پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات

595
پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات

پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات

اگر بخواهیم پرفسور مریم میرزاخانی را در یک جمله خلاصه کنیم میتوان گفت او نابغه ریاضی بود . او تنها زن در این کره خاکی بود که موفق به دریافت جایزه فیلدز شد که بالاترین جایزه در رشته ریاضیات در جهان است . تدریس ریاضیات در بهترین دانشگاه های جهان و دریافت چندین مدال و جایزه در رشته ریاضیات ، از جمله افتخارات این بانوی ایرانی بود . اما صد هیف که چرخ گردون روزگار اجازه شکوفایی بیشتر به ایشان را نداد و متاسفانه ۲۴ تیرماه خبر درگذشت او همه را به حیرت برد . متاسفانه علم طب نتوانست به داد ریاضیات برسد و جامعه ریاضیدانان را اندوهگین کرد . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا شما را بیشتر با این نابغه قرن آشنا کنیم .

پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات
پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات

پرفسور مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمد . پدرش احمد میرزاخانی مهندس برق و رئیس هیئت مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری «رعد» بود . او با اتمام تحصیلات ابتدایی با شرکت در اولین دوره جذب استعدادهای درخشان وارد دبیرستان فرزانگان تهران شد .

مریم میرزاخانی در سال‌های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ که سال سوم و چهارم دبیرستان بود در دبیرستان فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری شد و بعد از آن در سال ۱۹۹۴ در المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ با ۴۱ امتیاز از ۴۲ امتیاز مدال طلای جهانی گرفت . سال بعد یعنی ۱۹۹۵ در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با ۴۲ امتیاز از ۴۲، رتبهٔ اول طلای جهانی را به دست آورد .

بدون علاقه داشتن به ریاضی ممکن است آن را سرد و بیهوده بیابید . اما زیبایی ریاضیات خود را تنها به شاگردان صبور نشان می‌دهد . پر ارزش‌ترین بخش مطالعه ریاضی لحظه‌ای است که می‌گویی آها! ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید . احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح         مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی اولین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و همچنین اولین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت . وی اولین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و اولین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی نمره کامل گرفت .  میرزاخانی دورهٔ لیسانس و فوق لیسانس ریاضی را در دانشگاه صنعتی شریف طی کرد . وی در سال ۲۰۰۴ با اخذ مدرک دکترای دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن ، از برندگان جایزه فیلدز، در دانشگاه‌های پرینستون و استنفورد به تدریس مشغول شد .

یک سال بعد در سال ۲۰۰۵ نشریه پاپیولار ساینس آمریکا او را به عنوان یکی از ۱۰ ذهنِ جوان جهان برگزید و تجلیل کرد . میرزاخانی مدتی در پرینستون درس می‌داد ولی بعد به استنفورد رفت و کار تدریس و پژوهش را در آن‌جا ادامه داد . او در شهریور ۱۳۸۷ و در ۳۱ سالگی به درجه استادی ( پروفسور) که بالاترین درجه دانشگاهی است رسید .  همسر وی یان وندراک، نیز دانشیار ریاضی دانشگاه استنفورد، و پژوهشگر سابق علوم کامپیوتر نظری مرکز تحقیقات آی‌بی‌ام و اهل جمهوری چک است این زوج ریاضی فرزندی به نام آناهیتا دارند .

پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات
پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات

دریافت جایزه فیلدز

او در سال ۲۰۱۴ برندهٔ مدال فیلدز شد که بالاترین نشان علمی رشتهٔ ریاضیات است . وی نخستین زن در جهان و نخستین ایرانی بود که موفق به دریافت این جایزه گشت . نشان فیلدز Fields Medal جایزه‌ای است که هر چهار سال یکبار به ابتکار ریاضی‌دان کانادایی جان چارلز فیلدز در جریان کنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضی‌دانان جوان (کمتر از چهل سال) که کار ارزنده‌ای در ریاضی انجام داده باشند، داده می‌شود . جایزه فیلدز به طور رسمی از سال ۱۹۵۴ اهدا می‌شود . از آنجاییکه جایزه نوبل در رشته ریاضیات وجود ندارد و به جهت ارزش زیاد جایزه فیلدز ، این جایزه را «نوبل ریاضیات» می‌خوانند این جایزه در واقع یک مدال طلا با عکس ارشمیدس به همراه پاداش  ۱۵٬۰۰۰ دلار کانادا است .

پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات
دریافت جایزه فیلدز از دست رئیس جمهور کره جنوبی

نظراتی در مورد مریم میرزاخانی

رئیس جمهور اسلامی ایران آقای دکتر روحانی  در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ دریافت جایزه بزرگ ریاضیات را به مریم میرزاخانی تبریک گفت همچنین وزیر علوم و رئیس سازمان انرژی اتمی نیز از جمله افرادی بودند که به او تبریک گفتند .

جیمز کارلسون از انستیتو ریاضیات کِلی می‌گوید : میرزاخانی در یافتن ارتباطات جدید، عالی است . وی می‌تواند به‌سرعت از یک مثال ساده به دلیل کاملی از یک نظریهٔ ژرف و عمیق برسد .

رامین تکلو، استاد ریاضی دانشگاه ایلینوی شیکاگو، گفت : مریم میرزاخانی حتی بدون گرفتن فیلدز هم در میان معروف‌ترین ریاضی‌دانان جهان بوده‌است.

پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات
پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات

بهرنگ نوحی استاد دانشگاه کویین‌مری ، : به محض اینکه در هاروارد شروع کرد مشخص بود که کارش خوب است . مشخص بود که تز دکترایش یک تز انقلابی است .

ریچارد داوکینز در حساب توییترش کسب جایزه فیلدز را به وی تبریک گفت .

یورگ کرامر، رئیس اتحادیهٔ ریاضی‌دانان آلمان، و گونتر زیگلر، استاد ریاضی دانشگاه آزاد برلین، به میرزاخانی تبریک گفتند .  همچنین نشریات آلمانی چون اشپیگل، فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ، زوددویچه تسایتونگ، تاگس اشپیگل و برخی رسانه‌های دیگر در مطالب جداگانه‌ای به این موضوع پرداختند .

آخرین پست فیس بوکی میرزاخانی

پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات
پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات

 

هر چقدر بیشتر برای ریاضیات زمان گذاشتم ، بیشتر هیجان زده شدم .

بیماری مریم میرزاخانی

او از مدتی قبل به دلیل بیماری سرطان در یکی از بیمارستان‌های امریکا بستری شده بود . متاسفانه بیماری او شدت یافته بود و آزمایشات پزشکی تایید میکرد که سرطان به مغز استخوان او گسترش یافته است . پدر و مادر مریم به آمریکا سفر کردند تا به دختر و خانواده خود بپیوندند و از آن‌ها مراقبت کنند . پزشکان ۴ سال قبل ، ابتلای او به سرطان سینه را تشخصیص داده بودند ، درست یک سال قبل از اینکه او نام خود را به عنوان تنها زن برنده مدال فیلدز ثبت کند . این نابغه قرن و ریاضیدان سخت کوش متاسفانه در ۲۴ تیر ۱۳۹۶ در سن ۴۰ سالگی در ایالات متحدهٔ آمریکا درگذشت روحش شاد و یادش گرامی باد .

پست اینستاگرامی دکتر فیروز نادری

پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات
پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات

دکتر فیروز نادری از دانشمندان و مدیران برجسته ناسا در پیج اینستاگرام خود نوشت : ” امروز یک چراغ خاموش شد . این قلبم را به درد می‌آورد … خیلی زود رفت “

تلاش مجلس شورای اسلامی برای عمل به وصیت نامه مریم میرزاخانی

هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی یک روز بعد از درگذشت مریم میرزاخانی از تصمیم نمایندگان مجلس برای اهدای تابعیت ایرانی به فرزند این نابغه ایرانی طبق وصیت نامه او خبر داد . در این خبر آمده است :

خبر ضایعه تأسف بار درگذشت دکتر مریم میرزاخانی، نخبه بین‌المللی کشور عزیزمان موجی از ناراحتی و تأثر را در میان فرهیختگان، دلسوزان و عموم مردم جامعه ما را در پی داشت . ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی از شما تقاضا داریم با همفکری و رایزنی با سایر قوا هرچه سریعتر در مقابل پدیده شوم فرار مغزها و نخبگان ایستادگی و مهار نمائید . ضمناً به پاسداشت افتخار آفرینی‌های مرحومه میرزاخانی تقاضا داریم تلاش‌های لازم برای اهدای تابعیت ایرانی به فرزند گرامی ایشان انجام پذیرد به امید آنکه شاهد مهاجرت میرزاخانی‌ها از میهن پر افتخار نباشیم .

لازم به ذکر است ریاست محترم جمهور آقای دکتر روحانی به همراه دیگر اعضای دولت و همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در پیام های جداگانه ای درگذشت این بانوی ایرانی را تسلیت گفتند .

پرفسور مریم میرزاخانی دارنده بالاترین نشان ریاضیات نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

1 نظر

  1. محسن

    ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ at ۰۸:۲۰

    سلام
    واقعا وب فوق العاده ای دارید، تحت تاثیر قرار گرفتم

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 4 =