به دلیل متفاوت بودن میزان تولید ملانین است. وقتی که پوست در معرض نور UV قرار می گیرد، برای حفظ سلامت پوست اقدام به تولید ملانین بیشتر می کند . در این شرایط اشعه UV قسمتی از DNA پوست را می شکند و یکی از این قسمت هایی که می شکند باعث تحریک و تولید ملانین می شود که در اصطلاح به آن برنزه شدن می گوییم . هنگامی که ملانین آزاد می شود با جذب پرتو UV و تبدیل آنها به گرما جلوی آسیب رساندن این پرتو ها به DNA را می گیرد .

معمول ترین روش برای برنزه کردن همان روش سنتی آفتاب گرفتن است . البته در سالهای اخیر دو روش دیگر نیز بوجود آمد که خیلی سریعتر جواب میدهند . یکی به کمک لوسیون و اسپری های مخصوص برنزه کردن و دیگری با استفاده از دستگاه‌های سولاریوم میباشد .

برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن
برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن

دستگاه‌های سولاریوم

استفاده از دستگاه‌های سولاریوم بیشترین خطر را دارد چون در زمان بسیار کوتاهی اشعه‌های بسیار قوی آن پوست را آزار می‌دهند ولی در این روش سرعت برنزه شدن بسیار بالاست و قابلیت کنترل رنگ هم در آن وجود دارد. البته در برنزه کردن با سولاریوم شما می‌توانید شدت اشعه را کنترل کرده و مدت کمتری از آن استفاده کنید تا در‌نتیجه آسیب کمتری به پوست‌تان برسد . اشعه‌ دستگاه‌های سولاریوم که در هر بار اصولا بین ۵تا ۱۵دقیقه استفاده می‌شوند ۳تا ۸برابر بیشتر به پوست صدمه وارد می‌کنند. در‌حالی که می‌توان این آسیب را کنترل و با تنظیم درجه اشعه آن نگران خطرات بعدی آن نبود. اما متاسفانه در کشور ما دستگاه‌های بسیاری هست که در بعضی موارد به‌وسیله اشخاص بدون تجربه برای ایجاد بازار کار استفاده می‌شوند و سودآوری مجالی برای فکر کردن به سلامت مصرف‌کنندگان به آنها نمی‌دهد، اما در مقابل عده‌ای با دانش حرفه‌ای در این زمینه با ارائه دستگاه‌های مدرن زمان پیشنهادی را با درنظر گرفتن روشن یا تیره بودن پوست شما رعایت و تنظیم می‌کنند .

برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن
برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن

لوسیون و اسپری های برنزه کردن

از یک برنزه‌کننده که حاوی عنصری است که با پوست واکنش نشان داده و یک حمام آفتاب مصنوعی را تولید می‌کند، استفاده کنید . اینها، لوسیون‌ها، کرم‌ها و اسپری‌ها هستند که پوست شما را به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد (برنزه) درمی‌آورند . برنزه‌کننده‌های بدون آفتاب ، از یک مادۀ شیمیایی که سلول‌های مردۀ پوست را در بدن شما رنگ می‌کنند، استفاده می‌کنند پس موقتی بوده و فقط تا زمانی‌که بدن شما پوست مرده را بریزد یا به کمک پاک کننده هی پوستی آن را پاک کنید دوام خواهند داشت . این مواد بشرطی که بصورت استاندارد تولید شده و از مراکز معتبر خریداری شود آسیبی به پوست نمیرساند و ایراد این روش موقتی بودن آنست . از قرصهایی که ادعا می کنند باعث تولید ملانین در پوست می شوند، اجتناب کنید . این قرص ها رنگ های شیمیایی را به پوست رسانده و باعث تغییر رنگ پوست میشود اما متاسفانه صدماتی را به کبد وارد میکنند .

تابش آفتاب

همانطور که گفتیم برنزه کردن با تابش آفتاب طبیعی‌ترین روش برای تغییر رنگ پوست است و اغلب افراد از این روش استفاده میکنند . در این روش چون اشعه های آفتاب به پوست میرسد احتمال آسیب رسانی به پوست زیاد است لذا برای جلوگیری از آسیب باید برخی نکات مهم را رعایت کرد . قبل از آغاز برنزه کردن به حمام بروید و با استفاده از یک لیف یا یک برس شستشوی بدن، به خوبی لایه پوست مرده را از بدن چدا کنید. با این کار علاوه بر سریعتر برنزه شدن پوست، مدت زمان بیشتری (تا ایجاد لایه جدید پوست) برنزه خواهید ماند . در بارهای بعدی شستشوی بدن را با ملایمت انجام دهید تا لایه ی برنزه شده پوست به آسانی از بین نرود . در زمان برنزه کردن با نور خورشید باید مراقب کاهش آب بدن باشید . اگر آب کمتری به پوست برسد، به جای برنزه شدن می سوزد .  بنابراین در مدت فرایند برنزه کردن مایعات زیاد بنوشید .

برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن
برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن

نباید مدت زیادی در معرض نور خورشید قرار بگیرید بلکه سعی کنید در فواصل زمانی کوتاه در مقابل نور خورشید قرار گیرید . فراموش نکنید که  فرایند برنزه شدن زمانبر است . بنابرین انتظار نداشته باشید که در طی یک روز پوست شما برنزه شود . هرچقدر اشعه های UV بصورت تدریجی به پوست برخورد کنند ضرر کمتری خواهند داشت اما به هر حال این اشعه ها بدلیل ماهیت خود باعث آسیب به پوست میشوند .

با استفاده از کرم ضد آفتاب تاثیر پرتوی نور UV را تعدیل کنید . هرچه پوست شما رنگ پریده تر باشد، نیاز به کرم ضد آفتاب بیشتری دارید. به یاد داشته باشید که با استفاده از کرم ضد آفتاب می توانید زمانی را که در معرض نور آفتاب قرار میگیرید، افزایش دهید اما خطر پرتو های UV به طور کامل از بین نمی رود .

بیاد داشته باشید هورمون محرک ملانوسیت، توسط غده هیپوفیز تولید می شود که به عصب بینایی شما گره خورده است و به نور خورشید حساس است . به عبارت دیگر، دیدن نور خورشید، باعث تولید هورمونی می شود که  محرک تولید “ملانین” است. بدون آن به جای برنزه شدن بیشتر آفتاب سوخته می شوید. از طرف دیگر محافظت از چشمان در مقابل پرتوی UV نیز اهمیت دارد. بنابر این در ابتدای فرایند برنزه کردن عینک نزنید تا غده هیپوفیز تحریک شود اما بعد از مدتی میتوانید برای محافظت از چشم ها از عینک استفاده کنید .

برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن
برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن

بدن خود را به اطراف بچرخانید، به طوری که هم پشت و هم جلوی بدن شما برنزه شود به این ترتیب رنگ پوست کل بدن بصورت یکدست خواهد بود که بر زیبایی شما می افزاید . از آنجایی که ملانین در لایه ی بیرونی پوست قرار دارد، با مراقبت از پوست و زنده نگه داشتن سلول های پوست می توانید مدت بیشتری برنزه بمانید. اگر این سلولها بمیرند پوست مرده میریزد و جای خود را به سلولهای جدیدی میدهد که ملانین کمتری دارند و در نتیجه کمرنگترند. برای محافظت از پوست روزی ۲ بار کرم مرطوب کننده به پوست خود بزنید و آنهارا مرطوب نگه دارید .

بعضی افراد که پوست بسیار رنگ پریده ای دارند، نمی توانند برنزه شوند و در عوض آفتاب سوخته می شوند. این افراد بهتر است از محصولات برنزه کننده استفاده کنند . در همه روزها و فصل‌های سال حتی در روزهای ابری و سرد استفاده از ضد‌آفتاب برای همه نوع پوست از روشن‌ترین تا تیره‌ترین الزامی است. با این تفاوت که برای محافظت کامل از پوست‌های تیره نوع SPF‌های پایین آن و برای پوست‌های روشن SPF‌ های بالا مناسب است . پس ضمن استفاده روزانه از ضد‌آفتاب باید هر دو ساعت یک‌بار آن را تمدید کرده و در شرایط جوی متفاوت مانند کوهستان یا ارتفاعات بالا حتی هر ۳۰دقیقه استفاده از آن تکرار شود .

 

برنزه کردن پوست بدون آسیب رساندن به آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

بررسی

ویژگی های کرم ضدآفتاب مناسب و استاندارد چیست

ویژگی های کرم ضدآفتاب مناسب و استاندارد چیست کرم ضدآفتاب SPF 30 بهتر است یا کرم ضدآفتاب رن…