شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان در ایران

313
شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان

شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان در ایران

بسیاری از افراد در طول زندگی خود در آرزوی بازنشستگی هستند تا بتوانند برای مدتی هم که شده از هیاهوی شغل و مسئولیتهای آن به دور باشند و بتوانند به استراحت و تفریحات دلخواه بپردازند . همانطور که میدانید بازنشستگی به معنای عدم اشتغال بیمه شده به کار بدلیل رسیدن به سن و شرایط بازنشستگی است . برای احراز بازنشستگی ، در قانون دو معیار درنظر گرفته شده است ، یکی رسیدن به سن مقرر و دیگری داشتن سنوات پرداخت حق بیمه به میزان آنچه در قانون تعیین شده است . ما سعی خواهیم کرد که این قوانین را به زبان ساده در اختیار شما بزرگواران قرار دهیم . پس با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا با شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان بیشتر آشنا شوید .

شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان
شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان

شرایط و انواع بازنشستگی مردان

طبق قانون ، سن بازنشستگی ۶۰ سال برای مردان و ۵۵ سال برای زنان در نظر گرفته شده است که در این حالت فرد بیمه شده با داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌تواند بازنشسته شود . در مورد بازنشستگی مردان ، قوانین زیر در کشور اجرا میشوند :

فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌تواند با حداقل حقوق پایه و بیشتر بازنشسته شود . فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه بازنشسته می‌شود . فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه میتواند بازنشسته شود و بجای حقوق سی روز در ماه ، حقوق ده روز ماه را به عنوان مستعمری بازنشستگی دریافت کند . البته اگر متقاضی زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد می‌تواند سابقه خود را با خرید حق بیمه تکمیل کرده و با ۱۰ روز حقوق ، بازنشسته شود . فرد تحت پوشش با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل باز نشسته می‌شود . فرد تحت پوشش بدون شرط سنی با ۳۵ سال سابقه خدمت می‌تواند بازنشسته شود . حداکثر سابقه برای پذیرش و محاسبه در تعیین مستمری ۳۵ سال است .

شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان
شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان

شرایط و انواع بازنشستگی زنان

همانطور که گفتیم شرایط سنی بازنشستگی برای زنان پنج سال کمتر از آقایان است . در مورد سابقه لازم برای بازنشستگی نیز عموما شرایط برای زنان و مردان یکسان است، ولی در چند مورد برای زنان از نظر سابقه شرایط سهل‌تری در نظر گرفته شده است . در مورد بازنشستگی زنان ، قوانین زیر در کشور اجرا میشوند :

فرد تحت پوشش با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه می‌تواند بازنشسته شود . فرد تحت پوشش با ۵۵ سال سن و حداقل ۲۰ سال سابقه می‌تواند درخواست بازنشستگی کند . فرد تحت پوشش با ۴۲ سال سن برای مشمولین قانون کار و ۲۰ سال سابقه می‌تواند بازنشسته شود البته این گروه از بیمه شدگان،در صورتی که مستمری استحقاقی از حداقل حقوق سال مربوطه کمتر باشد، تا حداقل حقوق افزایش نمی یابد . فرد تحت پوشش با داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی می‌تواند بازنشسته باشد . فرد تحت پوشش اگر معلول عادی باشد می‌تواند با ۴۵ سال سن و با داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه تقاضای بازنشستگی کند .

شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان
شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان

 

فرد تحت پوشش بازنشستگی با داشتن ۵۵ سال سن با حداقل۱۰ سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه می‌تواند بازنشسته شود که در این حالت بیمه‌شده می‌تواند با ۱۰ سال سابقه و بیشتر تا ۲۰ سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حق‌بیمه خواهد بود (بین ۱۰ تا ۲۰ روز حقوق ) . در این صورت اگر حقوق وی از حداقل حقوق قانون کار پایین‌تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی‌یابد . بانوانی که سن آن‌ها به ۵۵ سال رسیده، ولی زیر ۱۰ سال سابقه دارند می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه سنوات کسری تا ۱۰ سال سابقه، با ۱۰ روز حقوق بازنشسته شوند که در این صورت نیز چنانچه حقوق آن‌ها از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر باشد، ترمیم نخواهد شد .

شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان
شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان

 

شرایط بازنشستگی در کارهای سخت و زیان آور

طبق قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور ، افرادی که حداقل ۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور (مخل سلامتی) اشتغال داشته اند و در هر مورد حق بیمه مذکور را به سازمان پرداخته باشند، بدون شرط سنی می توانند تقاضای بازنشستگی کنند . همچنین چنانچه کمیسیون‌های پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تامین اجتماعی قبل از رسیدن بیمه شده شاغل در کارهای سخت و زیان آور به سابقه مقرر (۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب برای کارهای سخت و زیان آور) فرسایش جسمی و روحی وی را ناشی از اشتغال به کارهای سخت و زیان آور تشخیص دهند، فرد بیمه شده می تواند درخواست بازنشستگی کند . بر این اساس هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور یک و نیم سال محاسبه خواهد شد .

 

شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان در ایران نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هفده =