اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان چیست

1,534
اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان چیست

اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان چیست

مغز انسان پیچیده ترین عضو بدن اوست و همین پیچیدگی ها باعث حساسیت زیاد آن است . مغز ۲۰ درصد از کل اکسیژن بدن را مصرف می‌کند و نسبت به کمبود اکسیژن سریعا واکنش نشان داده و سلول های مغزی خیلی زود از بین میروند .  اگر ۸ تا ۱۰ ثانیه خون به مغز نرسد، فرد از هوش می‌رود و این نشان از حساسیت زیاد مغز نسبت به مواد غذایی و اکسیژن است . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم در مورد اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان صحبت کنیم لطفا ما را همراهی فرمایید .

اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان چیست
اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان چیست

اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان

هایپوکسی Hypoxia مغزی عارضه‌ای است که در آن مغز با کمبود اکسیژن مواجه می‌شود . شمار زیادی از اختلالات می‌توانند عامل آن باشند از جمله سکته‌های مغزی ، مسمومیت با کربن‌مونواکسید ، عملکرد نادرست قلب ، غرق شدن و مشکلات مادرزادی را میتوان نام برد . در مقایسه با دیگر سلول‌ها ، سلول‌های مغزی بیشتر نسبت به کمبود اکسیژن حساس اند و زودتر در واکنش به آن از بین می‌روند . این عارضه می‌تواند در عملکرد مغز اختلال ایجاد نموده و با آسیب به سلول‌های مغزی موجب مرگ شود . همچنین علائم نسبت به سرعت کاهش اکسیژن متفاوت است ؛ محرومیت از اکسیژن به میزانی کم فقط نشانه‌هایی آهسته را به وجود می‌آورد ، در حالی که اگر این امر به سرعت انجام گیرد، تغییرات سریع خواهد بود .

ضربان قلب

وقتی مغز اکسیژن کافی دریافت نکند، ضربان قلب به منظور رساندن اکسیژن به آن افزایش پیدا خواهد کرد . اگر هایپوکسی به حد کافی شدید باشد، قلب در پاسخ به این نیاز توانایی آن را نخواهد داشت تا شرایط را تحمل کند و احتمالاً از کار افتاده و حمله‌ی قلبی رخ خواهد داد .

اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان چیست
اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان چیست

اختلال حرکتی

یکی از نشانه‌های کاهش اکسیژن برای استفاده‌ی مغز از دست دادن توانایی‌های حرکتی و هماهنگی در اجرای آن‌هاست. مخچه مسئول بسیاری از توانایی‌های هماهنگی و تعادل ماست. مرگ سلول‌ها می‌تواند به راه رفتن آشفته و دیگر مشکلات حرکتی بیانجامد.

کما

وقتی اکسیژن به مدتی طولانی یا به میزانی زیاد کاهش می‌یابد ، بدن به اصطلاح خاموش شده و به اغما می‌رود . در این حالت فرد به تحریکات محیطی پاسخ نداده و هوشیاری خود را از دست خواهد داد . دیگران نمی‌توانند چنین فردی را بیدار کنند و هیچ حرکت خودخواسته‌ای انجام نمی‌شود . اگر اکسیژن در اختیار مغز قرار گیرد، شاید این حالت از بین برود ولی آسیب‌های دائمیِ مغز را نمی‌توان جبران کرد . هر ۱۰ دقيقه يك نفر در دنیا بر اثر آسيب سر به حالت كما مي‌رود . بد نيست بدانيد آسيب‌هاي وارد به سر اولين علت به كما رفتن، مرگ و يا معلوليت افراد ۱ تا ۴۴ سال محسوب مي‌شود . بين ۵ تا ۱۰ درصد از كساني كه به كما مي روند، قادر به باز گردان حالت هوشياري خود نيستند و در نهايت به زندگي نباتي كه تنها علائم حيات در آنها وجود خواهد داشت، منجر مي‌شوند .

اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان چیست
اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان چیست

مرگ مغزی

آخرین مرحله از نتایج هایپوکسی شدید، اگر اقدامی صورت نگیرد، مرگ مغزی است . مرگ مغزی به بیماری اطلاق می‌شود که در حالت کما قرار داشته، به درد پاسخ نمی‌دهد و فاقد همه‌ی رفلکس‌های اعصاب مغزی است . این بیمار شاید دچار آپنه نیز شود یا دیگر نتواند به طور مستقل نفس بکشد . درچنین وضعیتی همهٔ نرونهای مغز درنتیجهٔ هیپوکسی تخریب می‌شوند . مرگ مغزی یکی از معیارهای قطعی تعیین کننده مرگ است معیارهای دیگر مرگ ، از بین‌رفتن گردش خون و تنفس است . در جریان مرگ مغزی اعضای دیگر بدن مانند قلب ، کلیه‌ها یا کبد تا مدتی زنده و قابل پیوند هستند و این ارگان‌ها درصورت اقدام بموقع می‌توانند در بدن شخص دیگری به وسیله پیوند اعضا استفاده شوند .

در حالت کما شانس بهبود برای برخی بیماران وجود دارد، در صورتی که در مرگ مغزی بهبود بیمار غیرممکن و مرگ وی ظرف چند روز حتمی است .

اثرات کمبود اکسیژن در مغز انسان چیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 20 =

بررسی

سکته مغزی در جوانان ایرانی ۷ برابر بیشتر از جوانان غربی‌

سکته مغزی در جوانان ایرانی ۷ برابر بیشتر از جوانان غربی‌ سکته مغزی مهمترین عامل مرگ و میر …