بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست

274
بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست

بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست

خداوند متعال همواره و در همه حال یار و پشتیبان تمام انسانها است و ما وظیفه داریم تمام خواسته های خود را از او طلب کنیم و فقط به او توکل نماییم . خداوند خود در قرآن خطاب به همه بندگانش می‌فرماید : و چون بندگان من از تو سراغ مرا می‌گیرند بدانند که من نزدیکم و دعوت دعاکنندگان را اجابت می‌کنم البته در صورتی که مرا بخوانند (سوره البقرة ،آیه ۱۸۶)  و همچنین در آیه ای دیگر میفرماید : با دعا کردن خودتان را مورد اجابت من قرار دهید (سوره مؤمن آیه ۶۰). یا در آیه ای دیگر میفرماید من از رگ گردن به شما نزدیکترم و چندین آیه دیگر با همین مضمون که خداوند همیشه به فکر بندگان خود است پس این ما هستیم که وظیفه داریمتمام حاجات خود را در قالب دعا از او بخواهیم اما چگونه و چه زمان ؟ در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم در مورد بهترین زمان استجابت دعا با شما سخن بگوییم پس همراه ما باشید .

بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست
بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست

بهترین زمان استجابت دعا

در آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام شرایطی برای دعا بیان شده است . بعضی از این شرایط باید قبل از انجام دعا بوجود آمده باشد و برخی از آن ها باید در هنگام دعا و مناجات با پروردگار رعایت شود . یکی از این شرایط ، زمان دعا و طلب از بارگاه حق تعالی است . طبق آیات و روایات ، برخی زمان های خاص دارای ارزش و تاثیرگذاری بیشتری برای دعا و طلب کردن هستند که با رعایت آنها میتوانیم بهتر و سریعتر در مسیر صحیح دعا و طلب نیاز از بارگاه حق تعالی قرار بگیریم .

همچنین بخوانید :   چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا است

بصورت کلی میتوان گفت کسی که باور و ایمان قوی نسبت به قدرت نامحدود الهی داشته باشد و با تمام نیاز و تضرع ، به درگاه او روی بیاورد ، همان وقت که در حال دعاست اجابت دعا نیز انجام میشود . اصلاً همین باور قوی و نیاز شدید هر گاه باهم توأم شد ،خود به خود اجابت هم حاصل می‌شود یعنی شخص ،عجز خود و قدرت خدا را هردو باهم درک کرده و خواسته خود را مطرح کند همان وقت اجابت می‌شود . حتی اگر ظاهر مادی این اجابت برای رخ نمودن، کمی زمان ببرد و یا با شکلی دیگر که مورد انتظار دعا کننده نبوده است ،ظهور یابد . پس در حالت کلی نمیتوان زمان قطعی را برای دعا در نظر گرفت و هر زمان که بنده از عمق وجود پروردگارش را طلب کند او را حی و حاضر خواهد یافت . اما طبق آیات و احادیث برخی زمانها دارای ارزش بیشتری هستند و اگر دعاهایمان در این زمانهای خاص صورت گیرد تاثیر بیشتری خواهد داشت .

بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست
بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست

زمان کف الخضیب

مردم روایت می‌کنند از پیامبر اکرم(ص) که در شب ساعتی است که بنده مومن نمی‌کند مگر اینکه استجابت شود آیا این روایت درست است؟ امام(ع) فرمودند: بله. سائل پرسید: آن چه زمانی است؟ امام جعفر صادق (ع) فرمودند: ثلث باقی مانده شب (نیمه شب شرعی) تا اذان صبح. ساعتی است که دعا نمی‌کند بنده مومن مگر اینکه دعایش مستجاب شود .

پنج شب مخصوص دعا

یک روایت از پیغمبر اکرم(ص) است که بسیار مورد تاکید بزرگان قرار دارد و مهمترین زمانها برای دعا را مشخص میکند . حضرت پیامبر (ص) فرمودند : پنج شب است که دعا در آنها رد نمی شود : شب اول رجب، شب نیمه شعبان، شب جمعه، شب عید فطر و شب عید قربان .

همچنین بخوانید :   شرایط استجابت دعا از دیدگاه مرحوم آیت الله بهجت
بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست
بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست

ماه رمضان

ماه رمضان ماه گشوده شدن درهای رحمت خداوند است، در این ماه دعاها مستجاب می شود چون عبد با معبود خود هم صحبت است . رمضان ، ماه  خواستن ها و اجابت هاست، هنگامه ای که حجاب ها و موانع میان ما و خدایمان برداشته می شود . پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود : درهاى آسمان در شب اوّل ماه رمضان گشوده مى شود و تا آخرین شب این ماه بسته نمى شود . لذا ماه مبارک رمضان فرصت ارزشمندی برای دعا و طلب از بارگاه خداوند بی نیاز است و همه ما باید از این فرصت ها به نحو احسن استفاده کنیم .

روز مبعث پیامبر (ص)

یک روایت از امام صادق (ع) است که حضرت فرمودند : در روز بیست و هفتم ماه رجب که روز مبعث پیغمبر اکرم(ص) است، هرکس در هر وقت آن روز دوازده رکعت نماز بخواند؛ بعد هم چهار مرتبه این جمله را بگوید؛ «ثُمَّ یَدْعُو فَلَا یَدْعُو بِشَیْ‏ءٍ إِلَّا اسْتُجِیبَ لَهُ فِی كُلِّ حَاجَةٍ» و سپس دعا کند ، این‏طور نیست که دعایی کند مگر اینکه به اجابت می‏رسد؛ نسبت به هر حاجت مشروعی که داشته باشد .

بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست
بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست

 

ماه رجب

خداى متعال در آسمان هفتم ، فرشته اى را قرار داده است که “داعى” گفته می شود . هنگامى که ماه رجب آمد ، این فرشته در هر شب این ماه تا صبح مى گوید : خوشا به حال تسبیح کنندگان خدا، خوشا به حال فرمانبرداران خدا. خداى متعال مى فرماید: همنشین کسى هستم که با من همنشینى کند، فرمانبردار کسى هستم که فرمانبردارم باشد و بخشنده خواهان بخشایش هستم . ماه ماه من، بنده بنده من، و رحمت رحمت من است. هر کسى در این ماه من را بخواند او را اجابت مى کنم و هرکس از من بخواهد به او مى دهم و هرکس از من هدایت بخواهد او را هدایت مى کنم. این ماه را رشته اى بین خود و بندگانم قرار دادم که هرکس آن را بگیرد به من مى رسد . (بحارالانوار/ج۹۵/ص۳۷۷)

همچنین بخوانید :   دعای عرفه امام حسین علیه السلام و نکات مهمی در مورد آن

 

بهترین زمان استجابت دعا چه زمانیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − شش =

بررسی

دعای عرفه امام حسین علیه السلام و نکات مهمی در مورد آن

دعای عرفه امام حسین (ع) و نکات مهمی در مورد آن عرفات مکانی است که حضرت آدم علیه السلام اعت…