بیماری واریکوسل علائم و راههای درمان آن

268
بیماری واریکوسل و راههای درمان آن

بیماری واریکوسل علائم و راههای درمان آن

واريکوسل يا واريسی شدن عروق بيضه شايعترين بيماری مردان پس از بلوغ می‌باشد و ۱۰درصد مردان بالغ به آن مبتلا می‌شوند . واريکوسل شايعترين عامل ناباروری مردان می‌باشد . سن شروع بيماری معمولاً در زمان بلوغ و يا بلافاصله پس از بلوغ می‌باشد ولی در سن کمتر يا سن بالا نيز ممکن است ايجاد گردد . به جهت اهمیت بیماری واریکوسل و تاثیر مستقیم آن در ناباروری مردان ، تصمیم گرفتیم این مطلب را به این بیماری اختصاص دهیم پس با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

بیماری واریکوسل و راههای درمان آن
بیماری واریکوسل و راههای درمان آن

واريکوسل

بيماری واريکوسل Varicocele  با واريسی شدن و گشادشدن عروق وريدی(سياهرگهای) بيضه ظاهر می‌گردد که با توجه به شدت علائم آن به سه دسته تقسیم بندی میشود . در دسته اول ، وریدها هنگام زور زدن قابل لمس می‌باشند ، در دسته دوم ، وریدها در حالت ایستاده قابل لمس می‌باشند و در گروه سوم که شدیدتر است وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده‌اند . واریکوسل شایع‌ترین علت قابل اصلاح ناباروری در مردان می‌باشد . علت ایجاد ان اختلال در تخلیه وریدی یا نارسایی دریچه‌های وریدی بیضه است .

نظریه‌های گوناگونی در مورد مکانیسم آسیب بیضه‌ها وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از : افزایش دمای بیضه‌ها یا کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی یا انتقال مواد و متابولیتهای کلیه‌ها و غدد فوق کلیه به بیضه‌ها و یا ترکیبی از اینها . واریکوسل می‌تواند باعث کاهش رشد بیضه و در نهایت کوچک شدن بیضه گردد . همچنین با اثر بر اسپرم ها باعث کاهش حرکت و تعداد آنها و تغییر شکل آنها خواهد شد . واریکوسل به طور مستقیم اثری بر توانایی جنسی یا ایجاد انزال زودرس ندارد . در بیماری که با ناباروری و واریکوسل مراجعه می‌نماید علاوه بر معاینه و شرح حال باید حداقل دو یا سه آزمایش منی برای تصمیم‌گیری وجود داشته باشد . با توجه به حساسیت آزمایش باید در آزمایشگاهی انجام گردد که به طور تخصصی این آزمایش را انجام می‌دهند .

همچنین بخوانید :   10 عملی که کیفیت اسپرم را به شدت کاهش می دهد
بیماری واریکوسل و راههای درمان آن
بیماری واریکوسل و راههای درمان آن

 

معاینه باید با دست و ابتدا در حالت ایستاده و سپس در حالت خوابیده انجام گردد تا مشخص شود آیا با دراز کشیدن واریکوسل کاهش چشمگیر پیدا می‌کند یا نه که اگر نکرد سونوگرافی شکم و لگن برای بررسی بیشتر انجام گردد . در زمان معاینه ممکن است وریدها مانند واریس پا قابل مشاهده باشند یا مانند کیسه پر از کرم قابل لمس باشند یا بازور زدن قابل لمس شوند که این معیارها بیانگر شدت واریکوسل می‌باشد . در تشخیص واریکوسل معاینه بالینی حرف اول و آخر را می‌زند و سونوگرافی برای مواردی به کار می‌رود که معاینه مشکل باشد مانند بیماران بسیار چاق یا موارد خفیف . البته از سونوگرافی داپلر یا رنگی می‌توان برای تأیید عود (برگشت خون به سمت بیضه‌ها) پس از عمل کمک گرفت .

علائم واریکوسل

بيمار ممکن است با شکايت بزرگی ، يا عدم تقارن بيضه ها، يا درد بيضه، و يا پس از ازدواج با ناباروری مراجعه کند . ولی شايعترين فرم آن، بدون علامت و بطور اتفاقی ، حين معاينه، متوجه آن می گردند . درمعاينه، بزرگی و تورم عروق بيضه، بخصوص در سمت چپ مشهود است و درحالت ايستاده و يا افزايش فشار شکمی تشديد می يابد و در حالت خوابيده از بين می رود (درصورتيکه تورم عروق درحالت خوابيده از بين نرفت، بايستی به نوع  ثانويه آن شک کرد) . در صورتی که علائم مذکور را دارید، می توانید با مراجعه به یک اورولوژیست تشخیص قطعی بدهید . همچنین انجام سونوگرافی میتواند تشخیص را قطعی کند .

بیماری واریکوسل و راههای درمان آن
بیماری واریکوسل و راههای درمان آن

درمان واریکوسل

واریکوسل یک بیماری خوش‌خیم است اما درمان دارویی ندارد وتنها روش درمان آن جراحی است . تصمیم‌گیری برای عمل بستگی به فاکتورهای گوناگونی مانند : شدت واریکوسل و سن بیمار و وضعیت باروری (تأهل و داشتن یا نداشتن فرزند) دارد . در مواردی که بیمار واریکوسل نوع دو یا سه داشته باشد و با ناباروری مراجعه نموده باشد نیاز به عمل جراحی واریکوسلکتومی دارد . اگر واریکوسل با اختلال در آزمایش منی همراه باشد باز هم نیاز به عمل دارد . در برخی رفرنس‌ها اگر مرد جوانی با واریکوسل قابل مشاهده یا قابل لمس (درجه سه یا دو) مراجعه نماید و فعلاً قصد بچه دارشدن هم نداشته باشد برای پیشگیری از اثرات نامطلوب آن بر باروری توصیه به عمل می‌شود . درمورد جراحی واریکوسل‌های بسیار خفیف یا ساب کلینیکال (قابل تشخیص با سونوگرافی) اختلاف نظر وجود دارد .

بیماری واریکوسل علائم و راههای درمان آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

بررسی

خواص گیاه خرنوب در درمان ناباروری مردان

خواص گیاه خرنوب در درمان ناباروری مردان خرنوب از گروه گیاهان دارویی می‌باشد که میوه و دانه…