خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم

505
خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم

خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم

دستگاه گوارش یکی از ساختارهای پیچیده بدن انسانهاست که وظیفه تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن را بر عهده دارد لذا کارکرد صحیح آن اهمیت زیادی برای بدن خواهد داشت . هر یک از اعضای بدن برای انجام وظیفه خاصی طراحی شده که برای انجام این وظایف بایستی برخی نکات مربوطه رعایت شود . مثلا در مورد دستگاه گوارش نکاتی وجود دارد که با رعایت آنها میتوان از عملکرد صحیح دستگاه گوارش مطمئن شده و از بروز ناراحتی ها در این قسمت از بدن جلوگیری کرد . بعضی از غذاها همچون موز و برنج می‌توانند براحتی در دستگاه گوارش هضم شوند اما برخی دیگر سبب به زحمت افتادن روده‌ها برای هضمشان می‌شوند و در نتیجه منجر به ایجاد ناراحتی‌هایی چون نفخ و اختلال در کارکرد معده خواهند بود . در این بخش از مجله اینرنتی بیر کلیک قصد داریم شما را با خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش آشنا کنیم پس همراه ما باشید .

خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم
خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم

خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش

افرادی که از ناراحتی های دستگاه گوارش مانند سوزش سر دل ، رفلاکس یا زخم معده رنج می‌برند نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های گوناگون واکنش‌های مختلف نشان می‌دهند . به عقیده متخصصان برخی مواد غذایی وجود دارد که معده و سایر قسمت های دستگاه گوارش بدن نسبت به آن‌ها حساسیت نشان می‌دهد و می‌توانند مشکلات گوارشی را وخیم‌تر کنند . عدم استفاده از این مواد غذایی از عود کردن این ناراحتی ها جلوگیری میکند و در افرادی که هنوز دچار ناراحتی های گوارشی نشده اند به نوعی پیشگیری مینماید . لازم به ذکر است اغلب غذاهای پخته‌شده عامل اصلی مشکلات گوارشی هستند زیرا گرما، آنزیم‌های طبیعی موجود در خوراکی‌های خام را که به هضم غذا کمک می‌کنند از بین می‌برد و باعث کاهش ۱۳ درصدی آنزیم‌های موجود در بدن انسان طی یک دهه می‌شود که این امر کار دستگاه گوارش را با سختی مواجه میکند .

همچنین بخوانید :   فواید توت فرنگی آناناسی برای سلامتی بدن
خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم
خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم

غذاهای چرب و سرخ‌شده

مواد غذایی چرب و سرخ شده می توانند منجربه آسیب رساندن به معده و هم چنین رفلکس اسید و سوزش سردل شوند . همچنین بسیاری از افراد مبتلا به سندرم روده باید از خوردن غذاهای دارای چربی بالا اجتناب کنند . خوردن مواد غذایی از جمله کره و خامه، می توانند باعث افزایش مشکلات گوارشی شوند . فستفودهای چرب مانند همبرگر، چیپس، مرغ زیادسرخ‌شده و سوخاری، دونات و مانند این‌ها اغلب سبب نفخ می‌شوند . غذاهای بسیار چرب و سرخ‌شده علائم رفلاکس اسید و سندرم روده تحریک‌پذیر را افزایش می‌دهند، به این علت که غذاهای چرب دیرتر در بدن تجزیه می‌شوند، بنابراین مدت زمان بیشتری در معده می‌مانند، در نتیجه بدن به طور خودکار اسید معده بیشتری برای کمک به گوارش ترشح می‌کند؛ به خاطر داشته باشید که به طور کلی پرخوری نیز می‌تواند عمل هضم غذا را به تأخیر بیندازد و باعث شود معده اسید بیشتری ترشح کند .

شکلات

شکلات، خوراکی دوست‌داشتنی است که خوردنش شب و روز نمی‌شناسد و ثابت شده برای سلامت قلب و عروق مفید است و خطر سکته را کاهش می‌دهد، اما درعین‌حال موجب سوءهاضمه و سوزش سر دل می‌شود. شکلات حاوی تئوبرومین، ترکیبی است که به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان مثل کاکائو، چای و قهوه یافت می‌شود، این ترکیب قادر است ماهیچه انتهای مری را شل کند و باعث تراوش اسید معده به مری شود، شکلات همچنین حاوی کافئین است، عامل دیگری که باعث می‌شود معده، اسید اضافه تولید کند . یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ نشان داده که شکلات ممکن است در افراد مبتلا به سندرم روده یا یبوست مزمن تحریک کننده باشد .

همچنین بخوانید :   فواید مصرف آب بصورت ناشتا که باید بدانید
خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم
خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم

مصرف قهوه با معده خالی

مصرف قهوه به مقدار زیاد اگر با معده خالی انجام شود، سبب بروز ناراحتی و گرفتگی دستگاه گوارش می‌شود . مصرف زیاد قهوه سبب افزایش یافتن اسیدیته ترشحات معده شده و در نتیجه به جدار روده‌ها آسیب می‌رساند. از طرفی قهوه سبب ایجاد سوزش سر دل و برگشت اسید (ریفلاكس) می‌شود، زیرا موجب شل شدن اسفنكتر میان مری و معده می‌گردد .

لبنیات

طبق برآوردهای انجام شده ۳۰ تا ۵۰ میلیون نفر از بزرگسالان آمریکایی قادر به تحمل لاکتوز نیستند؛ انسان‌ها تنها گونه‌ای از موجودات هستند که قادرند بعد از شیر مادر باز هم شیر بخورند و بسیاری از افراد با قدم گذاشتن به دوران بزرگسالی دیگر توانایی هضم لاکتوز، (قند موجود در شیر) را ندارند . عدم تحمل لاکتوز به کمبود آنزیم لاکتاز در بدن برمی‌گردد که توسط سلول‌های جداره روده کوچک تولید می‌شود، بنابراین هر لاکتوزی که هضم نمی‌کنید تبدیل به طعمه‌ای برای باکتری روده شده و موجب تولید گاز توسط باکتری می‌شود؛ شیر، بستنی، پنیر و محصولات لبنی که برچسب بدون لاکتوز خورده‌اند مشکل شما را حل می‌کنند؛ همین طور می‌توانید شیر حاوی لاکتاز مصرف کنید و پنیرهای سفت؛ زیرا به طور طبیعی نسبت به پنیرهای نرم، لاکتوز کمتری دارند .

خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم
خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم

نوشیدنی های گازدار

اگرچه مصرف نوشیدنی های گازدار در هوای گرم خوشایند است اما می تواند به شدت دستگاه گوارش شما را تخریب کند . نوشابه های گازدار اغلب حاوی اسید فسفریک و قند تصفیه شده سفید است که منجر به کشته شدن باکتری های خوب روده می شود ضمن این که سوزش معده را نیز به همراه دارد . افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر که از این نوشابه ها استفاده می کنند، تشدید علائم را به وضوح تجربه خواهند کرد .

همچنین بخوانید :   آیا مصرف موم همراه عسل مفيد است و خواص دارویی دارد

غذاهای پر ادویه

بعضی افراد پس از مصرف غذاهای پرادویه، خصوصا بعد یک وعده غذایی سنگین دچار سوء‌هاضمه و سوزش سردل می‌شوند . مطالعات نشان می‌دهند کاپساسین، ماده عامل تندی در فلفل چیلی ممکن است چنین عوارضی ایجاد کند .

خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم
خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم

نوشیدنی‌های الکلی

سندروم روده تحریک‌پذیر، اختلالی شایع با علائمی چون اسهال، دلدرد، و نفخ است و محققان مرکز علوم بهداشتی SUNY در امریکا کشف کرده‌اند که حدود ۴۲ درصد از مبتلایان به این نشانگان، مصرف الکل داشته‌اند . بر اساس این یافته‌ها، فقط ۲/۵ درصد از بیماران مبتلا به این سندروم ارتباطی با مصرف الکل نداشته‌اند که خود نشاندهندهٔ میزان بالای اثرگذاری الکل بر بروز اختلال روده تحریک‌پذیر است . نوشیدن الکل می تواند به سرعت در معده اثر گذاشته و سبب ناراحتی شود . اما الکل یک آسیب دیگر هم به دستگاه گوارش وارد می کند و آن ایجاد آسیب کبدی و ایجاد تغییرات مضر در باکتری های مفید روده است .

 

خوراکی های نامناسب برای دستگاه گوارش را بشناسیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 3 =

بررسی

فواید توت فرنگی آناناسی برای سلامتی بدن

فواید توت فرنگی آناناسی برای سلامتی بدن توت فرنگی آناناسی با شکلی شبیه توت فرنگی نارس، فوا…