کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب

482
کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی : Laser) Light Amplification By Stimulated Emission of Radiation) به معنای تقویت نور توسط نشر برانگیخته تابش است . لیزر نوعی از امواج الكترومغناطیسی مانند اشعه ایكس، گاما، ماوراء بنفش و … است که به صورت تك رنگ ساطع می شود . سال‌هاست در نشریه‌های پزشکی و خانوادگی از کاربرد لیزر در درمان‌های دندان‌پزشکی می‌شنویم .

این روز‌ها در تبلیغات برخی مطب‌ها و کلینیک‌های دندان‌پزشکی نیز نوید استفاده از لیزر برای رهایی از صدای آزاردهنده توربین‌های دندان‌پزشکی و کاهش درد و خون‌ریزی را می‌شنویم اما ممکن است وقتی از دندان‌پزشک خود درباره کاربرد لیزر سوال کنید، بشنوید آنچه مردم از کاربرد لیزر در ذهن دارند در اصل یک اشتباه عامیانه است و چیزی که به عنوان لیزر در مطب‌های دندان‌پزشکی دیده‌اند، تنها نور آبی‌رنگ یک دستگاه مخصوص است که برای ترمیم دندان‌ها با ماده کامپوزیت کاربرد دارد و لیزر محسوب نمی‌شود.

پس لیزر دندان‌پزشکی چیست و کاربردهای لیزر در دندانپزشکی چیست ؟ در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم به این سوال به طور مفصل پاسخ دهیم . لطفا همراه ما باشید .

تاریخچه لیزر در دندانپزشکی

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب
کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب

اولین بار لیزر توسط تئودورمیمن درماه مه سال ۱۹۶۰ ساخته شد و مقاله هایی در این رابطه در مجله نیچر چاپ شد . لیزرهای نسل اول کاربردهای در حد جراحی های بافت نرم پیدا کردند . همچنین تحقیقات لیزر های کم توان از سال های ۱۳۶۶ بعد از تحقیقات آندره مسترمجارستانی در فیلد دندان پزشکی نیز شروع شد و جالب است که همچنان ادامه دارد .

در دهه هشتاد لیزرهای اربیوم فامیلی تحت عنوان نسل دوم لیزر های دندان پزشکی روی کارآمد که با توانایی برداشت بافت های سخت دندانی و استخوانی، سبب بازشدن دریچه ی تازه دردندان پزشکی نوین شد.

تحقیقات و ساخت دستگاه های لیزر همچنان ادامه داشت تا آن جا که درعرض پنج سال اخیر بیش از یک هزار مقاله در مجلات معتبر چاپ شده است و در واقع لیزر یک تکنولوژی منحصر به فرد در بهبود روند درمانی بیماران به حساب آید با توجه به اینکه لیزر های با عرض پالس بسیار کوتاه و مدالیته های جدید درمانی در امور تشخیصی و یا کانسپت هایی چون فتودینامیک دیاگنوزیز و تراپی همچنان درروند پزوهش و تحقیقات هستند .

استفاده از لیزر در دندانپزشکی

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب
کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب

روش‌های لیزر درمانی با استفاده از انرژی نور عمل می‌کنند. زمانی که این نور لیزر در فرایندهای جراحی یا دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند یک ابزار برش یا یک ابزار تبخیرکننده بافت‌ها عمل می‌کند . زمانی که لیزر درمانی برای پر کردن دندان به کار برده می‌شود، باعث تقویت نوار فاصله بین قسمت پرشده و خود دندان می‌شود . زمانی که لیزر برای سفید کردن دندان‌ها به کار برده می‌شود مانند منبع گرمایی عمل کرده و اثر سفیدکننده‌های دندانی را افزایش می‌دهد.

همچنین بخوانید :   به این دلایل سیب بخورید

مزایای لیزر درمانی در دندانپزشکی

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب
کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب

– در برخی موارد باعث درد کمتر شده و بنابراین نیاز به بیهوشی را کاهش می‌دهد و تجربه مراجعه به دندانپزشک را راحت‌تر می‌کند.

– ممکن است باعث کاهش اضطراب در افرادی شود که صدای دریل دندانپزشکی آنها را آزار می‌دهد .

– خونریزی و تورم در زمان درمان بافت نرم کاهش یافته و طول دوره بهبودی نیز کاهش می‌یابد .

– قسمت بیشتری از دندان در هنگام درمان و ترمیم دندان‌های پوسیده سالم باقی مانده و حفظ می‌شود .

– احتمال بروز عفونت‌های باکتریایی کاهش می‌یابد زیرا پرتو پرانرژی لیزر ناحیه تحت درمان را استریلیزه می‌کند .

– برای ایزوله کردن ریشه دندان به کار برده می‌شود و از حساسیت دندان‌ها نسبت به سرما و گرما می‌کاهد .

لیزرهای مورد استفاده در دندانپزشکی

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب
کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب

– لیزرهای دی‌اکسید کربن : از آن‌ها برای برداشتن تومورهای دهان، بافت‌های بیمار و استخوان استفاده می‌شوند .

– لیزرهای دیودی و ان‌دی- یاگ : برای برداشتن التهاب لثه و سایر عناصر بیماری‌زا (پاتوژن‌ها) از آن‌ها استفاده می‌شود. از این لیزرها در تکنیک لاناپ که به احیاء لثه کمک می‌کند نیز استفاده می‌شود، زیرا آن‌ها به خوبی از پس بافت‌های سخت برمی‌آیند.

– لیزرهای اربیوم : اغلب در جراحی زیبایی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توان از آن‌ها جهت آماده‌سازی دندان برای پر کردن نیز استفاده کرد.

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب
کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب

۱ – تشخیص پوسیدگی و جرم

یکی از روش‌های نوین در تشخیص زودرس ضایعات پوسیدگی و جرم دندانی کاربرد لیزر فلورسانس است. در این تکنیک، نور لیزر به بافت بیولوژیک تابانده می‌شود و در صورت حضور فعالیت متابولیک باکتریایی، این لیزر با القای اثرات فلورسانس، بازتابی به دستگاه برمی‌گرداند. دستگاه با تبدیل شدت این نور برگشتی به یک مقیاس عددی می‌تواند به تشخیص ضایعه پوسیدگی یا جرم کمک کند.

این نور از طریق یک فیبر مرکزی به دندان می‌تابد و نور فلورسانت برگشتی از طریق فیبرهای دیگری که به شکل محیطی اطراف فیبر مرکزی قرار گرفته‌اند؛ به دستگاه برمی‌گردد. در این مرحله سیگنال برگشتی آنالیز شده و به یک مقیاس عددی از «۰» تا «۹۹» تبدیل می‌شود.

نمایشگر دستگاه علاوه بر اینکه به صورت لحظه‌ای در هر نقطه مقادیر را نشان می‌دهد؛ نشان‌دهنده بالا‌ترین عدد ثبت شده در کل روند معاینه است. بروز پاسخ فلورسنت را به واسطه حضور محصولات باکتریایی همچون پروفین؟‌ها و دیگر عوامل نور دوست در ضایعات پوسیدگی و جرم زیر لثه‌ای می‌دانند. امتیاز استفاده از این روش این است که با حساسیت تکنیکی بسیار بالای دستگاه امکان مخفی ماندن پوسیدگی از دید دندان‌پزشک بسیار نادر است. البته احتمال تشخیص کاذب پوسیدگی در ناحیه شیارهای سالم هم وجود دارد.

همچنین بخوانید :   با خاصیت های اعجاب برانگیز پوست انار آشنا شوید

۲ – درمان حساسیت دندانی

ازدیاد حساسیت عاجی یکی از علل شایع مراجعه بیماران به دندان‌پزشک است. برای درمان این مشکل روش‌های متفاوتی مانند استفاده از خمیردندان‌های حاوی مواد ضدحساسیت، ژل‌های فلوراید و ادهزیوهای عاجی وجود دارد. استفاده از انواع مختلف لیزر نیز برای درمان این عارضه کاربرد دارند. همچنین مطالعات تکرار این روند را با فاصله ۲ هفته‌ای برای بهبود قابل‌ملاحظه نتایج پیشنهاد داده‌اند. البته استفاده از این لیزر‌ها هم نتوانسته است درد ناشی از حساسیت عاجی را در تمام بیماران کاملا برطرف کند.

۳ – سفید کردن دندان‌ها

یکی از کاربردهای شایع لیزر در دندان‌پزشکی، بلیچینگ کردن (سفیدکردن دندان‌ها) است. البته لیزر در درمان بلیچینگ تنها برای فعال‌کردن ژل بلیچینگ به‌کار می‌رود و هیچ لیزری به شکل مستقل خواص بلیچ ندارد. لیزر در یک مدت زمان کوتاه‌تر، دما را بالا می‌برد و سرعت فعال شدن ژل را افزایش می‌دهد. در این روش معمولا برای افزایش جذب انرژی لیزر از محصولات بلیچینگ حاوی پیگمان استفاده می‌شود. استفاده از لیزر در بلیچینگ سرعت کار را بهبود می‌بخشد اما تجربه بیشتر دندان‌پزشکان نشان می‌دهد روش بلیچینگ در خانه بهترین و پایدار‌ترین نتایج را به همراه داشته است.

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب
کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب

۴ – برداشت پوسیدگی و تهیه حفره

یکی از کاربردهای جذاب لیزر برای بیماران دندان‌پزشکی به‌کارگیری لیزر به عنوان جایگزینی برای تراش حفره؟‌ها و برداشت پوسیدگی مطرح شده است، در این روش لیزر اربیوم که بیشترین جذب را در مولکول‌های آب داراست توسط مولکول‌های آب موجود در نسج سخت دندانی یا استخوانی باعث تبخیر لحظه‌ای آب و اتساع کریستال‌های هیدروکسی آپاتیت شده که این فرایند باعث برداشت لایه؟ لایه نسج سخت بیولوژیک می‌شود. این روش با حذف مته‌های دندان‌پزشکی و صدای ناهنجار آن‌ها، درمان‌های دندان‌پزشکی را خوشایند‌تر و تحمل‌پذیر‌تر می‌سازند اما این روش معایبی نیز به همراه دارد .

۵ – جراحی بافت نرم

تقریبا تمام لیزرهای شایع مورد کاربرد در دندان‌پزشکی با مکانیسم‌های مختلف قادر به برش بافت نرم هستند. لیزر‌ها با نفوذ به بافت نرم ضمن برش دادن آن، باعث انسداد عروق خونی و مهارگیرنده‌های درد در محل برش می‌شوند. به همین دلیل بیشتر بیماران درد کمتری را نسبت به روش جراحی معمولی تجربه می‌کنند. همچنین کار با لیزرهای بافت نرم ترمیم زخم را تسریع می‌کند و چون التهاب مختصری ایجاد می‌کند، تورم و ناراحتی پس از عمل نیز بسیار کمتر است. لیزر برای درمان سرطان‌های بدخیم مخاط دهان نیز کاربرد دارد. این لیزر‌ها قادرند سلول‌ها و شبکه خونی سلول‌های سرطانی را از بین ببرند و باعث مرگ سلول‌های سرطانی شوند. همچنین لیزر می‌تواند باعث فعال کردن سیستم ایمنی میزبان شود.

۶ – درمان ریشه

هدف اصلی در درمان ریشه، تمیزکردن کانال دندان است. لیزر می‌تواند برای استریل کردن مجموعه کانال اصلی یا کانال‌های فرعی دندان استفاده شود .

همچنین بخوانید :   داشتن دندان های سالم و سفید با خوردن این 6 میوه

۷ – جراحی لثه

لیزر اربیوم در جراحی لثه به منظور حذف بافت گرانولیشن یا عوامل محرک سطح ریشه و در جراحی افزایش طول تاج به منظور اصلاح بافت نرم و استخوان آلوئولار کاربرد دارد. البته این روش عمدتا در قدام فکین که عرض استخوان بین دندانی کمتر است کاربرد دارد و در نواحی خلفی فکین برداشت استخوان نیازمند کنار زدن فلپ و افزایش طول تاج به شکل کلاسیک است.

معایب لیزر در دندانپزشکی

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب
کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب

۱ – عوارض بینایی

در صورتی که دقت کافی در استفاده از لیزر صورت نگیرد، لیزر باعث آسیب جدی به چشم می‌شود. این آسیب می‌تواند ناشی از جذب انرژی توسط قرنیه یا شکبیه چشم باشد. به همین علت باید حتما چشمان بیمار را با عینک محافظ پوشاند.
هر دندان‌پزشکی که از لیزر استفاده می‌کند باید از ریسک‌های احتمالی آن کاملا آگاه باشد و برای استفاده از دستگاه مورد نظر کاملا تعلیم‌دیده باشد و دوره‌های مخصوص لیزرتراپی را گذرانده باشد.

۲ – قیمت بالا

یکی دیگر از معایب کاربرد لیزر، گران بودن آن است. برای بهره جستن از مزایای لیزر باید چند برابر خدمات معمول دندان‌پزشکی هزینه کنید اما اگر جزو کسانی هستید که به دلیل ترس از دندان‌پزشکی و ابزار معمول آن، جرات قدم گذاشتن در مطب‌های دندان‌پزشکی را ندارید، می‌توانید با بهره‌جستن از لیزر، تجربه‌ای متفاوت از دندان‌پزشکی داشته باشید.

محدودیت‌های کاربرد لیزر در دندانپزشکی

– از لیزرها نمی‌توان برای دندان‌هایی که با نقره پر شده‌اند استفاده کرد.

– از لیزرها نمی‌توان برای بسیاری از درمان‌های متداول دندانپزشکی استفاده کرد . برای مثال، در موارد زیر دریل‌های سنتی دندانپزشکی بسیار مؤثرتر از لیزرها عمل می‌کنند :

درمان پوسیدگی بین دندان‌ها
کار در اطراف پرشدگی‌ های قدیمی
آماده‌سازی یک دندان برای نصب روکش
آماده‌سازی یک دندان برای نصب بریج

– گاهی اوقات برای تکمیل یک درمان لیزری به استفاده از یک دریل دندانپزشکی نیاز است. برای جاهایی که نیاز به شکل دادن به یک پرشدگی، تنظیم بایت یا پولیش کردن یک سطح پر شده است، لیزر گزینه مناسبی نیست.

– لیزرها نیاز به استفاده از بی‌حسی را رفع نمی‌کنند .

– معمولاً درمان‌های لیزری از درمان‌های سنتی گران‌ترند، زیرا دستگاه‌های لیزر بسیار گران‌تر از دریل‌های سنتی دندانپزشکی هستند.

مراقبت پس از لیزر درمانی

دوره محافظت و مراقبت از دندان پس از لیزر درمانی بسیار کوتاهتر و آسان تر از روش های مرسوم عادی است اما مراقبت های آن مشابه به مراقبت های عادی است.

 

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی بهمراه مزایا و معایب نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفت =

بررسی

دندان های شیری کودکان و نکاتی در مورد آن

دندان های شیری کودکان و نکاتی در مورد آن دندان ها نقش اساسی در زیبایی چهره و سلامت بدن بر …