آیا می دانید در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم

362
در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم

آیا می دانید در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم

درک صحیح اینكه ما در هر شرایطی چگونه باید صحبت كنیم و چه بگوییم، یک تشخیص و فهم مهم است. هدف این است كه متوجه شویم چه مواقعی باید روان و طبیعی صحبت کنیم، چه مواقعی باید قبل از صحبت کردن فكر كنیم و چه مواقعی باید سکوت داشته باشیم. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک بررسی خواهیم کرد که در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم.

موقعیت شناس باشد

زمانی که متوجه شدید چه عواملی موجب این اتفاق می‌شود سعی كنید كه در این دست شرایط به شیوه رفتار و گفتار خود توجه جدی تری داشته باشید و حتی در صورت امكان قبل از آن که در عمل انجام شده قرار بگیرید، خودتان را آماده كنید.

در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم
در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم

صحبت هایتان را در نظر داشته باشید

اکنون كه متوجه شدید در یكی از این شرایط ها قرار دارید، گام بعدی شما باید تجزیه و تحلیل اطلاعات باشد. معمولا هنگامی كه به طور صحیح پاسخ نمی‌دهید به این خاطر است كه به طور مشخص و واضح نمی‌دانیم كه باید چه بگوییم؟ اکنون زمان آن فرا رسیده است كه صبر کنید و به آنچه كه در محیط اطرافتان گفته می‌شود گوش كنید. بر روی موضوعی كه مشخص کرده اید بگویید متمركز نشوید بلكه تنها گوش كنید. ذهن شما این داده ها را در پس زمینه‌اش ضبط خواهد كرد.

به اطرافتان نگاه كنید

چه كسانی صحبت میکنند و چگونه با هم تعامل دارند؟ برخی افراد بسیار بجا مثال می‌زنند و برخی جمله‌بندی مناسبی دارند. درصورتی كه بعضی افراد پرحرف هستند. اینكه افراد چگونه اطلاعات شان را برپا می کنند معیار مناسبی است از اینكه چطور اطلاعات را كسب می‌كنند.

همچنین بخوانید :   با این روش ها برای همسر خود فرد رمانتیکی شوید

پاسخ‌ها را تحلیل کنید

داشته های خود را هم در نظر بگیرید. روش های گوناگونی برای گفتن یك مساله وجود دارد و اکنون گام بعدی شما پیدا كردن مناسبترین راهکار رساندن آن چیزی است كه قصد دارید بگویید، به گونه  ای كه تاثیر مثبت داشته باشد. تعامل در مرحله اول تابعی از گیرنده‌ است به همین خاطر شما باید با مدنظر داشتن شنوندگان تان به تعامل بپردازید.

در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم
در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم

داده ها را مدنظر داشته باشید

آیا چیزی كه قصد دارید بگویید موثر،گیرا، واضح، دقیق، بموقع و مناسب است؟ درصورتی که شما فقط به خاطر اینكه دیگران صحبت می‌كنند پاسخ می‌دهید دراین صورت احتمال دارد كه تعامل شما از الگوی مطرح شده فوق تبعیت نكند. درصورتی که این گونه نیست توصیه میشود عقب بنشینید و فقط به گوش دادن ادامه دهید. شما می‌خواهید گفتاری داشته باشید كه تاثیرگذار باشد نه اینكه فقط چیزی گفته باشید.

نظرات را بسنجید

آیا اطلاعاتی كه قصد دارید ارائه دهید به گونه ای فرمول‌بندی شده است كه تأثیر مثبتی داشته باشد؟ ایجاد یک محیط منفی‌‌گرایانه موجب شكست تعامل و گفت و گو ست. به تجزیه و تحلیل بازخورد شنونده‌ها دقت كنید. خراب كردن قدرت تعامل نزد مردم تنها در یك لحظه رخ می دهد.

تن صدایتان را کنترل کنید

نحوه حرف زدن شما به اندازه آنچه كه قصد دارید بگویید اهمیت دارد. تن صدای شما این پتانسیل را دارد اشتیاق و صمیمیت شما را منتقل كند و یا نشانگر طعنه و سرزنش شما باشد و حتی احتمال دارد موجب شود كه پیام گفتار شما به غلط انتقال داده شود.

در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم
در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم

باتعامل برخورد داشته باشید

شما حالا تحلیلی از آن چه می‌خواهید بگویید دارید. الگوی درست چیست؟ چگونه آن را بگویید و چگونه با راهکاری مناسب واكنش نشان دهید؟ منتظر یك فرصت مناسب برای شروع حرف زدن باشید. اکثرا قطع كردن سخن دیگران كار زیبنده ای نیست اما گاهی این عمل خود یك روش مناسب است.

آیا می دانید در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

بررسی

اصول و قواعد صحیح صحبت کردن با کودکان

اصول و قواعد صحیح صحبت کردن با کودکان از اصلی‌ترین جنبه‌های تربیتی برای بزرگ کردن کودکان، …