آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش

806
آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش

آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش

ورزش بیلیارد از قرن پانزدهم و در طبقه مرفه جامعه به عنوان یک سرگرمی محسوب میشد بعدها کم کم به طبقه متوسط جامعه و در نهایت امروزه همه انسانها میتوانند از آن لذت ببرند . این ورزش در سالهای اخیر رشد چشمگیری در داخل و همچنین در کشورهای دیگر داشته است تا جاییکه قرار شد بیلیارد و اسنوکر در المپیک ۲۰۲۰ توکیو حضور داشته باشند . تیم بیلیارد کشورمان نیز مقام خوبی در رنکینگ جهانی دارد و در کل استعداد ایرانیان برای این ورزش زیاد است . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم مطالب کلی برای آموزش بیلیارد را به حضورتان تقدیم کنیم لطفا همراه ما باشید .

آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش
آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش

آموزش بیلیارد

ورزش بیلیارد billiard را میتوان به چندین روش بازی کرد که عبارتند از :  ایت بال Eight Ball  –  ناین بال Nine Ball  –  اسنوکر Snooker  – پایرامید Pyramid  –  بیلیارد روسی Russian Biliard  .  روش معمولی که اغلب مورد استفاده قرار میگیرد و احتمالا شما نیز آن را دیده اید ایت بال Eight Ball هست که بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد . البته این روش به دو صورت انگلیسی و امریکایی انجام میگیرد که اغلب روش امریکایی در باشگاه های ایران مورد استفادده قرار میگیرد .

ایت بال امریکایی :

در بازی بیلیارد از توپ های رنگی استفاده میشود که شار نام دارد و یک چوب برای ضربه زدن به شارها مورد استفاده قرار میگیرد . در ایت بال امریکایی دو مدل شار وجود دارد که به تک رنگ و دورتگ معروف هستند . بر روی هر شار یک شماره نوشته شده است . تک رنگ ها عدد یک تا ۷ و دو رنگ ها اعداد ۹ تا ۱۵ را تشکیل میدهند . عدد ۸ نیز متعلق به رنگ مشکی است ( همان ایت ) . برای آغاز بازی ، ابتدا شار های رنگی را درون مثلث قرار میدهیم و قاعده مثلث را موازی عرض میز قرار میدهیم به طوری که وسط مثلث در خط یک چهارم میز قرار گیرد . توجه داشته باشید شار مشکی باید در وسط ردیف سوم قرار گیرد .

آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش
آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش

آغاز بازی

برای شروع بازی بازیکن باید بوسیله چوب ، توپ سفید رنگ (Cue Ball یا پیتوک) را به سمت شارهای چیده شده بزند . برای اینکار میتوان کیو بال را در هر نقطه ای از منطقه یک چهارم قرار داد و سپس به آن ضربه زد اما بعد از شروع بازی نباید به کیوبال دست زد و هرجای میز قرار داشت باید در همان نقطه به آن ضربه زد اما اگر حرف خطایی مرتکب شد میتوان کیوبال را در هر نقطه دلخواه قرار داد . همانطور که گفتیم برای شروع بازی باید با چوب ضربه ای تقریبا محکم به مثلث وارد کنید تا شار ها در سطح میز پخش شوند . توجه داشته باشید اگر ۴ شار رنگی به دیواره میز(باند) برخورد نکند شما باید مجددا شار ها را داخل مثلث قرار داده و مجددا به شار های رنگی چیده شده ضربه وارد کنید .

اولین فردی که بتواند یکی از توپ های رنگی را در داخل سوراخ ها بیندازد نوع رنگ ها را تعیین میکند . همانطور که گفتیم توپ ها یا یک رنگ هستند یا دو رنگ . پس اگر اولین توپی که شما در سوراخ بیندازید تک رنگ بود شما باید تا آخر بازی شارهای تک رنگ را در سوراخ ها بیندازید و بعد از تمام شدن شارهای خودتان باید شار سیاه (توپ شماره هشت ) را به سوراخ انداخته و برنده بازی باشید در این حالت حریف شما از توپ های دو رنگ استفاده خواهد کرد .

آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش
آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش

تعیین نوبت

هر بازیکنی که شارهای خودش را در سوراخ بیندازد و مرتکب خطا نشود حرکت بعدب را نیز انجام خواهد داد ولی اگر نتواند توپ های خودش را در سوراخ بیندازد یا مرتکب خطا شود نوبت عوض شده و حریف باید به شارهای خودش ضربه بزند . لذا اگر یک نفر به مهارت کامل رسیده باشد و بتواند شارهای خودش را پشت سرهم وارد سوراخ ها کرده و در انتها توپ هشت (شار سیاه) را نیز وارد سوراخ کند برنده بازی خواهد بود بدون اینکه حریف حتی یک حرکت انجام دهد البته رسیدن به این سطح از مهارت کار آسانی نیست .

خطاها

اگر کیوبال بعد از ضربه ای که با چوب به آن میزنیم به هیچ شار رنگی برخورد نکند خطا رخ میدهد .

بعد از تعین رنگ توپ ، کیو بال فقط باید به توپ ما برخورد کند مثلا اگر توپ های ما دو رنگ باشد کیوبال اول باید به توپ های دو رنگ برخورد کند در غیراینصورت خطا رخ میدهد .

اگر در زمان ضربه زدن به کیوبال (شار سفید) شار سفید وارد سوراخ شود (چه شار رنگی همراه شار سفید وارد سوراخ شود یا نشود) خطا رخ داده است .  در این حالت نوبت به حریف میرسد و حریف شما باید کیو بال را در محوطه یک چهارم قرار دهد و شار های رنگی بعد از سوراخ وسط را انتخاب کرده و بزند .

آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش
آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش

حالتی که کیو بال به شار ایت (شار مشکی) برخورد کند نیز خطا است . یعنی در وسط بازی بعد از ضربه ما ، کیوبال اول به شار سیاه برخورد کند خطا خواهد بود اما بعد از تمام کردن شارهای رنگی خودمان باید شار سیاه را نیز داخل سوراخ کرده و برنده بازی شویم .

حالت دیگر خطا اینست که کیو بال به شار خود برخورد میکند ولی پس از این برخورد هیچ کدام از شارهای در حال حرکت یا کیو بال به دیواره (باند) برخورد نمیکند و وارد سوراخ نمیشود . این خطا برای جلوگیری از سرد شدن بازی منظور شده است .

اگر یکی از توپ ها بدون اینکه شما ضربه ای بزنید بدلیل تماس با بدن شما حرکت کند خطا خواهد بود .

توجه داشته باشید در تمامی حالات بالا در ایت بال امریکایی حریف میتواند کیو بال را برداشته و در هر نقطه دلخواه از میز قرار دهد . (Ball in hand)

حالتی از خطا هم وجود دارد که باعث باخت بازیکن میشود مثلا اگر بازیکن قبل از تمام شدن توپ های خودش شار ایت (سیاه) را در سوراخ بیندازد یا اگر در اثر ضربه شار سیاه را به بیرون از میز پرتاب کند میبازد . توجه داشته باشید شما فقط زمانی میتوانید به ایت ضربه بزنید که از شار های رنگی شما باقی نمانده باشد .

پایان بازی با شار سیاه

داخل سوراخ کردن ایت کاری حساس است زیرا : شما باید سوراخی را که ایت را میخواهید در ان جای دهید انتخاب کنید . در صورتی که ایت در سوراخ دیگری غیر از سوراخ منتخب شما جای گیرد شما بازنده هستید . در صورتی که شما ایت را داخل سوراخ کنید و مرتکب هرگونه پیتوک شوید شما بازنده هستید .

آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش
آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش

چند نکته مهم 

چوب را خیلی محکم نگیرید . در صورت محکم گرفتن انعطاف کار شما کاهش میابد و باعث خستگی زودرس میشود . چوب شما باید حدودا در موازات سطح میز قرار گیرد پس سعی کنید ارنج دست شما زاویه ای در حدود ۹۰ درجه با چوب داشته باشد . سعی کنید که مچ دستتان در زمان گرفتن چوب انحرافی نداشته باشد . شما با گرفتن چوب در دست عقبی باید با دست جلو خود مجرایی برای حرکت چوب ایجاد کنید . به این کار ایجاد پل یا پل بستن میگویند . شما باید پل خود را به طور صحیح و محکم ایجاد کنید زیرا لازمه ی یک ضربه خوب و دقیق یک پل مناسب و استاندارد است . تا زمانی که از استحکام پل خود مطمئن نشده اید ضربه نزنید . برای موضوع هدف گیری شما باید بدانید که چشم اصلی شما کدام چشمتان است .

چشم اصلی چشمی است که در صد بیشتری از میدان دید شما را تشکیل میدهد و انطباق بیشتری با عملکرد مغز شما دارد . شناختن چشم اصلی برای این است که شما چوب را دقیقا در زیر چشم اصلی خود قرار دهید تا بتوانید با دقت هدف گیری کنید و خطایی در دیدن راستای چوب نداشته باشید .

آموزش بیلیارد و نکات کلی در مورد این ورزش نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + هجده =