انواع حجاب از منظر قرآن کریم و ویژگی های آنها

280
انواع حجاب
لینک کوتاه مطلب : http://birclick.com/NLDFV

انواع حجاب از منظر قرآن کریم و ویژگی های آنها

حجاب در معنی به مفهوم پرده و پوشش آمده است. شیوه استفاده از این کلمه، اغلب به مفهوم چیزی است که مانع از رویت شود و به همین جهت است که قرآن در سوره شوری آیه پنجاه و یکم عبارت «من وراء حجاب: از پسِ پوششی»  می‌آورد که اشاره به غیب و محلی است که قابل دیدن نیست نیست. در این مطلب از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم شما را با انواع حجاب از منظر قرآن کریم آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

کلمه حجاب، به طور مطلق به مفهوم پوشش و به طور عَلَم (مشهور شده) به مفهوم رعایت دستور خداوند در باره پوشش زن و مرد نامحرم در قبال یکدیگر می باشد. این لغت از آن جهت معنی پوشش می‎دهد که پرده، وسیله‎ی پوشش است، ولی هر نوع پوششی حجاب نیست؛ بلکه آن پوششی حجاب نامیده می‎شود که از طریق پشت پرده واقع شدن انجام ‎گیرد.

حجاب، در باب پوشش اسلامی بانوان، شامل دو بعد ایجابی و سلبی است. بعد ایجابی آن، ضرورت پوشش بدن و بعد سلبی آن، حرام بودن خودنمایی به فرد نامحرم است؛ و این دو بعد حتما باید در کنار یکدیگر باشد تا حجاب اسلامی شکل گیرد؛ بعضی اوقات احتمال داردبُعد اول تکمیل شود ولی بعد دوم نه، در این حالت نمی‎توان گفت که حجاب اسلامی به شکل صحیحی رعایت شده است.

انواع حجاب
انواع حجاب

اهمیت حجاب در آن جا مشخص تر می شود که نخست حجاب را فقط برای بانوان ندانیم، و دوما در چند بخش تقسیم کنیم:

همچنین بخوانید :   توصیه به سالمندان لطفا سر پیری معرکه بگیرید

۱ – حجاب و عفاف در ظاهر: این همان بحثی است که اکثریت مردم از آن آگاه هستند و بسیاری از مسلمان علی الخصوص بانوان متدیّن بر آن تاکید دارند. (سوره نساء آیه ۵۹)

۲ – حجاب و عفاف در کلام: شیوه سخن گفتن با فرد نامحرم (چه صحبت کردن زن با مرد و چه بالعکس)، به شکلی که باعث عشوه، شوخی و کلمات زننده نباشد. (سوره احزاب آیه ۳۲)

۳ – حجاب در عمل: همان گونه که بر مردان و زنان، پوششی از سوی خداوند واجب دانسته شده است، همان گونه نیز، حفظ چشم از هر نگاهی بر مرد و زن مومن و باایمان واجب دانسته شده است. (سوره نور آیه ۳۱)

۴ – حجاب در تفکر: به این مفهوم است که انسان خود را در افکار پلید و شیطانی، غرق نگرداند و دائما با توکل بر خدا، خود را از افکار پست، دور کند. (سوره آل عمران آیه ۸)

انواع حجاب از منظر قرآن کریم و ویژگی های آنها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر
به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − سه =

اینم جالبه

پست معنادار آزاده نامداری بعد از حواشی سفر سوئیس

پست معنادار آزاده نامداری بعد از حواشی سفر سوئیس پست معنادار آزاده نامداری : آزاده نامداری…