راه های حفظ انگیزه و روحیه کاری برای رسیدن به اهداف زندگی

517
راه های حفظ انگیزه

راه های حفظ انگیزه و روحیه کاری برای رسیدن به اهداف زندگی

آیا برای شما هم اتفاق افتاده است که برای دستیابی به هدفی، تلاش زیادی کرده باشید؟ مثلا لاغری، اتمام یک دوره آموزشی و یا کسب یک مهارت سودمند؟ اگر این گونه است پس حتما سختی های دنبال کردن یک هدف بلند مدت را به طور کامل می‌دانید. در این مطلب از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم شما را با تکنیک ها و راه های حفظ انگیزه و روحیه کاری آشنا نماییم.

رفتارهای ما بر پایه چیزی است که دانشمندان آن را «اصل لذت» می‌نامند. اصل لذت، نیروی محرکه ای است که انسان را مجبور به دنبال جلب رضایت فوری برای احتیاجات، خواسته‌ها و کشش‌های خود باشد. دنبال کردن اهداف طولانی مدت، کار دشواری است زیرا پاداش و رضایت لحظه ای دربر ندارد. به دنبال اهداف بلند مدت رفتن ما را در شرایط انتظار قرار می‌دهد و زمانی که کامروایی و خوشنودی به تاخیر می‌افتد – چیزی که دقیقا خلاف ذات انسان است – انگیزه انسان پایین آمده و سطح تلاش‌ها کم می‌شود. برای پیروز شدن، باید به شدت تلاش کنید، فداکاری کنید و از همه مهمتر، صبر پیشه کنید.

راه های حفظ انگیزه
راه های حفظ انگیزه

۱ – موفقیت های کوچک مهم هستند آنها را جشن بگیرید

خوشحال بودن بابت دستاوردهای کوچک به شما کمک می‌کند تا سیستم پاداش‌خواهی لحظه ای تان را راضی نگه دارید. مغز شما به این دستاوردها احتیاج دارد و این دستاوردها بایستی ادامه دار باشند. در کتاب «اصول پیشرفت»، نوشته‌ی ترزا آمابیل و استیو کرامر، قید شده است از دستاوردهای کوچک برای لذت و به هیجان آوردن خودتان بهره ببرید. این دو نویسنده، پژوهشی روی بیش از ۲۳۰ کارمند از هفت شرکت گوناگون انجام دادند و تاثیر دستاوردهای کوچک و جزئی را بر دستاوردهای بزرگ‌تر و بلندمدت‌تر مورد تحلیل قرار دادند.

همچنین بخوانید :   چهار گام مهم برای افزایش انگیزه و کاهش استرس
راه های حفظ انگیزه
راه های حفظ انگیزه

این پژوهشگران به اطلاعات مهمی رسیدند. آنها پی بردند شناخت و پیگیری موفقیت های کوچک روزمره، موجب تقویت روحیه و انگیزه‌ی این کارمندان شده بود، احساسات مثبت‌شان را افزایش داده و دید و رویکردی مساعدتری نسبت به شرکت، همکاران و کارشان پیدا کرده بودند. محققان پی بردند، هر نوع موفقیتی – کوچکی‌اش اهمیت ندارد – می‌تواند سیستم پاداش مغز ما را فعال کند. وقتی این سیستم فعال می‌شود، هورمون‌های تأثیرگذاری ترشح می‌شوند که به ما احساس غرور و خوشایندی می‌دهد.

۲ – نقاط عطف را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید

مسیر پیشرفت‌تان را تحلیل کنید، چند دلیل برای این کار وجود دارد؛ نخست اینکه به شما این شرایط را فراهم می کند تا با گذشت زمان پیشرفت‌تان را ببینید و متوجه آن شوید. دوم اینکه به شما اجازه می‌دهد با دقت بررسی کنید چه عاملی مفید است و چه عاملی بی تاثیر یا مضر. در مسیرتان با رفتارهای بد، اشتباهات و کمبود انگیزه‌هایی مواجه خواهید شد. درصورتی که عادت کنید که مکررا بازخوردها را تحلیل کنید، احتمال رسیدن به موفقیت بیشتر شده و مناسبتر می‌توانید از انحراف از روند اصلی پیشگیری کرده و هر زمان لازم بود سازگاری‌های لازم را انجام دهید.

راه های حفظ انگیزه
راه های حفظ انگیزه

محققان پیشنهاد می‌کنند روشی پیدا کنید که بتوانید به طور جدی و موشکافانه، مسیر پیشرفت‌تان را بازبینی کنید. بهره گیری از نرم افزارهایی مانند Coach Me، یک روش بسیار ایده آل برای دقت در عادات و شادی بابت دستاوردهای کوچک است. می‌توانید نحوه بررسی هفتگی را در پیش بگیرید و همه موارد را طی هفته‌ای که گذشته مرور کنید. اطمینان حاصل کنید در خلال این تحلیل ها، کلیدها و راهکارهای ارزشمندی خواهید یافت که جلوی موانع و لغزش‌های احتمالی را بگیرید.

همچنین بخوانید :   هر آنچه در مورد آکواریوم خانگی باید بدانید

۳ – شکست پلی است برای پیروزی

همه‌ی ما دچار خطا می‌شویم و زمانی که سعی داریم به دستاورد بزرگی برسیم، بعضی اوقات زمین می‌خوریم؛ این اتفاق قسمتی از فرایند رفتن پی آرزوهای بزرگ است. درعوض تمرکز روی شکست، از آن درس بگیرید و آن را بدل به امتیازی جهت دستاوردتان کنید؛ بله کلیشه‌ای است ولی حقیقتی است که ارزش چندین بار تکرار کردن را دارد. یاد بگیرید که خودتان را ببخشید، بلند شوید و به جلو پیش روید. اینکه یک روز وسوسه شدید سه عدد پراشکی بخورید، دیروقت از خواب بیدار شدید و یک جلسه از باشگاه را از دست دادید یا در امتحان مردود شدید، اتفاقی است که تعیین کننده‌ی دستاورد شما نیست، انرژی دوباره کسب کنید و حرکت کنید.

صبر پیشه کردن و حفظ شکیبایی و مقاومت حین انجام یک کار بلندمدت و طاقت‌فرسا، کار دشواری است. جشن گرفتن و ارزش قائل شدن برای همه چیزهایی که در آنها موفق بوده‌اید، رمز پیروزی و حفظ انگیزه است.

راه های حفظ انگیزه و روحیه کاری برای رسیدن به اهداف زندگی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 15 =

بررسی

ارتعاشات مثبت کوانتومی برای کسب موفقیت

ارتعاشات مثبت کوانتومی برای کسب موفقیت ارتعاشات مثبت کوانتومی برای کسب موفقیت : جهان هستی …