معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

1,993
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه : استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است . استانبول در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره واقع شده است . تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را از هم جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد . بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است . این کلان شهر در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شد . استانبول از لحاظ تعداد توریست سومین شهر توریستی جهان است .

اسامی تاریخی استانبول عبارتند از : بیزانتیوم، رم جدید، استیمبول، آگوستا آنتونینا، کنستانتینوپل، اسلامبول. القاب استانبول در دوره عثمانی دارالسعادت، دار عالیه، باب عالی (عالی قاپو) و پایتخت بودند.

درباره استانبول چیزهایی زیادی برای گفتن وجود دارد خصوصا از گذشته این شهر زیبا و تاریخی ، اما در زیر به جمع بندی کلی در مورد استانبول پرداخته ایم که از شرایط امروزی استانبول سخن می گوید . همراه مجله اینترنتی بیر کلیک باشید با معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه .

تاریخچه شهر استانبول

اولین نشانه‌های سکونت انسان در استانبول مربوط به عصر مفرغ است نشانه‌هایی از سکونت انسان عهد مفرغ در فکر تپه واقع در قسمت آسیایی استانبول یافت شده‌ است .  همچنین نشانه‌هایی از سکونت فنیقی‌ها در کادیکوی وجود دارد .

آب و هوای شهر استانبول

تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد، بارانی و برفی ویژگی آب و هوای استانبول است . میزان بارش سالیانه استانبول به طور میانگین ۸۷۰ میلی‌متر است . میزان رطوبت نیز اغلب زیاد است. همچنین استانبول تا حدودی بادخیز است و به طور متوسط میانگین سرعت بادی حدود ۱۷ کیلومتر در ساعت دارد .

آداب و فرهنگ شهر استانبول

استانبول مرکز برگزاری فستیوالهای و نمایشگاه های بین المللی در زمینه هنر و فرهنگ می باشد . در استانبول همه ساله در ماههای ژوئن و جولای فستیوالهای بسیاری در زمینه های فرهنگی و هنری برگزار می گردد . در این فستیوالها که اغلب در مرکز فرهنگی آتاتورک برگزار می گردد هنرمندان بزرگی از کشورهای مختلف شرکت می کنند .

جاذبه های گردشگری و توریستی استانبول

شهر زیبا و تاریخی استانبول دارای بناهای تاریخی ، بازارها، پارک‌ها و معبدها‌ی چشمگیری است.

۱ – کاخ توپکاپی

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

این کاخ منزلگاه سلاطین عثمانی از سال ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۶ بوده است و یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر استانبول است.  این سلاطین دارای همسران متعددی بودند که هر کدام از آن‌ها در اتاق‌هایی از این کاخ اقامت داشتند . این اتاق‌ها در مجموع حرم‌های عمارت را تشکیل می‌دادند . این کاخ نماد زیبایی از معماری اسلامی است . تزیینات، باغ‌های سرسبز و حمام ترکی امروزه به عنوان یک موزه به کار می‌رود .  معماری بی نظیر و حیاط های زیبایی دارد . این سرا در سال ۱۹۲۴ یعنی اندکی پس از دوره عثمانی تبدیل به موزه شد.

کاخ توپکاپی محل حرم سلطنتی نیز بوده است. تور حرم جداگانه است و گردشگرانی که می خواهند از حرم دیدن کنند باید علاوه بر ورودی ۱۳ دلاری این کاخ، ۱۰ دلار دیگر هم بپردازند. این موزه از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر همه روزه بجز سه شنبه ها باز است.

۲ – کلیسای مخزن

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

کلیسای مخزن یک مخزن بزرگ باستانی است که به خوبی حفظ شده است. این مکان بین قرن‌های سوم تا چهارم بعد از میلاد ساخته شده است. از آن به عنوان یک منبع تامین آب در شهر استفاده می‌شد . نحوه‌ی ساخت آن بسیار زیبا و قابل تحسین است . متون قدیمی نشان دادند که کلیسا دارای باغهایی بود که با یک ردیف ستون احاطه شده و روبروی مسجد ایا صوفیه بود. براساس مورخان قدیمی، امپراطور کنستانتین یک ساختمان احداث کرد که بعدها بدست امپراطور یوستینیان بعد از شورش نیکا در سال ۵۳۲، که شهر را با خاک یکسان کرد، بازسازی شده و فضایش زیاد شد.

۳ – مسجد ایاصوفیه

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

یکی از قابل تشخیص‌ترین معابد در جهان، مسجد ایاصوفیه است و می‌توان به جرات گفت که این بنا اصلی‌ترین مکان دیدنی در این شهر می‌باشد. مسجد ایاصوفیه همچنین دارای زیباترین نوع معماری است. این بنا به عنوان معبد اصلی برای کاتولیک‌ها، ارتودکس‌هاس یونانی و مسلمانان بوده است. امروزه از این بنا به عنوان موزه استفاده می‌شود . این مسجد به خاطر معماری شگفت انگیز، نماهای باشکوه داخلی و اهمیت تاریخی اش گردشگران را به شهر استانبول جذب می کند . بین سال های ۵۳۲ و ۵۳۷ ساختمان آن به مدت هزار سال کلیسا بود . سپس از سال ۱۴۵۳ تا ۱۹۳۴ که تبدیل به موزه شود، مسجد بود.

می توانید از این مسجد در محله سلطان احمد، در روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت ۰۹:۳۰ تا ۰۴:۳۰ دیدن کنید . ورودی آن ۱۳ دلار آمریکا است .

۴ – حمام های ترکی

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

هیچ سفری به ترکیه بدون بازدید از حمام ترکی کامل نمی شود. چندین حمام تاریخی در استانبول وجود دارد که ویژه گردشگران بوده و در این میان می توان به حمام Cemberlitas مربوط به قرن ۱۶، حمام Cagaloglu در سلطان احمد و حمام کالاتاسرای مربوط به قرن ۱۶ در بی اوقلی اشاره کرد . حمام‌های ترکی ، در جهان بسیار مشهور و معروف می‌باشد. همچنین این حمام‌ها برای قرن‌هاست که در این شهر توسعه و گسترش یافته‌اند. بنابراین شما می‌توانید انتظار بهترین تجربه را در این حمام‌ها داشته باشید. اصلی‌ترین هدف این حمام‌ها ایجاد حس آرامش در مشتریان بوده‌ است.

۵ -پارک امیرگان

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

پارک امیرگان یک پارک تاریخی است که در کنار تنگه‌ی «بسفر» و در حومه‌ی شهر (امیرگان) قرار دارد. شهرت این پارک به دلیل داشتن مجموعه‌ای بزرگ از گل‌های لاله است که هر ساله در ماه آوریل در جشنواره‌ی لاله‌ی استانبول مملو از لاله‌های رنگ به رنگ می‌شود. قدمت این پارک به اواسط قرن ۱۶ بازمی‌گردد که به «صدر اعظم نیسانجی فریدون بی» هدیه داده شد و بعدها پارک را به نام او نامگذاری کردند. در قرن ۱۷ سلطان مراد چهارم کل املاک را به فرمانده صفوی اهدا کرد که قلعه‌ی خود را بدون مقاومت تسلیم عثمانی‌ها کرده بود. حدود سال ۱۸۶۰، مالک پارک «خدیوا اسماعیل پاشا»، فرمانروای عثمانی مصر و سودان بود و سه عمارت چوبی در آن ساخت که هنوز هم پابرجا هستند. با گذر سال‌ها، اسم پارک به پارک امیرگان تغییر یافت و تا سال ۱۹۴۰ چندین بار مالکیت آن تغییر کرد و بعد از آن به مالکیت شهر استانبول درآمد.

در اواخر سال‌ ۱۹۷۰ عمارت‌های زرد، صورتی و سفید پارک بازسازی شد و پس از آن پارک رو به عموم مردم باز شد.

مساحت پارک امیرگان بیش از ۴۰۴۶۸۶ متر مربع است و تنوع بسیار گسترده‌ای از گیاهان را در خود جای داده است. در این پارک یک زمین‌بازی، مسیرهای پیاده‌روی، چند آلاچیق و یک دریاچه‌ی زینتی دارد.

پارک امیرگان روزانه از ساعت ۷ صبح الی ۲۲:۳۰ باز بوده و ورودیه‌ی آن رایگان است. شما می‌توانید با اتوبوس‌های خط ۲۵E از ایستگاه تراموای «کاباتاس» به پارک امیرگان بروید. از جاده‌ی اصلی اسکله نیز با پای پیاده در عرض ۲۰ دقیقه می‌توانید به پارک برسید.

۶ – موزه‌ باستان‌ شناسی

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

این موزه تقریبا در زمان ساخت کاخ توپکاپی یافت شده و دارای مجموعه‌ی باستانی قابل توجهی است. یکی از مهم‌ترین قطعات در آن، تابوت قابل توجه از اسکندر کبیر است. همچنین این موزه‌، دارای مجموعه گسترده‌ای از سرامیک، کاشی باستانی، تصاویر کاشی از دروازه ایشتار بابل، سایر موارد باقی‌مانده از یونان باستان و امپراتوری عثمانی است.

در این موزه میلیون ها شیء عتیقه نگهداری می شود. خود موزه در سال ۱۸۹۱ باز شد و در واقع سه ساختمان جداگانه است که شامل موزه شرق باستان می شود. این موزه در نزدیکی کاخ توپکاپی قرار دارد.

ورودی آن حدوداً ۸ دلار است و همه روزه بجز دوشنبه ها از ساعت ۹:۳۰ تا ۵ بعدازظهر باز است.

۷ – بازار بزرگ قدیمی (کاپالی چارشی)

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

این بازار یکی از قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده در جهان است که در سال ۱۴۵۵ توسعه و گسترش یافته است. بیش از ۳۰۰۰ مغازه می تواند ۴۰۰۰۰۰ بازدیدکننده را در طول روز به خود جذب کند. افراد می‌توانند محصولات نادر و منحصر به فردی همچون ادویه‌جات، چای، صنایع دستی، فرش، روغن‌ها و سایر موارد را خریداری کنند.

بازار بزرگ استانبول که به ترکی کاپالی چارشی یعنی بازار سرپوشیده نامیده می شود در یک مایلی غرب سلطان احمد است و یکی از بزرگترین مراکز خرید سرپوشیده در دنیاست. محصولاتی که در آن فروخته می شوند عبارتند از فرش و قالی و پوشاک تا کارهای دستی و هنری و شطرنج. رستوران ها، کافه ها و مساجد زیادی هم در این بازار هست.

۸ – کاخ دولما باغچه

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

این کاخ مرکز اصلی حکومت برای امپراطوری عثمان بین سال‌های ۱۸۵۶ و ۱۹۲۲ بوده است. این مکان بزرگ‌ترین کاخ در کل ترکیه است. علاوه بر معماری سنتی اسلامی، این بنا ترکیبی از سبک باروک، روکوکو و دوره نئوکلاسیک می‌باشد.

این کاخ که در راستای تنگه بسفر قرار دارد، زیبایی و اهمیت تاریخی زیادی دارد. کاخ دلمه باغچه در قرن نوزدهم ساخته شد، و آخرین سلاطین عثمانی از این کاخ به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی استفاده می کردند. معماری داخلی و خارجی این کاخ ترکیبی از طراحی های عربی و اروپایی است که فقط در این تقاطع دو قاره دیده می شود.

این کاخ همه روزه بجز دوشنبه ها و پنج شنبه ها از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر به روی عموم باز است.

۹ – مسجد سلیمانیه

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

مسجد سلیمانیه ( انگلیسی: Süleymaniye Mosque، ترکی: Süleymaniye Camii ) نه تنها خیره کننده، بلکه شاهکاری از معمار معروف “سنان” (Mimar Sinan) می باشد . این مسجد به دستور سلطان سلیمان اول، یا سلیمان کبیر، بزرگترین و ثروتمند ترین سلطان عثمانی ساخته شده است. ساخت بنا در سال ۱۵۵۰ آغاز شد و ۳۵۰۰ صنعتگری که روی آن کار می کردند ماموریت خود را طی ۷ سال به اتمام رسانیدند. مسجد بر تپه ی سوم استانبول واقع شده است و دومین مسجد بزرگ شهر می باشد.

همانند اکثرِ دیگر مساجد امپراتوری ، مسجد سلیمانیه تنها برای پرستش ساخته نشده است . به جز سرسرای عبادت ( camii ) و حیاط ( avlu )، عمارت همچنین شامل چهار مدرسه ی قرآن ( medrese )، حمام ( hamam )، یک بیمارستان، یک کاروانسرا ( kervansaray ) و یک آشپزخانه عمومی ( imaret ) که برای فقرای مسلمان، مسیحی و یهودی غذا آماده می کرد، می شد.

۱۰ – مسجد آبی

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی تبدیل به یکی محبوب تربن جاذبه های توریستی در استانبول شده است این مسجد ملی ترکیه است و یکی از چندین مسجد معروف در استانبول و برای کاشی های آبی دیواره های داخلی خود به مسجد آبی شناخته شده است . این مسجد بین ۱۶۰۹ و ۱۶۱۶ ساخته شده است، در دوران حکومت احمد و مانند بسیاری از مساجد دیگر شامل آرامگاه بنیانگذار آن است یک مدرسه و یک آسایشگاه نیز در مسجد وجود دارد .

مسجد آبی یکی از دو مسجد ترکیه است که شش مناره دارد . مناره هفتم مسجد در مکه ساخته شد و پس از پایان ساخت مسجد سلطان احمد ساخته شده است.

ورودی رایگان است، اما مسلمانان پنج بار در روز دعا و نماز خود را در این مسجد برای حدود نیم ساعت هر بار برگزار میکنند بهترین زمان برای بازدید از مسجد سلطان احمد در صبح، بعد از نماز صبح و تا قبل از نماز ظهر است  .

۱۱ – میدان تکسیم

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

میدان تکسیم شناخته شده ترین و معروف ترین مرکز مدرن شهر استانبول است . بسیاری از هتل ها و رستوران های معروف استانبول در نزدیکی میدان تکسیم و خیابان استقلال واقع شده اند . یکی از مزیت های منطقه تکسیم دسترسی آسان به ناوگان حمل و نقل عمومی استانبول است، ایستگاه های اتوبوس و مترو در میدان تکسیم استانبول قرار دارند.

ساختمان جمهوریت در بخش غربی این میدان واقع است که به یاد جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ ساخته شد.

۱۲ – کلیسای چورا

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

این کلیسا که در ابتدا به منظور کلیسای بیزانسی ساخته شده بود بعدها تبدیل به مسجد شد و حالا یک موزه است. موزائیک ها و کاشی های زیبای این کلیسا، نمونه باقیمانده از هنر بیزانسی در دنیاست. بخش هایی از آن در سال ۴۰۰ ساخته شده است، ولی ساختمانی که امروزه می بینیم حدود سال ۱۵۰۰ ساخته شد. این کلیسا تقریباً در سه مایلی شمال غربی سلطان احمد قرار دارد.

این موزه همه روزه بجز چهارشنبه ها از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۸:۳۰ باز است. ورودی آن ۶ دلار آمریکا است.

۱۳ – برج گالاتا

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

بهترین نمای شهر استانبول از برج گالاتا از محله بی اوغلو مشخص است. این سازه بر روی تپه ای روبروی شاخ طلایی واقع شده است. برج دیدنی گالاتا در محله بی اوغلو استانبول قرار گرفته است، محله ای که خود با مغازه ها و کافه های خیابانی به یکی از مناطق جذاب توریستی در استانبول مبدل شده است. برج گالاتا، میدان تکسیم (تقسیم) و خیابان استقلال همگی در این منطقه قرار گرفته اند و شما می توانید بعد از پیاده روی در خیابان استقلال و تماشای مغازه های جذاب آن به این برج برسید و از راه آسانسور و یا پله ها به بالای آن بروید.

این برج از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر به روی بازدیدکنندگان باز است. ورودی آن ۱۱ لیره ترک است .

۱۴ – قلعه روملی حصار

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه
معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

قلعه روملی حصار استانبول (Rommeli Hesari Istanbul) یکی از ده ها دیدنی های استانبول است که قبل از فتح قسطنطنیه در سال ۱۴۵۲ در منطقه ساریر استانبول، بر روی تپه ای در قسمت اروپایی بسفر و ساحل روملی، درست در مقابل قلعه آناتولی (یکی دیگر از قلعه های عثمانی که توسط سلطان بایزید اول در سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ ساخته شده) که در آن سوی تنگه واقع شده است ساخته شده است.

قلعه روملی حصار دارای سه برج بزرگ است که به نام های سه وزیر سلطان محمد نام گذاری شده اند . برج بزرگ کنار دروازه Halil Pasha، برج جنوبی Zaganos Pasha و برج شمالی Sarica Pasha نام دارند.

علاوه بر این قلعه روملی حصار استانبول دارای یک برج کوچک و سیزده برج مراقبت کوچک است که بر روی دیواری قرار گرفته اند و برج های اصلی را به هم متصل می کنند. یکی از برج های مراقبت به شکل منشور چهار گوش، ۶ تای آن ها به شکل منشورهای چند گوش و ۶ تای دیگر به صورت استوانه ای هستند.

لازم به ذکر است تصویر این قلعه بر روی اسکناس های مختلف ترکیه در سال های ۱۹۳۹ – ۱۹۸۶ به تصویر کشیده شده است. کار مرمت و بازسازی این قلعه بعد ها و در سال ۱۹۵۳ به دستور رئیس جمهور وقت Celal Bayar آغاز شد.

از سال ۱۹۶۰ نیز تا کنون قلعه روملی حصار به عنوان موزه و محل اجرای کنسرت ها و جشنواره ها در فضای باز مورد استفاده قرار گرفته است در واقع این بنای عظیم یکی از برترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد.

این قلعه از ساعت ۹ الی ۱۸ همه روز های هفته به جز چهارشنبه به روی بازدیدکنندگان باز است .

معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − شش =