شرایط استجابت دعا از دیدگاه مرحوم آیت الله بهجت

535
شرایط استجابت دعا

شرایط استجابت دعا از دیدگاه مرحوم آیت الله بهجت

انسان میبایست با بهره گیری از قدرت عقل و تفکر خدادادی خود و راهنمایی گرفتن از افراد آگاه و متخصص در هر عملی اقدام صحیح نماید. قبل از شروع هر کاری تا زمان اتمام آن با دعا و توسل به الطاف و عنایتهای خداوند امیدوار باشد و از او درخواست کند فعالیت هایش را به هدف و نتیجه مناسب برساند. در این مطلب از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم شرایط استجابت دعا از دیدگاه مرحوم آیت الله بهجت بررسی کنیم.

مرحوم آیت الله بهجت رضوان الله تعالی علیه، شیوه ای از دعا را معرفی کردند که در مستجاب شدن آن شکی نیست. این عالم گران قدر، رحمةالله علیه، می فرمایند: بعضی ها فکر می کنند که دعاکردن، کار پیرزن ها و پیرمردها و در کل کهنسالان است، کسانی که توانایی و امکان جنگیدن و جهاد ندارند اما مشخص می شود مسئله از این صحبت ها پیچیده تر است! در روایتی درمورد شرایط استجابت دعا نقل شده است:«من دعا و هو لایحس سوی الاجابة استجیب له»، یعنی هر فردی دعا کند و غیراز اجابت احساس نکند، دعایش مستجاب می شود.

شرایط استجابت دعا
شرایط استجابت دعا

ایشان در ادامه می فرمایند: ظاهرا شرایطی در ما ایجاد شده شبیه به یاس از اجابت، که شیوه دعای ما تنها به زبان و لقلقه لسانی است؛ نه دعای برگرفته از فلبی مطمئن و امیدوار به اجابت. قلبی سرشار از ایمان و دل شکسته ای می خواهد تا دعا همچون تیری به هدف برسد، به گونه ای که دعا کنیم و اجابت آن را درک کنیم و یا حداقل به ما وعده استجابت آن را بدهند، حتی اگر بعد از چهل سال، همان گونه که درباره حضرت یعقوب علیه السلام محقق گردید.

همچنین بخوانید :   7 خاصیت خواندن آیت الکرسی در زندگی روزمره

درنتیجه طبق فرموده آیت الله بهجت، آن دعایی مستجاب می شود که دعاکننده در آن اطمینان به اجابت داشته باشد و این امر به قول ایشان قلب سرشار از ایمان و دل شکسته می خواهد. در این رابطه در حدیث قدسی قید شده است که زمانی که موسی(ع) از خدا پرسید در کجا می توان بیشتر خداوند را یافت؟ در پاسخ آمد:«انی عند القلوب المنکسره و القبور المندرسه؛ من در دل های غم دیده و پیش قبرهای کهنه ام.»

شرایط استجابت دعا از دیدگاه مرحوم آیت الله بهجت نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

بررسی

دعای عرفه امام حسین علیه السلام و نکات مهمی در مورد آن

دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن عرفات مکانی است که حضرت آدم علیه السلام اعت…