عوارض مصرف قلیان در ناباروری مردان و زنان

276
عوارض مصرف قلیان در ناباروری

عوارض مصرف قلیان در ناباروری مردان و زنان

احتمال ناباروری در آقایان و خانم هایی که قلیان مصرف می‌کنند، به میزان بسیار زیادی بیشتر است. محققان با تأکید بر اینکه ضرر استفاده از قلیان ۱۰ برابر سیگار است معتقدند عوارض مصرف قلیان در ناباروری مردان و زنان تأثیر بسزایی دارد. با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا شما را با عوارض مصرف قلیان در ناباروری مردان و زنان آشنا نماییم.

عوارض استفاده سیگار روی باروری افراد به اثبات رسیده است و باعلم به اینکه استفاده از قلیان در حدود ۱۰ برابر مضرتر از سیگار است مصرف آن موجب وارد شدن دود مضر به ریه‌ها می‌شود، مضرات و خطرات استفاده از قلیان نیز نسبت به مصرف سیگار بسیار بیشتر است. استفاده از تنباکو در باروری و کیفیت عملکرد جنسی مردان و زنان اثر منفی داشته و حتی فرد غیرسیگاری که در معرض دود قلیان یا سیگار اطرافیان خود قرار گیرد نیز از خطرات آن آسوده نخواهد بود.

عوارض مصرف قلیان در ناباروری
عوارض مصرف قلیان در ناباروری

بر خلاف باور عام مردم که فکر می‌کنند قلیان عوارض کمتری نسبت به سیگار دارد، عوارض و مضررات دود قلیان خیلی بیشتر از دود سیگار است. استفاده از تنباکو از یکطرف به توانایی باروری مردان لطمه میزند و از طرفی دیگر بر کیفیت عملکرد جنسی آقایان اثر مخرب و سوء دارد. دود سیگار و تنباکو موجب بروز مشکلات وریدی در سیستم تناسلی آقایان می‌شود که موجب ایجاد شدیدترین نوع اختلال در مجاری تناسلی خواهد شد.

افرادی که مقادیر زیادی دود تنباکو و قلیان استنشاق می‌کنند دچار ایجاد اختلال در کروموزم‌های اسپرم می‌شوند که موجب ایجاد نوعی ناباروری می‌شود و حتی در شرایطی که با روش‌های لقاح مصنوعی، فرد صاحب فرزند شود همچنان این اختلالات به فرزندانش منتقل می شود.

همچنین بخوانید :   بیماری واریکوسل علائم و راههای درمان آن
عوارض مصرف قلیان در ناباروری
عوارض مصرف قلیان در ناباروری

اصلاح و تغییر شیوه زندگی و همچنین کاهش وزن در افزایش احتمال باروری بسیار اهمیت دارد لذا مردانی که دچار چاقی مفرط هستند بیشتر از سایرین دچار اختلال ناباروری می شوند، و باید وزن خود را کاهش دهند. توصیه میشود این افراد هرچه سریع‌تر استفاده از سیگار و قلیان را متوقف کرده و چربی محلول در خون خود (LDL-HDL) را کنترل کنند. یک راه حل دیگر این است که تحرک و فعالیت مناسب و ورزش و پیاده‌روی را به برنامه زندگی روزمره خود اضافه کنند تا مشکلات و اختلالات آنان حل شود.

عوارض مصرف قلیان در ناباروری مردان و زنان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 10 =

بررسی

عوارض دود سیگار برای اطرافیان اشخاص سیگاری

عوارض دود سیگار برای اطرافیان اشخاص سیگاری در معرض دود سیگار سایرین بودن یا سیگاری دست دوم…