آیا مایکروویو آشپزخانه تان سرطان‌زا است

394
آیا مایکروویو آشپزخانه تان سرطان‌زا است

آیا مایکروفر آشپزخانه تان سرطان‌زا است

مایکروویو یکی از مهمترین اختراعات بزرگ قرن بیستم است . میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا این وسیله را دارند و هر روز از آن استفاده می‌کنند . استفاده بهینه از نیروی برق و کاربرد آسان ، از جمله ویژگی های مثبت مایکروویو است . یکی از مباحثی که مصرف‌کنندگان دستگاه مایکروفر را نگران می‌کند شایعاتی مبنی بر سرطان‌زا شدن غذاهایی که در این دستگاه قرار داده می‌شوند یا از بین رفتن کامل ارزش غذایی غذاهای گرم یا پخته شده با آن است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا مایکروویو آشپزخانه تان سرطان‌زا است ؟

آیا مایکآیا مایکروویو آشپزخانه تان سرطان‌زا استروفر آشپزخانه تان سرطان‌زا است
آیا مایکروویو آشپزخانه تان سرطان‌زا است

مایکروویو آشپزخانه

دستگاه مایکروفر بوسیله  مایکروویو یا همان پرتوهای امواج کوتاه کار می‌کند . این امواج همانند امواج رادیو و تلفن همراه بوده و باعث گرم شدن غذا در داخل مایکروفر میشوند . نکته مهم اینست که پرتوهای مایکروویو غیر یونیزان هستند لذا احتمال سرطان زا بودن آنها وجود ندارد . اما باید این نکته را درنظر داشت که اگر مایکروفر در شرایط کنترل نشده مورد استفاده قرار گیرد ، برای برخی از بافت‌های بدن یا سلول‌ها آسیب‌ خواهد رساند . منظورمان اینست که تا زمانیکه دستگاه در حالت صحیح کار میکند هیچ خطری ندارد و در صورت معیوب شدن دستگاه ، باید توسط تعمیرکار متخصص مورد بررسی قرار گیرد .

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، سازمان بهداشت جهانی تاکنون بیش از چهار هزار سند علمی را در این مورد بررسی کرده و هیچ مدرک و سند معتبری مبنی بر سرطان‌زا شدن غذا یا آسیب سرطانی یا ژنتیکی به مصرف‌کننده در این زمینه وجود ندارد . البته دستگاه باید در شرایط کنترل شده کار کند و سالم باشد . به طور مثال، درب دستگاه باید کاملا «چفت» شده باشد و هیچ فاصله‌ی غیر عادی بین درب و دستگاه نباشد یا اینکه لولای درب دستگاه نباید کج شده و درب اصطلاحا به سمت پایین رها شده باشد .

همچنین بخوانید :   تمیز کردن داخل مایکروفر با لیمو در خانه
آیا مایکروویو آشپزخانه تان سرطان‌زا است
آیا مایکروویو آشپزخانه تان سرطان‌زا است

 

هنگام کار کردن دستگاه نیز بهتر است فاصله‌ای یک متری را با آن رعایت کنیم و هرگز برای دیدن داخل دستگاه در هنگام روشن بودن، سر و چشم‌هایمان را به آن نچسبانیم زیرا این پرتوها برای چشم مضر هستند . به محض باز شدن درب دستگاه، باید قطع کن جریان برق، پرتوهای امواج را به طور خودکار قطع کند . همه مایکروفرها حداقل دو کلید قفل داخلی دارند که به محض باز شدن در دستگاه، تولید امواج را متوقف می کند . البته در حین روشن بودن، ممکن است مقداری از امواج از اطراف در نشت کنند . طراحی و ساخت مایکروفر باید طوری باشد که این نشت را تا سطح مجاز استاندارد کاهش دهد . به همین منظور موسسات استاندارد، آزمایشی برای بررسی نشت از دیواره دستگاه طرح کرده اند تا با رعایت استاندارد و موارد احتیاط، اثری بر سلامت انسان نداشته باشد . بررسی های متعدد نشان داده سطح این نشت در مایکروفرهای استاندارد در حدی است که اگر اجاق سالم باشد و درست استفاده شود، بی خطر است .

دستگاه مایکروفر دارای وسیله مهمی به نام «مگنترون» است که این وسیله با ایجاد قطب مثبت و منفی و تعویض بسیار سریع جای قطب‌ها در چند هزارم ثانیه، باعث می‌شود که ملکول‌های آب – که از نظر فیزیکوشیمیایی قطبی هستند- در داخل غذا به حرکت سریع در بیایند و با مالش و اصطکاک شدید این ملکول‌ها، غذا از درون گرم می‌شود . به همین دلیل است که مایعات سریع‌تر از جامدات در دستگاه‌های مایکروفر گرم می‌شوند .

آیا مایکروویو آشپزخانه تان سرطان‌زا است

در پخت معمولی (آب‌پز کردن) که از آب به عنوان واسطه انتقال حرارت (مدیوم) استفاده می‌شود، غذا ابتدا از بیرون گرم می‌شود و به تدریج، حرارت به قسمت‌های مرکزی می‌رسد. در روش سنتی پخت نیز ویتامین‌ها و پروتئین‌های محلول در آب، از غذا وارد آب شده و بخشی از آنها از بین می‌روند بنابراین، از این نظر تفاوتی اساسی بین دو روش وجود ندارد. حتی می‌توان گفت که مایکروفر، نسبت به روش پخت با آب از نظر حفظ ویتامین‌ها و مواد مغذی ارجح‌تر است .

همچنین بخوانید :   با طرز تهیه سریع کاپ کیک شکلاتی مغزدار آشنا شوید

نتیجه‌گیری : مادامی که از مایکروفر به صورت اصولی استفاده کنید، جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد . همچنین باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که هرگز برای تعمیر مایکروفر، آن را به دست افراد غیر حرفه‌ای نسپارید و خودتان هم سعی نکنید که آن را تعمیر کنید بلکه این کار را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید .

آیا مایکروویو آشپزخانه تان سرطان‌زا است نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 14 =

بررسی

تمیز کردن داخل مایکروفر با لیمو در خانه

تمیز کردن داخل مایکروفر با لیمو در خانه تمیز کردن داخل مایکروفر با لیمو در خانه : مایکروفر…