نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید

300
نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید

نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید

به احتمال زیاد شما در طول عمر خود چندباری مسافرت هوایی داشته اید . اگر اولین پرواز خود را به یاد بیاورید و آن را با تجربه آخر خود مقایسه کنید متوجه خواهید شد که نکات زیادی در این مورد یادگرفته اید اما با این حال باز هم نکات زیادی در مورد هواپیما وجود دارد که مطمئنا شما نمیدانید . اگر شما نیز همانند من از دوران کودکی آرزو داشتید که خلبان بوده و حس زیبای پرواز را تجربه کنید یقینا میل بیشتری برای آموختن این نکات جالب خواهید داشت . مجله اینترنتی بیر کلیک افتخار دارد تا با نکات جالبی در مورد هواپیما در خدمت شما دوستان باشد لطفا ما را همراهی کنید .

نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید
نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید

نکات جالبی در مورد هواپیما

هواپیما airplane  جزو بهترین اختراعات بشر بوده است چرا که حس زیبای پرواز را برای انسان به ارمغان آورد و یکی از رویاهای او را به واقعیت تبدیل کرد . این وسیله حمل و نقل هوایی طی سالهای گذشته تغییرات بسیاری داشته است و روز به روز شاهد پیشرفت های چشمگیری در صنعت هوانوردی بوده ایم . شاید برادران رایت هم فکر نمیکردند که روزی فرا برسد که هواپیماهای لوکس دوطبقه بتوانند هر بار بیش از ۸۰۰ مسافر را جابجا کند . امروزه با انواع وسایل تفریحی و استراحتی که برای مسافران در هواپیما درنظر گرفته شده است نه تنها مسافرت های هوایی ملال آور نیست بلکه خیلی هم جالب بنظر میرسد . در ادامه به برخی نکات جالب در مورد هواپیما خواهیم پرداخت که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد .

برای پرواز نیازی به هر دو موتور نیست

اولین نکته ای که خدمتتان عرض میکنیم در مورد موتور هواپیماست . شاید فکر کنید که اگر یکی از موتورهای هواپیما خراب شود دیگر کار تمام است ! در حالیکه اینطور نیست . هواپیماها طوری طراحی شده اند که با یک موتور نیز براحتی میتوانند به مسیر خود ادامه دهند . فقط باید به این نکته توجه داشت که خراب شدن یک موتور باعث کاهش قدرت ناوبری هواپیما شده و سرعت و ارتفاع را کمی کاهش میدهد نه اینکه باعث سقوط شود . به عنوان مثال هواپیمای بویینگ خط دریم‌لاین دارای استاندارد ETOPS-330 است، حضور این استاندارد به این معناست که می‌تواند ۳۳۰ دقیقه، چیزی حدود ۵ ساعت و نیم، تنها با یک موتور به راحتی پرواز کند .

همچنین بخوانید :   هواپیمای جاسوسی پیشرفته بوئینگ در آستانه پرواز
نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید
نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید

خرابی هر دو موتور به معنی سقوط نیست

جالب است بدانید بیشتر هواپیما‌ها حتی بدون موتور هم می‌توانند مسیر بسیار طولانی را در هوا سُر بخورند . به لطف محاسبات پیشرفته هوانوردی که در بوئینگ ۷۴۷ صورت گرفته است، این هواپیما قادر است به ازای هر ۳۰۰ متری که از زمین ارتفاع دارد، چیزی حدود ۳ کیلومتر در هوا بدون موتور به پیش برود . با توجه به ارتفاعی که هواپیما‌ها در هوا دارند این میزان به اندازه‌ کافی برای رساندن هواپیما به اولین فرودگاه مناسب است .

مقاومت در برابر صاعقه

برخورد صاعقه با هواپیما‌ها چیز عجیبی نیست و هواپیما‌های امروزی برای تحمل صاعقه طراحی شده‌اند . شاید شما نیز در طول پرواز این حس را داشته اید که در زمان پرواز از میان یک توده هوای فشرده و بارانی ، رعد و برق را از از طریق پنجره هواپیما و از فاصله نزدیکی دیده اید . برآورد شده است که هر هواپیما در حین مدت زمان هزار ساعت پرواز با یک صاعقه برخورد می‌کند . بد نیست بدانید از سال ۱۳۴۲ تاکنون گزارشی در خصوص سقوط هواپیما در اثر برخورد صاعقه منتشر نشده است . دلیل این امر را می‌توان در طراحی پیشرفته و حرفه‌ای بدنه هواپیما جستجو کرد، این طراحی باعث می‌شود تا اشعه الکتریکی صاعقه وارد هواپیما شده و از آن خارج شود بدون اینکه صدمه‌ای به هواپیما وارد شود .

نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید
نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید

تایرهای مخصوص

جالب است بدانید چرخ‌های هواپیما برای تحمل وزنی حدود ۳۸ تن طراحی شده‌ است، این چرخ‌ها با سرعتی حدود ۲۸۰ کلیومتر در ساعت با زمین برخورد کرده و بیشتر از ۵۰۰ بار به زمین می‌خورند تا هواپیما به درستی بر روی زمین بنشیند . فشار هوای چرخ‌های هواپیما نیز ۶ بار بیشتر از چیزی است که در خودروها شاهد آن هستیم .

همچنین بخوانید :   جنگنده قاهر 313 نسل پنجمی که ساخت ایران است

چرا خدمه پرواز نور چراغ‌ها را در حین فرود کم می‌کنند

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا خدمه پرواز در حین فرود هواپیما در شب، نورهای داخلی را کم می‌کنند . کم کردن نور چراغ‌های داخلی کابین هواپیما در حین فرود در شب به این دلیل است که اگر هواپیما در زمان فرود دچار سانحه شد و مسافرین قصد خروج از کابین را داشتند ، چشم آن‌ها به نور تاریک عادت کرده باشد و راحت‌تر در تاریکی شب مسیر خود را پیدا کنند . در این زمینه خلبان کریس کوک (Chris Cooke)، توضیح جالبی داده است، وی مدعی شد فرض کنید در یک اتاق روشن حضور دارید که موانع مختلفی در آن قرار گرفته است، اگر در این شرایط یک نفر برق‌ها را خاموش کند و از شما درخواست کند تا با تمام سرعت اتاق را ترک کنید چشم شما به دلیل عدم آشنایی به تاریکی قادر به شناسایی موانع موجود در اتاق نیست و به سرعت به این موانع برخورد خواهید کرد . این امر در خصوص کابین هواپیما نیز صدق می‌کند و خدمه پرواز در زمان فرود از مسافرین درخواست می‌کنند تا پرده‌ پنجره‌ها را بالا بکشند تا از این طریق مسافرین بتوانند فضای بیرون را مشاهده کنند و راحت‌تر مسیر خروج را در صورت بروز حادثه تشخیص دهند .

نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید
نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید

جاسیگاری درون سرویس‌بهداشتی هواپیما

برخی افراد سیگاری هستند که نمیتوانند حتی برای چند ساعت در طول پرواز ، سیگار نکشند و از آنجایی که سیگار کشیدن در داخل هواپیما ممنوع است این افراد شاید در سرویس بهداشتی اقدام به استعمال دخانیات کنند . طراحان هواپیما به این فکر افتاده‌اند اگر کسی خواست قوانین را زیر پا بگذارد و سیگار روشن کند، بهتر است این کار را در یک محیط بسته، نظیر اتاقک سرویس‌ بهداشتی هواپیما انجام دهد و ته سیگار را در جاسیگاری که در این مکان تعبیه شده معدوم کند . البته باز هم اگر فرد سیگاری در حین سیگار کشیدن داخل سرویس بهداشتی هواپیما گیر بیافتاد باید بداند که جریمه سنگینی انتظار وی را خواهد کشید .

همچنین بخوانید :   پیدا شدن محل سقوط هواپیمای آسمان
نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید
نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید

ماسک‌های اکسیژن

قبل از شروع حرکت ، مهماندار هواپیما طریقه استفاده از ماسک اکسیژن را نشان میدهد و میگوید که این ماسک برای مواقعی هست که فشار داخل کابین هواپیما کاهش یابد اما شاید ندانید که این ماسک اکیژن تنها برای پانزده دقیقه میتواند اکسیژن فراهم کند . البته جای نگرانی نیست چرا که در مواقع خطر که از این ماسک های اکسیژن استفاده میشود خلبان به سرعت ارتفاع هواپیما را به کمتر از سه کیلومتر میرساند و در این ارتفاع مشکل کمبود فشار حل خواهد شد و دیگر نیازی به ماسک اکسیژن نخواهد بود .

نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید
نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید

خط سفید در انتهای مسیر حرکت هواپیما

خط سفیدی که در حین پرواز هواپیما در هوا مشاهده می‌کنیم چیزی نیست به غیر از میعان گاز، به عبارت ساده‌تر، فرآیند احتراق موتورها باعث می‌شود تا آب به صورت بخار خارج شود . بخار آب که بسیار گرم است ، زمانی که در مجاورت هوای خنک پایین اتمسفر قرار می‌گیرد باعث می‌شود تا خط سفیدی را ما از پایین مشاهده کنیم . اگر در هوای سرد، بیرون از منزل تنفس کنید، مشاهده خواهید کرد بازدم شما نیز چنین حالتی را پیدا می‌کند .

نکات جالبی در مورد هواپیما که شما نمیدانید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

بررسی

پیدا شدن محل سقوط هواپیمای آسمان

پیدا شدن محل سقوط هواپیمای آسمان پیدا شدن محل سقوط هواپیمای آسمان : همانطور که مطلع هستید …