دریاچه گدازه کنگو عظیم ترین جهنم روی زمین

956
دریاچه گدازه کنگو

دریاچه گدازه کنگو عظیم ترین جهنم روی زمین

کوه نیراگونگو (Nyiragongo) که در زبان لاتین، Niragongo نوشته می‌شود، یکی از باشکوه ترین و فعال‌ترین آتشفشان‌های دنیا محسوب می‌شود. این کوه آتشفشانی در حوالی دریاچه کیوو (Kivu)، در سمت شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو با رواندا و در پارک ملی ویرونگا (Virunga) قرار گرفته است. عرض دهانه قله این کوه آتشفشانی بیش از ۱٫۲ کیلومتر محاسبه شده است، جالبتین نکته این است که قله این کوه دارای عظیم ترین دریاچه گدازه مذاب در جهان است. با مجله اینترنتی بیر کلیک همراه باشید تا شما را با شگفتی های دریاچه گدازه کنگو آشنا نماییم.

دریاچه گدازه کنگو
دریاچه گدازه کنگو

 

کوه نیراگونگو به خاطر گدازه های آتشفشانی بسیار سیال خود، که به شکل آب مایع فوران می‌کند از شوم ترین آتشفشان‌های جهان نیز بشمار می‌آید. در هفدهم ژانویه سال ۲۰۰۲ میلادی، کوه نیراگونگو فوران کرد که این فوران از سمت غربی قله و به طرف دریاچه مذاب خشک شده بود. در پی این اتفاق، مرکز شهر گوما (Goma) و مرکز شرقی استان ویرونگا (Virunga) خسارت های شدیدی دید و تا حد زیادی تخریب گردید. بدلیل این اتفاق بالغ بر دویست هزار نفر نیز بی خانمان شدند.

سمت غربی دره ریفت (Rift) در حوالی دریاچه کیوو و مرز میان کنگو و رواندا، دارای یکی از فعال‌ترین کوه‌های آتشفشانی دنیا است. دریاچه‌های گدازه مذاب فراوان و همچنین سیال بودن گدازه‌ها از دلایلی هستند که این کوه آتشفشانی را جهنمی نشان می‌دهد. سرعت فوران و پرتاب گدازه‌های این کوه آتشفشانی بسیار بالا می‌باشد و چندین مرتبه به مناطق اطراف خود خسارت های جدی وارد کرده است، همان گونه که در بالا اشاره شد، در سال ۲۰۰۲ میلادی به شهرهایی خسارت شدیدی زد و دویست هزار نفر را آواره ساخت.

همچنین بخوانید :   دریاچه ای به رنگ صورتی در کشور استرالیا
دریاچه گدازه کنگو
دریاچه گدازه کنگو

 

طبق آمار بدست آمده به نظر می رسد دریاچه گدازه موجود در قله این کوه تا کنون دو مرتبه فعال شده است. این کوه آتشفشانی در بازه زمانی سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ میلادی به شهرت رسید. همچنین این کوه توسط کارشناسان برجسته ای نظیر کرافتس (Kraffts) و تازیف (Tazieff) به جهان شناسانده شد. لازم به ذکر است که این آتشفشان در تقریبا ۵۰ سال است که فعال می‌باشد و حتی  باید بدانید که در سال ۱۹۷۷ میلادی مجددا فوران داشته است. گزارشات ثبت شده حاکی از آن است که در جریان فوران مواد مذاب در سال ۱۹۷۷ چند صد نفر قربانی این حادثه شده اند. در اتفاقی مشابه نیز در ژانویه سال ۲۰۰۲ میلادی، گدازه‌های آتشفشانی از دریاچه مذاب قله این کوه فوران کرده و پس از خسارت به شهر گوما حتی به دریاچه کیوو نیز رسیدند.

دریاچه گدازه کنگو
دریاچه گدازه کنگو

 

از طرفی دیگر در همسایگی این آتشفشان، کوه نیاموراگیرا قرار گرفته که با کوه آتشفشانی و فعال مونا لوا (Mauna Loa) قابل قیاس است. نیراگونگو با ارتفاع ۳۴۷۰ متر و دامنه‌های شیب‌دار یک آتشفشان چینه‌ای را به عرصه نمایش گذاشته است. نیراگونگو در درون دیواره‌هایش دارای شیارهای با مواد مذاب است. قابل ذکر است که دهانه این کوه آتشفشانی دارای پهنای ۱٫۲ کیلومتری می‌باشد که از اواخر قرن ۱۹ میلادی کشف شده است.

دریاچه گدازه کنگو عظیم ترین جهنم روی زمین نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

بررسی

دریاچه ای به رنگ صورتی در کشور استرالیا

دریاچه ای به رنگ صورتی در کشور استرالیا کشور استرالیا و بخصوص مناطق غربی آن دارای مناظر بس…