تاثیر شیردهی مادران در جلوگیری از سکته قلبی و آلزایمر

433
تاثیر شیردهی مادران

تاثیر شیردهی مادران در جلوگیری از سکته قلبی و آلزایمر

در سال های اخیر تحقیقات بسیار زیادی در باره تاثیر شیردهی مادران برای فرزند و خود مادر شده است در این مطلب از مجله اینترنتی بیر کلیک شما را با تاثیر شیردهی مادران در جلوگیری از سکته قلبی و آلزایمر آشنا می نماییم.

شیردهی و سکته قلبی

شیر دادن مادر نه تنها برای کودک سودمند است بلکه شانس سکته و مشکلات قلبی را برای مادران کاهش می‌دهد. مطالعات قبلی نشان داده بودند که شیردهی فواید کوتاه مدتی مانند کم شدن وزن، کاهش کلسترول، فشار خون و میزان گلوکز دارد. ولی اثرات بلند مدت شیردهی تاکنون کمتر مورد بررسی قرار گرفته است.

تاثیر شیردهی مادران
تاثیر شیردهی مادران

در پژوهشی که در سال های اخیر در دانشگاه آکسفورد بر روی بیش از ۳۰۰ هزار زن میانسال به مدت ۸ سال صورت گرفته است مشخص شد مادرانی که به بچه شیر می‌دهند شانس اینکه دچار بیماری قلبی شوند ۹ درصد کمتر و شانس اینکه سکته کنند ۸ درصد کمتر است. قابل ذکر است شیر دادن برای مدت زمان طولانی‌تر باعث می‌شود این ویژگی ها بیشتر شوند. مادرانی که به مدت ۲ سال کامل به فرزند خود شیر می‌دهند در حدود ۲۰ درصد شانس بیماری قلبی کمتر و ۱۸ درصد احتمال سکته کمتری دارند یا به عبارتی برای هر ۶ ماه شیردهی اضافی پس از آن، این احتمال به ترتیب ۴ و ۳ درصد کاهش می‌یابد.

متخصصان بر این عقیده هستند که شیر دادن احتمال دارد به سیستم پاکسازی چربی‌های مضر بدن مادران نیز کمک کند و سوخت و ساز بدن زنان پس از بارداری را سریع‌تر تنظیم می‌کند. سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد می‌کند که مادران فرزندان خود را به مدت ۲ سال شیر دهند ولی متأسفانه تعداد زنانی که شیر خود را به کودکان می‌دهند امروزه به شدت کم شده است.

همچنین بخوانید :   طرز تهیه کیک اسفنجی شکلاتی با تکه های شکلات چیپسی

شیردهی و آلزایمر

در پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ در دانشگاه کمبریج انگلیس صورت گرفت مشخص شد که شیردهی مادر به بچه می‌تواند شانس مبتلا شدن به بیماری آلزایمر را کاهش دهد و مدت زمان طولانی‌تر شیر دادن به بچه نیز احتمال کلی آلزایمر را بیشتر کاهش می‌دهند. این تحقیق که در مجله‌ی بیماری آلزایمر انتشار یافته است بیان می‌کند که این مسئله به احتمال زیاد به تأثیرات ویژه بیولوژیک شیر دادن بر بدن مادر ارتباط پیدا می کند.

تاثیر شیردهی مادران
تاثیر شیردهی مادران

بعنوان نمونه شیر دادن موجب میشود مقدار انسولین در بدن مادر متعادل شود. آلزایمر در اثر مقاومت انسولین داخل مغز بوجود می‌آید. تعادل انسولین درون بدن زنان در زمان بارداری به طور محسوسی به هم می‌خورد. یک علت پیشنهادی دیگر این است که شیردهی موجب کاهش هورمون پروژسترون در بدن می‌شود که درصد بالای این هورمون در زمان بارداری را جبران می‌کند. پروژسترون موجب افت حساسیت گیرنده‌های استروژن در مغز می‌شود و استروژن در محافظت از مغز در قبال آلزایمر مؤثر است. این تحقیقات همچنین نشان داد که زیاد بودن نسبت روزهای بارداری در طول زندگی یک زن به تعداد روزدهی شیردهی، خطر آلزایمر را افزایش می‌دهد.

تاثیر شیردهی مادران در جلوگیری از سکته قلبی و آلزایمر نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 15 =

بررسی

این مواد غذایی باعث انسداد رگ ها میشوند

این مواد غذایی باعث انسداد رگ ها میشوند این مواد غذایی باعث انسداد رگ ها میشوند : همانطور …