لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن

412
لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن

لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن

یقینا سفر به فضا جزو مهمترین آرزوهای بشر بوده که بدان رسید و مسیری را در مقابل انسان گشود تا به حس کنجکاوی و جستجوی در فضا پاسخ دهد . درست است که کشف رازهای فضا و سفر به اعماق لذت بخش است اما شرایطی نیاز دارد که بدون آنها این امر ممکن نیست یکی از مهمترین شرایط لازم حضور در فضا ، به تن داشتن لباس مخصوص فضانوردی است چرا که بدون آن بدن انسان نمیتواند شرایط موجود در فضا را تحمل کند . این لباس ها تحت شرایط خاصی تولید میشوند و نکات ریزی دارند که برای شما جالب خواهد بود . با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا در مورد لباس فضانوردی نکاتی را به حضورتان تقدیم کنیم .

لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن
خانم انوشه انصاری نخستین فضانورد ایرانی

لباس فضانوردی

هر لباس فضایی Spacesuit در حقیقت سفینه فضایی کوچکی استکه شامل وسایل محافظت جانی ، ارتباطات و تغذیه که همگی در این لباس جاسازی شده است و این مجموعه آنقدر سبک است که می‌توان آن را چندین ساعت متوالی به تن کرد . اسم رسمی که در شاتل فضایی و ایستگاه فضایی بین‌المللی برای لباس فضانوردی استفاده می‌شود Extravehicular Mobility Unit یا EMU است. “Extravehicular” به معنای خارج از وسیله‌ی نقلیه یا سفینه‌ی فضایی و “Mobility” به معنای امکان تحرک فضانورد در لباس فضانوردی است . لباس فضانوردی از فضانورد در برابر خطرات فضای خارج حفاظت می‌کند .

در صورتی که انسان بدون حفاظ وارد فضا شود، به سرنوشت دردناکی دچار خواهد شد . اگر شخص بلافاصله بر اثر بمباران شهاب سنگهای ریز کشته نشود ، مسلما کمبود اکسیژن او را از پای در خواهد آورد . در جایی که فشار جو تقریبا برابر صفر است، تمامی گازهای بدن منبسط شده و از منافذ آن بیرون خواهند زد لذا در عرض ۱۵ ثانیه شخص بی‌هوش خواهد شد و پس از ۴ دقیقه دچار مرگ خواهد شد .

همچنین بخوانید :   انسان در فضا چگونه پیر می شود
لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن
لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن

اگر در شرایط یاد شده یعنی بدون تجهیزات و لباس مناسب در فضا رها شویم اولین چیزی که احساس خواهیم کرد کمبود هوا است . هوشیاری ما در این شرایط بلافاصله از بین نمی رود و بر مبنای اینکه بدن مان شروع به استفاده از اکسیژن موجود در جریان خون جاری در رگها می نماید ۱۵ ثانیه ای هنوز فرصت داریم ، اگر نفس را حبس نکنیم شاید بتوانیم حتی تا ۲ دقیقه نیز دوام بیاوریم . ولی در صورتیکه نفس خود را حبس کنید گاز موجود در ریه های شما بدلیل عدم وجود فشار هوا منبسط می شود که این امر سبب پارگی ریه ها و رها شدن هوا در جریان گردش خون می گردد . اگر روزی خودتان را رها شده در فضا یافتید آنهم بدون تجهیزات مناسب، به خاطر داشته باشید انجام بازدم کمی به شما زمان بیشتری خواهد داد .

در پشت لباس فضانوردی یک کوله‌پشتی به نام زیرسیستم نیازهای اولیه‌ی حیات وجود دارد. این کوله پشتی شامل اکسیژن است که فضانوردان در طول راهپیمایی فضایی از آن تنفس می‌کنند . همچنین کربن دی اکسید تولید شده توسط بازدم فضانوردان را از بین می‌برد . کوله پشتی همچنین شامل یک تانک آب است که آب سرد جریان یافته در لباس فضانوردان را در خود جای داده است . به پشت لباس فضانوردی یک دستگاه به نام کمک‌های اولیه‌ی ساده شده برای فعالییت‌های خارج از سفینه یا به طور مخفف SAFER وصل شده است . SAFER چندین رانشگر جت کوچک دارد . اگر یک فضانورد از ایستگاه فضایی جدا شود می‌تواند از SAFER استفاده کند تا با پرواز به ایستگاه برگردد .

همچنین بخوانید :   شکاف لایه اوزون در حال ترمیم است
لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن
لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن

یکی از مشکلات فضانوردان خطر از کار افتادن این سامانه ها شامل کوله پشتی های بزرگ که فضانوردان در طول قدم زدن در فضا با خود حمل می کنند . در سال ۲۰۱۳، یکی از بخشهای این کوله پشتی در فضا دچار نقص فنی شد . نخستین بار “لوکا پارمیتانو”، فضانورد ایتالیایی با این مشکل مواجه شد. هنگامی که او در یک مأموریت فضایی بود در یک بخش از کوله پشتی نشتی ایجاد شد و این نشتی باعث ورود آب به داخل لباس فضانوردی شد. این آب سپس وارد سامانه تهویه فضانورد شد و حدود یک لیتر آب را به سمت کلاه ایمنی وی هدایت کرد. در نتیجه این آب به دهان، گوشها، بینی و چشمان فضانورد هم نفوذ کرد. در نهایت وی به ایستگاه ایمنی فضایی بازگشت و توانست از این حادثه خطرناک جان سالم به در برد .

از آنجایی که با قرار گرفتن بدون تجهیزات لازم در فضا، در اصل بدون فیلتر در برابر تابش های کیهانی قرار گرفته ایم، باید انتظار سوختگی های پوستی وخیمی را نیز داشته باشیم و البته به احتمال زیاد دچار بیماری رفع فشار نیز خواهیم شد . علاوه بر اینها علی رغم سردی بیش از حد دمای فضا بدن ما بلافاصله یخ نخواهد زد و گرمای خود بدن تا پیش از اینکه دچار خفگی شویم از آن در مقابل یخ زدگی محافظت می کند .

لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن
لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن

انواع دیگر لباس فضانوردان

امروزه فضانوردان ناساُ، علاوه بر EMU از لباس های دیگری نیز استفاده می کنند. سرنشین پیشرفته(Advanced Crew) نام لباس نارنجی رنگی است که فضانوردان در هنگام پرتاب و همچنین فرود آمدن شاتل فضایی به تن می‌کنند. این لباس نمی‌تواند رد طول راهپیمایی فضایی مورد استفاده قرار گیرد. گاهی اوقات نیز، فضانوردان ناسا یک نوع لباس فضانوردی روسی به نام اورلان(Orlan) را می‌پوشند. این لباس در واقع نسخه‌ی روسی شده‌ی EMU است و برای راهپیمایی فضایی مورد استفاده قرار میگیرد. لباس فضانوردی روسی دیگر سوکول(Sokol) است. همانند سرنشین پیشرفته این لباس نیز فقط برای استفاده در داخل فضاپیما طراحی شده است و در فضاپیمای سایوز(Soyuz) روسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین بخوانید :   ثبت تصاویر جدید از سیاره مشتری توسط کاوشگر جونو

 

لباس فضانوردی و نکات جالبی در مورد آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

بررسی

انسان در فضا چگونه پیر می شود

انسان در فضا چگونه پیر می شود از جمله موضوعاتی که همیشه برای انسان جذاب بوده سفر به فضا ست…