طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها

196
طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها

طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها

 اگ چند سال پیش به پدران ما میگفتند که اجاقی ساخته خواهد شد که بدون گرم کردن ظرف غذا ، باعث طبخ غذا میشود یقینا باور نمیکردند . اما امروزه ما میتوانیم به آسانی یک دستگاه مایکروویو خریداری کرده و در منزل از آن استفاده کنیم . مایکروویو امروزه در اغلب آشپزخانه ها وجود دارد و اغلب خانم ها از آن برای گرم کردن و طبخ غذا استفاده میکنند . اما آیا از طرز کار مایکروویوها اطلاع دارید ؟ ما قصد داریم در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک ، شما را با نحوه کارکرد یک دستگاه مایکروویو آشنا کنیم پس همراه ما باشید .

طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها
طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها

طرز کار مایکروویوها

این دستگاه به کمک یک سری امواج نامرئی اقدام به طبخ غذا میکند . در واقع امواج مایکروویو امواج رادیویی با طول موج کوتاه هستند که مقادیر زیادی انرژی با خود حمل می‌کنند . این امواج انرژی خود را به مولکول‌های آب موجود در درون مواد غذایی منتقل کرده و از این طریق غذا را می پزند . چون امواج مایکروویو تمامی مولکول های آب را یک دفعه به لرزش درمی آورند، برخلاف اجاق‌های عادی که حرارت را از بیرون به تدریج به درون مواد غذایی منتقل می کنند، غذا را با سرعت بسیار بالاتری می توانند بپزند .

اشعه های نامرئی مایکروویو قادرند از هوا عبور کرده و پس از رسیدن به غذا، در ظرف چند دقیقه آن را گرم کنند. یک اجاق مایکروویو قادر است با سرعتی معادل ۶ برابر سرعت اجاق‌های معمولی غذا را بپزند. اجاق‌های مایکروویو علاوه بر سرعت زیاد، سر و صدای زیادی هم در هنگام کار کردن تولید می‌کنند. صدای تولید شده توسط اجاق مایکروویو از لرزش ترانسفورماتورهای آن در هنگام تبدیل جریان و همچنین در اثر چرخش فن‌های خنک کننده تجهیزات الکترونیکی آن تولید می‌شود .

همچنین بخوانید :   با طرز تهیه سریع کاپ کیک شکلاتی مغزدار آشنا شوید
طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها
طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها

ظروف مناسب مایكروویو

مهمترین ظروف مورد استفاده در مایكروویو عبارتنداز : ظروف شیشه ای، چینی، سرامیك و ظروف پلاستیكی مقاوم به حرارت . توجه داشته باید که از ظروف فلزی درمایكروویو نباید استفاده كرد . به دلیل اینكه ظروف فلزی اشعه را منعكس كرده و ازانتقال امواج به مواد غذایی جلوگیری می كند . همچنین شكل و فرم ظروف در کارکرد مایكروویو مؤثر است برای افزایش کارایی در پخت مواد غذایی از ظروف بیضی یا دایره ای شكل ومسطح و كم ارتفاع استفاده می شود .

امروزه گرایش به دستگاههای جدید مایكروویو كه بسیار شیك و مدرن ، همراه با عملكردی عالی و چندكاره می باشند بسیار زیاد شده است به طوری كه نیاز به این دستگاه تقریبا همانند نیاز به یخچال درآشپزخانه می باشد . ۸۵% خانواده های اروپایی برای گرم كردن مواد غذایی یا طبخ كامل غذا از مایكروفر استفاده می كنند . با توسعه تكنولوژی مایكروویو ، استفاده از ماكروفر در كشور ما نیز هر روز بیشتر شده و تعداد زیادی از خانواده های ایرانی از آن استفاده می كنند .

طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها
طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها

دلایل استفاده از مایکروویو

سرعت حرارت دهی مایکروویو بسیار بالا بوده و در نتیجه زمان پخت بسیار كوتاه میباشد لذا با صرف زمان کمتر میتوان غذا را آماده کرد .همچنین به دلیل۰ زمان كوتاه حرارت دهی ، خصوصیت رنگ و طعم مطلوب در سبزیها ثابت می ماند .

در زمان استفاده از مایکروویو ، تنها غذا گرم شده و دمای محیط ثابت میماند حتی ظرف غذا هم گرم نمیشود لذا در کل دمای آشپزخانه تغییری نخواهد کرد . این نکته در روزهای گرم سال که اجاق گازهای معمولی موجب افزایش دمای منزل میشود اهمیت می یابد .

همچنین بخوانید :   تمیز کردن داخل مایکروفر با لیمو در خانه

كاهش خطرمسمومیت های غذایی به دلیل اینكه از گرم نگه داشتن غذا به مدت طولانی پرهیز می شود .

چند منظوره بودن اجاق مایكروویو خانگی بطوریکه میتوان از آن برای طبخ غذا، ذوب کردن یخ مواد غذایی منجمد و گرم كردن مواد غذایی استفاده کرد .

جابجا كردن آسان ظروف طبخ غذا . زیرا همانطور که گفتیم ظرف غذا گرم نمیشود و دست را نمی سوزاند .

جاسازی ساده و زیبا از دیگر مزایای این نوع اجاق خوراک پزی میباشد . مایکروویو حتی قابل نصب به دیوار آشپزخانه است و در نهایت میتوان به مصرف کمتر برق نسبت به فرهای برقی اشاره کرد .

طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها
طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها

نکات ایمنی در مورد مایکروویو

طراحی اجاق های مایكروویو به گونه ای است كه امواج در داخل آن محبوس شده و تنها زمانی ساطع می شوند كه اجاق روشن و درب آن بسته باشد . همه مایكروفرها حداقل دوكلید قفل داخلی دارند كه به محض باز شدن درب دستگاه، تولید امواج را متوقف می كند. البته در حین روشن بودن ممكن است مقداری از امواج از اطراف درب نشت كند و معمولاً میزان نشتی كمتر از حد استاندارد نشانه ایمنی است . امواج كوتاه می تواند ازاطراف اجاق های آسیب دیده و كثیف یا تعمیر شده به بیرون نفوذ كند . بنابراین، مهم است كه اجاق در شرایط خوبی نگهداری شود . مصرف كنندگان باید مراقب باشند كه درب كاملاً بسته باشد همچنین بخشهای ایمنی كه در زمان باز بودن درب از تولید امواج كوتاه جلوگیری می كنند، كار خود را به خوبی انجام دهند . لولای درب باید در وضع مناسبی باشد، درب باید كاملاً بسته شود و سطح داخل اجاق نباید خراب باشد . همچنین خوردگی و زنگ زدگی روی درب یا لولا یا سطح داخلی اجاق مشاهده نشود .

طرز کار مایکروویوها و نکاتی در مورد آنها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 5 =

بررسی

تمیز کردن داخل مایکروفر با لیمو در خانه

تمیز کردن داخل مایکروفر با لیمو در خانه تمیز کردن داخل مایکروفر با لیمو در خانه : مایکروفر…