اقدامات لازم قبل از بارداری برای داشتن فرزندی سالم

345
اقدامات لازم قبل از بارداری

اقدامات لازم قبل از بارداری برای داشتن فرزندی سالم

همه زوجین به خصوص خانم هایی که قصد مادر شدن دارد اظطراب و استرس این را دارند که فرزندی سالم و تندرست بدنیا بیاورند. در این مطلب از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم شما را با اقدامات لازم قبل از بارداری برای داشتن فرزندی سالم آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

۱ – چرخه قاعدگی

یک جدول طراحی کنید و چرخه قاعدگی خود را ثبت کنید. برای تحلیل چرخه باروری خود می توانید حداقل سه ماه زمان آغاز قاعدگی خود را یادداشت کنید. در صورتی که قاعدگی نامنظم دارید میبایست ماههای بیشتری این عمل را انجام دهید یا برای مشخص کردن زمان تخمک گذاری از یکی از راه های اندازه گیری دمای بدن یا ترشحات واژن استفاده نمایید.

اقدامات لازم قبل از بارداری
اقدامات لازم قبل از بارداری

۲ – استفاده فولیک اسید

روزانه استفاده mcg 400 از این دارو پیشنهاد می گردد. فولیک اسید از بروز مشکلات مادرزادی مغز و نخاع که به نام اختلالات لوله عصبی شناخته می شوند جلوگیری می کند. همچنین تحقیقات نشان می دهد که پایین بودن سطح فولیک اسید در بدن مادر، احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. ضروری است که پیش از بارداری استفاده از فولیک اسید را شروع کنید، زیرا که بیشترین تاثیر مثبت فولیک اسید در یک ماه اول بارداری است. از آنجا که احتمال دارد متوجه نشوید چه زمانی باردار می شوید، توصیه می شود همزمان با توقف روش های مانع شدن از بارداری و در ماه هایی که تلاش دارید باردار شوید، استفاده از آن را شروع کنید.

۳ – استفاده آهن

در صورتی که دچار کم خونی هستید پیگیر باشید که آنرا درمان کنید. شاید احتیاج باشد که از پزشک معالج خود بخواهید تا میزان آهن بدن شما را آزمایش کند؛ نباید قبل از شروع بارداری از کمبود آهن رنج ببرید. در صورتی که دچار کمبود آهن باشید احتمال دارد موجب شود تا بیش از آنچه که مرسوم است، در زمان بارداری احساس خستگی کنید. همچنین شما باید ذخیره آهن مناسبی برای فرزندتان و زایمان داشته باشید.

اقدامات لازم قبل از بارداری
اقدامات لازم قبل از بارداری

۴ – وزن مناسب

حداقل ۳ ماه قبل از باردار شدن سعی کنید به وزن ایده آل بدن خود برسید. زمانی که باردار می شوید، سلامت فرزندتان تا میزان زیادی به متناسب بودن وزن بدن شما بستگی دارد.

۵ – واکسیناسیون

به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا در صورت احتیاج برخی از آزمایشات و یا در صورت احتیاج واکسیناسیون را قبل از بارداری انجام دهد. در باره همه داروهایی که به صورت روزانه یا هفتگی مصرف می کنید مشورت کنید و مطمئن شوید که همگی بیماری های مزمن شما تحت کنترل درآمده باشد.

۶ – رفع مشکلات دندان

به دندان پزشکتان مراجعه کنید تا از شرایط سلامت دندانهایتان آگاه شوید. توصیه میشود پوسیدگی ها قبل از آغاز بارداری اصلاح شوند و بیماری های لثه باید تحت کنترل باشند. وجود بیماری لثه در زمان بارداری احتمال به دنیا آمدن کودکی با وزن پایین را بیشتر می کند.

اقدامات لازم قبل از بارداری
اقدامات لازم قبل از بارداری

چند نکته مهم

  • گروه خونی خود و همسرتان را بدانید و با کمک یکدیگر سابقه بیماری های خانوادگی هر یک را لیست کنید.
  • از کار کردن با مواد شیمیایی مضر در خانه و محل کار بشدت اجتناب کنید.
  • یک برنامه منظم ورزشی متناسب با شرایط جسمی تان را آغاز کنید و آن را ادامه دهید. انجام یک فعالیت بدنی مناسب قبل از بارداری و ادامه آن در زمان بارداری، به شما کمک فراوانی می کند.
  • یک شیوه برای تغذیه سالم در پیش بگیرید. خوراکی هایی استفاده کنید که تازه و سرشار از مواد مغذی هستند و از فرآوری بهداشتی و استاندارد آنها مطمئن هستید.
  • درصورتی که الکل مصرف می کنید، حتما آنرا کنار بگذارید و از نوشیدن نوشیدنی های الکلی حتی بطور تفریحی و تفننی بپرهیزید.
  • تا آنجایی که می توانید عوامل استرس زا و غیر ضروری اطرافتان را حذف کنید.
اقدامات لازم قبل از بارداری برای داشتن فرزندی سالم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + پانزده =

بررسی

درمان گیاهی تاخیر قاعدگی به کمک ۶ گیاه شگفت‌انگیز

درمان گیاهی تاخیر قاعدگی به کمک ۶ گیاه شگفت‌انگیز قاعدگی با بلوغ آغاز و با یائسگی پایان می…