راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

431
راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

صبح که از خواب بیدار شدم و خواستم صورتم را بشورم متوجه برآمدگی کوچکی روی لب شدم و به گمان اینکه احتمالا یک جوش زیرپوستی کوچک باشد اهمیتی به آن ندادم و به کار روزانه خودم مشغول شدم . بعد از یکی دو روز این برآمدگی کوچک بزرگتر شد و من یقین پیدا کردم که تبخال گرفته ام . چیزی شبیه یک جوش بزرگ یا حتی بدتر از آن که بشدت حساس بوده و با تکان خوردن لب ، احساس درد شدید به همراه دارد . این جملاتی که نوشتم شاید برای شما آشنا بوده باشد که گرفتار تب خال شده اید . تبخال یک ناراحتی شایع است که چهره فرد را نافرم کرده و ناراحتی هایی را بوجود می آورد . خدا نکند قبل از یک مهمانی مهم دچار تبخال شوید البته این مساله برای خانم ها اهمیت بیشتری دارد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید صحبت کنیم پس ما را همراهی کنید .

تبخال یک عفونت ویروسی

به احتمال زیاد شما از این نکته اطلاعی نداشتید که تبخال Herpes نوعی عفونت ویروسی است البته از نوع عود کننده . به این معنی که ابتدا ویروس تبخال وارد بدن شخص شده و هرچند وقت یکبار بیماری عود کرده و علائمی را بروز میدهد که مهمترین آنها همین شکل ظاهری تبخال است . ویروسی که تبخال را به بدن شخص منتقل میکند ، ویروس تبخال لب HSV1 نامیده میشود که یکی از نمونه های بارز بیماریهای عفونی عودکننده میباشد . همانطور که ملاحظه کردید صحبت از ویروس شد پس این بیماری همانند ویروس آنفلوآنزا مسری بوده و قابل سرایت به دیگران است . پس در واقع هرگونه تماس با فردی که زخم تبخال روی صورتش وجود دارد (مثلا روبوسی) می تواند باعث انتقال ویروس و ابتلا به این بیماری شود .از دیگر راههای شایع انتقال تبخال ، استفاده از لوازم شخصی دیگران مانند لوازم غذاخوری ، تیغ یا حوله است . پس در واقع یکی از مهمترین راههای پیشگیری از تبخال رعایت مسائل بهداشتی است .

راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید
راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

 

ویروس تبخال از اولین لحظه ای که وارد بدن شخص بیمار میشود علائمی شبیه به سرماخوردگی ( مانند گلو درد ) را از خود بروز میدهد . همچنین ممکن است در داخل دهان زخم هایی در ناحیه گونه و روی لثه ایجاد شود . سردرد ، تب و حالت تهوع از دیگر علائم ورود این ویروس به بدن است . همه این علائم حداکثر تا دوهفته خودبخود بهبود میابد اما این پایان ماجرا نیست بلکه این ویروس در بدن فرد جا خوش کرده و در اولین فرصت ممکن که شرایط را مساعد ببیند خود را نشان خواهد داد و اینجاست که زخم تبخال نمایان میشود . بعد از ابتلا به عفونت هرپسی اولیه ( تبخال اولیه ) بسیاری از افراد مستعد عفونت هرپسی ثانویه یا همان تبخال عودکننده لب می شوند . البته تعدادی از بیماران هم به رغم ابتلا به عفونت اولیه و سیستمیک هرگز دچار تبخال عودکننده نمی شوند. اغلب افراد به دنبال ضعف سیستم ایمنی دچار تبخال عود کننده می شوند. عواملی مثل تب، قاعدگی، استرس های روحی و جسمی، خستگی و قرارگیری بیش از حد در معرض نور آفتاب همه می توانند باعث عود تبخال شوند .

زخم تبخال

تبخال لب معمولا همیشه در نقطه خاصی از لب و دهان ایجاد می شود . فرد یکی دو روز قبل در آن نقطه یا در به طور گسترده در اطراف دهان احساس خارش، سوزش یا گزگز می کند . سپس یک برجستگی کوچک پر از مایع شبیه یک جوش کوچک در لبه بیرونی لب روی پوست ظاهر می شود . البته ممکن است این برجستگی در اطراف بینی یا چانه یا گونه هم ایجاد شود . توجه داشته باشید که مایع درون این برجستگی به شدت عفونی و مملو از ویروس تبخال است لذا در صورت پاره شدن و رسیدن آن به بخشهای دیگر پوست براحتی ممکن است آن نواحی را نیز آلوده کرده و باعث ایجاد تبخال در آن مناطق نیز بشود .

راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید
راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

 

بعد از چند روز ، برجستگی سوراخ شده و مایع درون آن به بیرون ترشح می کند . این حالت معمولا در روز چهارم یا پنجم اتفاق می افتد و بیشترین احتمال آلودگی در سایر مناطق بدن یا سرایت به سایر افراد مربوط به همین مرحله است . در این مرحله گاهی بیمار دچار تب و برجستگی غدد لنفاوی زیر فک نیز می شود . سپس به مرور روی زخم اصطلاحا دلمه می بندد و پوست جدید از زیر دلمه تشکیل می شود. بعد از گذشت چند روز این دلمه کنده شده و زخم بدون برجای گذاشتن اثری ناپدید می شود . هرچند که تبخال بیماری ناراحت کننده ای است اما خوشبختانه هیچ خطری برای سلامتی بدن ندارد و همانطور که گفتیم طی حداکثر دوهفته بهبود یافته و هیچ اثری از خود بجا نمیگذارد .

تبخال برای چه کسانی خطرناک است

افرادی که به هر دلیل دچار ضعف سیستم ایمنی هستند مانند بیماران مبتلا به ایدز ، بیماریهای خونی ، بیمارانی که شیمی درمانی میشوند ، مصرف کنندگان داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی و کسانی که مدت طولانی است کورتون دریافت می کنند) بهتر است هنگام ابتلا به تبخال به پزشک مراجعه کنند چون این احتمال وجود دارد که ویروس ارگانهای حیاتی بدن از قبیل ریه، کبد و مغز را درگیر کند . عفونت این اعضای بدن با ویروس تبخال می تواند مرگبار باشد . از سوی دیگر اگر بیماری تبخال بخشهای دیگری از بدن را درگیر کرده و ترشحات آن به خصوص به چشم یا نوک انگشتان دست رسیده و در این نواحی احساس سوزش دارد به پزشک مراجعه کرده و اگر ویروس وارد چشم شده و در این ناحیه زخمی ایجاد شود به نابینایی منجر خواهد شد .

پشگیری و درمان

همانطور که اشاره شد بهترین راه پیشگیری از تمام بیماریها ، حفظ بهداشت است در مورد تبخال نیز همینطور است اما اگر این ویروس به بدن راه پیدا کند به احتمال زیاد خود را در طول فاصله های زمانی مختلف ، نشان خواهد داد و درمان قطعی ندارد . تنها میتوان با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر میشود علائم آن را کاهش داد . پس در واقع منظور از درمان تبخال اینست که زخم تبخال را سریعتر از دوره درمان معمولی آن ، از بین ببریم .

راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید
راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

 

راههای درمان تبخال

کسانی که تبخال می زنند با علائم هشداردهنده شروع بیماری آشنا هستند ، لذا بهتر است این افراد با مشاهده علائم اولیه ، به ناحیه ای از صورت که زخم تبخال اغلب در آنجا دیده میشود ، پمادهای ضد ویروسی آسیکلوویر استفاده کنند . انواع متنوعی از این دارو بصورت پماد در داروخانه ها در دسترس است . استفاده مرتب از این پماد پیش از شروع زخم، علائم تبخال را به شکل قابل ملاحظه ای کاهش داده و دوره بیماری را نیز کوتاه تر می کند همچنین قرص هایی از ترکیبات این دارو نیز موجود است .

گل همیشه بهار از دیگر داروهای طبیعی و گیاهی برای درمان تبخال به ویژه تبخال دهانی است . شست و شوی تبخال با کمک عصاره همیشه بهار علاوه بر آن که به کنترل و از بین رفتن ویروس ها کمک می کند موجب تسریع روند درمان در بیمار نیز می شود . این مرهم علاوه بر خاصیت ضدویروسی موجب کاهش درد و سوزش تبخال نیز می شود . برای تهیه این عصاره کافی است ۳ قاشق از گیاه خشک شده گل همیشه بهار را در ۲ لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان از این عصاره باقی بماند، سپس محل تبخال را با کمک پنبه و عصاره این گیاه شست و شو دهید .

وانیل نیز دارای خواص ضدعفونی کنندگی است . یک گوش پاک کن تمیز را داخل عصاره وانیل زده و روزی ۴-۳ بار روی تبخال هایتان بمالید . همچنین میتوانید از نمک دریایی استفاده کنید . یادتان باشد که بلورهای نمک باید روی تبخال بچسبند . نمک را پس از ۱۰ دقیقه بشویید . چای ریحان بهترین درمان برای تبخال است . مقداری برگ ریحان را داخل آب جوش بریزید تا چایتان درست شود . برای درمان تبخال از این چای گرم بنوشید .

راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید
راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

 

جدا از داروهای ضد ویروسی ، گذاشتن یخ روی زخم در کاهش علائم تبخال موثر است . یکی از سریع ترین و ساده ترین روش های درمان تبخال، استفاده از کمپرس یخ است . چند تکه یخ بردارید و مستقیم روی تبخالتان بگذارید. با این کار ورم لبتان زود می خوابد . پس از استفاده از یخ ها حتما دور تبخال را با وازلین بپوشانید. برای نتیجه بهتر، این کار را ۳ بار در روز انجام دهید.

اما کسانی که ویروس تبخال در بدنشان وجود ندارد با رعایت بهداشت شخصی و عدم تماس با افرادی که زخم تبخال روی صورتشان وجود دارد می توانند از ابتلا به این ویروس در امان باشند . شستن مرتب دست ها بخصوص قبل از خوردن غذا و دست نزدن به چشم ها با دستان کثیف ، پرهیز از استفاده از لوازم شخصی دیگران به خصوص کسانی که تبخال می زنند از دیگر عوامل پیشگیری از ابتلا به بیماری تبخال است .

راههای درمان تبخال و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 13 =