ریشه ضرب المثل هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی

335
هر چه کنی به خود کنی

ریشه ضرب المثل هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی

در این مطلب از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم به ریشه ضرب المثل آموزنده هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی می پردازیم. با ما همراه باشید!

پیرمردی بود که در کوچه و محله راه می رفت و می گفت: “هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی” در همان زمان زنی حیله گر این پیرمرد را دید و به حرف هایش کامل گوش داد تا متوجه شود که او چه می گوید زمانی که شعرش را شنید گفت :”به این پیرمرد نشان می دهم این حرفش هیچ هم درست نیست”.

زن به خانه رفت و خمیری آماده کرد و یک فتیر بسیار خوشمزه پخت و مقداری زهر هم لای فتیر ریخت و آورد و به پیرمرد داد و رفت به خانه اش و به اطرافیانش گفت:”من به این پیرمرد ثابت می کنم که هرچه کنی به خود نمی کنی سخنی درست نیست و اعمال انسان تأثیری بر خود انسان ندارد”.

هر چه کنی به خود کنی
هر چه کنی به خود کنی

اتفاقا زن یک پسر داشت که سال ها بود او را ندیده بود و یک مرتبه پسر پیدا شد و با پیرمرد روبرو شد و سلامی کرد و گفت:”من از راه دوری آمده ام و گرسنه ام” پیرمرد هم همان فتیر شیرین زهری را به او داد و گفت: “زنی از اینجا گذر می کرد و برای ثواب این فتیر را که پخته بود به من داد، بگیر و بخور جوان!”

پسر فتیر را خورد و حالش به هم خورد و به پیرمرد گفت :” ای پیرمرد! این چی بود که مردم از درد؟” پیرمرد سریعا رفت و زن را خبر کرد. زن خیلی سریع آمد و دید فرزند خودش است! همانگونه که توی سرش می زد و گریه و زاری می کرد، گفت: “به راستی که تو راست گفتی؛ هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی”.

ریشه ضرب المثل هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

همچنین بخوانید :   تقدیم به همه پدران و مادران سرزمینم همان فرشتگان زمینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

بررسی

راه های کنترل اشتها با ساده ترین متدهای خانگی

راه های کنترل اشتها با ساده ترین متدهای خانگی اشتهای زیاد و تمایل به پرخوری می‌تواند از نو…