ویژگی های عینک آفتابی استاندارد و مناسب چیست

426
ویژگی های عینک آفتابی استاندارد

ویژگی های عینک آفتابی استاندارد و مناسب چیست

تابش نور خورشید برای چشم انسان با این که منبع بینایی است اما می‌تواند خطرات جدی را برای چشم انسان به همراه داشته باشد. در حدود ساعات‌ ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر بیشترین سطح اشعه ماورای بنفش از نور خورشید ساطع می‌شود. در این مطلب از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با ویژگی های عینک آفتابی استاندارد و مناسب چشم آشنا نماییم.

عوارض اشعه ماور بنفش

از جمله عوارض بلند مدت نور ماورای بنفش به پوست پلک ابتلا به بیماری های پوستی در اطراف پلک است. تماس با اشعه ماوراء بنفش در طول سالیان متوالی احتمال دارد باعث ایجاد آب مروارید یعنی کدورت عدسی چشم شود. همچنین برخورد مستقیم اشعه ماورای بنفش و بازتابی که از قسمت های گوناگون دارد، موجب ملتحمه شده و امکان دارد قرنیه تحت تاثیر قرار بگیرد و دچار مشکلاتی همچون بیماری ناخنک شود.

ویژگی های عینک آفتابی استاندارد
ویژگی های عینک آفتابی استاندارد

ناخنک بافت ارغوانی رنگ مثلثی شکلی است که بر روی سطح چشم، در قسمتی از قرنیه رشد می‌کند. بعضی از گونه های ناخنک در طول زمان رشد تدریجی دارند، در صورتی که رشد برخی از گونه های آن پس از گذشت مدت زمانی متوقف می‌شود. خیلی سخت احتمال دارد ناخنک به حدی پیشرفت کند که جلوی مردمک چشم را بگیرد. ناخنک در شرایط آب و هوای آفتابی و در رده سنی ۲۰ تا ۴۰ سال رایج تر است.

قرمزی‌های شدید چشمی می‌تواند در تماس بیش از حد چشم با نور خورشید اتفاق بیافتد. نور خورشید و اشعه ماورای بنفش برای اندام های سطحی و داخلی چشم دردسر آفرین است چون که زخم‌های نقطه‌ای قرنیه، آب مرواید و بدتر شدن آن را به همراه دارد و همچنین می‌تواند باعث از بین رفتن ماکولا(مرکز بینایی) را به دنبال دارد. ماکولا بخشی از شبکیه است که به طور نرمال درهمه افراد وجود دارد. «دژنرسانس ماکولا» بیماری است که معمولا در سنین پیری رخ می‌دهد و موجب کاهش متوسط تا حاد بینایی شده ولی همه افراد مسن به این بیماری دچار نمی‌شوند، محافظت در قبال نور ماورا بنفش خورشید نیز در جلوگیری از این بیماری موثر شناخته شده است. درنتیجه بهره گرفتن از عینک‌های آفتابی مخصوصا در افرادی که غالبا در معرض نور خورشید هستند، توصیه می گردد.

همچنین بخوانید :   عوارض مالیدن چشم ها در هنگام خستگی از کار

ویژگی های عینک مناسب

نور خورشید همان گونه که برای بدن بسیار مفید است اما مقدار زیاد آن می‌تواند همه لایه‌های چشمی را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین شدیدا توصیه می‌گردد از اقلام محافظت کننده چشم در مقابل نور خورشید استفاده شود. به عنوان مثال استفاده از کلاه لبه‌دار و عینک‌های آفتابی در روزهای گرم تابستان از برخی عوارض نورماورای بنفش جلوگیری می‌کند.

ویژگی های عینک آفتابی استاندارد
ویژگی های عینک آفتابی استاندارد

عینک‌های آفتابی معمولا به گونه ای ساخته شده‌اند تا اشعه ماورای بنفش را تا جای ممکن (۸۰درصد) جذب کنند. ولی خطر استفاده از عینک‌های آفتابی غیر استاندارد این است که در حالی که تیره رنگ هستند و موجب باز شدن سیاهی مردمک چشم می‌شوند، نور ماورای بنفش را جذب نمی‌کنند و خطرات آن را نیز تشدید می‌بخشند. چون که جمع شدن مردمک چشم یکی از روش های جلوگیری از نفوذ اشعه به درون چشم است و در صورتی که افراد عینک‌های غیر استاندارد استفاده کنند عوارض ناشی از اشعه ماورای بنفش را به بیش از ۲ برابر میرسانند. به همین خاطر اکیدا توصیه می‌شود افراد از عینک‌های آفتابی استاندارد استفاده کنند. در عینک فروشی‌ها نیز وسیله ای وجود دارد که تاثیر اشعه ماورای بنفش و درصد آن را نشان می‌دهد، درنتیجه اگر قصد خرید عینک آفتابی استاندارد دارید، باید آن را از فروشندگان معتبر تهیه کنید.

ویژگی های عینک آفتابی استاندارد
ویژگی های عینک آفتابی استاندارد

اطمینان از مرغوبیت عینک بر اساس ظاهر ممکن نیست و این مرغوبیت میبایست بر پایه ی دستگاه‌های تست UV آزمایش شود و علاوه بر شیشه باید به سایز و شکل آن نیز دقت شود تا پوشش مناسبی بر روی چشم‌ها داشته باشد. در فروشندگان هم عدسی‌های پلاستیکی وجود دارد و هم عدسی‌های شیشه‌ای. توصیه میشود از عدسی‌های پلاستیکی استفاده نمایید، چون که موثرتر از عدسی‌های شیشه‌ای عمل میکنند. اما در کل، عدسی‌هایی که به طور کامل اشعه ماورای بنفش را جذب می‌کنند مناسبترین هستند، بنابراین در هنگام خرید به برچسب آن ها توجه کنید. رنگ شیشه‌های عینک توصیه میشود قهوه‌ای و یا یک رنگ تیره باشد. همچنین شرکت سازنده آن نیز باید معتبر باشد و در زمان تهیه عینک باید حتما از استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کرد و حتما باید آزمایش UV و پلاریزه بر روی آن انجام شود.

ویژگی های عینک آفتابی استاندارد و مناسب چیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

بررسی

روش های تشخیص عینک آفتابی ورساچه اصل از بدل

روش های تشخیص عینک آفتابی ورساچه اصل از بدل عینک‌های آفتابی برند ورساچه یکی از با مشهورتری…