دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود

1,187
دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود

دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود

این روزها خیلی در مورد بیماری دیابت یا همان مرض قند گفته میشود . بیماری که اغلب افراد کهنسال جامعه را درگیر خود میکند و سالانه میلیاردها تومان هزینه درمان این بیماران میشود . این بیماری در اثر عدم جذب قند خون توسط بدن و افزایش مقدار قند خون بوجود می آید . دلیل آن هم برمیگردد به کارکرد هورمون انسولین در سوخت و ساز بدن که در ادامه بطور دقیق توضیح داده خواهد شد . نکته مهمی که موضوع بحث ما است آگاهی از ابتلا به دیابت پنهان است که در صورت بی توجهی ، منجر به دیابت خواهد شد . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا در مورد سوال فوق که پرسیدیم دیابت پنهان چیست بحث کنیم پس همراه ما باشید .

دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود
دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود

دیابت

گفتیم که دلیل اصلی بیماری دیابت اینست که هورمون انسولین نمیتواند وظیفه اصلی خود که همان جذب قند خون است را انجام دهد . انسولین یکی از هورمونهایی است که تاثیرات مختلفی در متابولیسم بدن دارد . انسولین با اثر به سلول‌های کبد باعث می‌شود این سلول‌ها با گرفتن قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن ، قند خون را کاهش دهند و با تجمع گلیکوژن در سلول‌های ماهیچه ای -به عنوان یک منبع سوخت- انرژی را افزایش دهد . همچنین با اثر به بافت‌های چربی، استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت را متوقف می‌کند . در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند . لذا میتوان گفت انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می‌کند .

پس بطور خلاصه میتوان گفت که هورمون انسولین باعث تبدیل مواد قندی موجود در خون به انرژی شده و به این ترتیب قند خون را کاهش میدهد . توجه داشته باشید که بیماری دیابت دو نوع دارد . اگر مقدار انسولین بدن کافی نباشد این سازوکار بطور صحیح انجام نشده و لذا قندخون فرد افزایش می یابد در اینصورت فرد باید مقداری انسولین به بدنش تزریق کند . به این مشکل دیابت نوع یک گفته میشود . در دیابت نوع دوم بدن فرد انسولین کافی را دارد اما بنابه دلایلی نسبت به انسولین مقاوم شده و نمیتواند عملکرد صحیحی داشته باشد .

همچنین بخوانید :   با فواید استفاده از پنیر و گنجاندن آن در صبحانه تان آشنا شوید
دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود
دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود

تاثیرات دیابت در بدن

در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش یافته که به‌آن هایپرگلیسمی می‌گویند . وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند. همچنین دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد؛ لذا غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری از این عوارض مؤثر باشد . لازم به ذکر است که تشخیص و همچنین غربالگری دیابت با انجام آزمایش قند خون میسر است .

دیابت پنهان چیست

بیماران پیش از ابتلا به دیابت نوع ۲ ، معمولا به شرایطی دچار می شوند كه در آن هیچ یك از علائم مربوط به دیابت مشاهده نمی شود ؛ به این حالت دیابت پنهان گفته می شود . در این حالت قند خون فرد بالاتر از میزان طبیعی بوده ولی نه به میزانی كه به عنوان دیابت شناخته شود . هم اكنون پزشكان بیش از گذشته بر تشخیص دیابت پنهان به عنوان راهی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ و  همچنین عوارض آن از جمله مشكلات قلب و عروق، چشم و كلیه تاكید می كنند . پزشكان برین باورند كه این عوارض معمولا پیش از آگاهی فرد از ابتلا به دیابت نوع ۲ آغاز می شوند .

دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود
دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود

 

چه كسانی در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند؟

افرادی با سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت نوع ۲  – زنانی كه به دیابت دوران حاملگی مبتلا بوده اند یا صاحب فرزندی با وزن بیش از ۴ کیلوگرم شده اند –  زنان مبتلا به سندرم تخمدان کیست دار( PCOS ) –  افرادی كه دچار چاقی یا اضافه وزن بوده یا اندازه دور شكم آنها بالاست – افرادی كه فعالیت بدنی زیادی ندارند –  افراد مسن (با افزیش سن ، بدن توانایی كمتری در جذب گلوكز خواهد داشت و درنتیجه احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر خواهد بود )

همچنین بخوانید :   مضرات مصرف بیش از اندازه قند و شکر برای بدن

علائم دیابت پنهان

گرچه دیابت پنهان معمولا علائمی ندارد، با این حال ممكن است علائمی همچون تشنگی غیرعادی، تكرر ادرار، تاری دید و خستگی زیاد نیز در آن مشاهده می شود . علاوه بر این، از روی آزمایش قند خون هم می توان دیابت پنهان را تشخیص داد .  افرادی كه بالای ۴۵سال سن دارند ،  افرادی كه در آنها خطر ابتلا به دیابت نوع۲ وجود دارد ، افرادی كه دچار اضافه وزن یا چاقی هستند یعنی کسانی که BMI یا نمایه توده بدنی بالای ۲۵ دارند ، افرادی كه در گذشته تست تحمل گلوكز غیر طبیعی یا قند ناشتای مختل داشته اند ، زنانی كه به دیابت دوران حاملگی مبتلا بوده اند یا صاحب فرزندی با وزن بیش از۴ کیلوگرم شده اند ، افرادی كه به سندرم تخمدان کیست دار( PCOS ) مبتلا هستند .

دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود
دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود

روش تشخیص دیابت پنهان

پزشك شما برای تشخیص دیابت پنهان معمولا دو نوع آزمایش را تجویز می كند؛ آزمایش قند خون ناشتا( FPG ) و تست تحمل گلوكز ( OGTT) . در جریان این آزمایش، قند خون شما پس از ۸ ساعت ناشتا بودن مورد اندازه گیری قرار می گیرد . این آزمایش چگونگی متابولیسم گلوكز در بدن و اینكه آیا این متابولیسم به درستی صورت می گیرد را نشان می دهد . درصورتی كه این آزمایش نشان دهنده قند خون غیر طبیعی باشد، شما دارای” گلوكز ناشتای مختل” بوده كه این عامل نشان دهنده دیابت پنهان می باشد .

در صورتی كه علائم دیابت قبل از ابتلای فرد به بیماری، تشخیص داده شود، می توان از ابتلا به دیابت نوع ۲جلوگیری نموده و خطر بوجود آمدن عوارض دیابت از جمله مشكلات عروقی را در فرد كاهش داد .

 

همچنین بخوانید :   مصرف بیش از حد برنج سفید چه عوارضی دارد

وضعیت نتیجه آزمایش قند خون ناشتا ( FPG ) :

طبیعی : کمتر از mg/dl 100  – دیابت پنهان : بین  ۱۰۰ تا ۱۲۵ mg/dl  –  دیابت : بیشتر از mg/dl 126 در دو یا چند آزمایش متوالی

زمایش دیگری كه ممکن است پزشك برای شما تجویز کند، تست تحمل گلوكز خواهد بود . در جریان این آزمایش قند خون شما ابتدا به صورت ناشتا و سپس ۲ساعت بعد از نوشیدن محلولی حاوی گلوكز بالا ، اندازه گیری می شود . اگر قند خون شما ۲ ساعت بعد از نوشیدن این محلول به میزانی غیر طبیعی بالا باشد ، شما دارای” تحمل گلوكز مختل” بوده كه این عامل نشان دهنده دیابت پنهان می باشد .

وضعیت نتیجه تست تحمل گلوكز ( OGTT ) :

طبیعی كمتر از mg/dl 140  –  دیابت پنهان بین  ۱۴۰ تا ۱۹۹ mg/dl  – دیابت بیشتر از mg/dl 200

 

دیابت پنهان چیست و چگونه تشخیص داده میشود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 5 =

بررسی

نوشیدن قهوه خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد

نوشیدن قهوه خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد بیماری دیابت که بعنوان قاتل خاموش مشهور است،…