گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم

898
گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم

گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم

چیزی به پایان دولت یازدهم نمانده و چند روز دیگر دولت دوازدهم کار خود را شروع خواهد کرد . البته رئیس جمهور که همان آقای روحانی خودمان است اما به احتمال زیاد کابینه دولت تغیراتی را خواهد داشت . این تغییرات به احتمال زیاد جنبه مدیریتی خواهد داشت تا جنبه سیاسی . چرا که یکی از انتقاداتی که بر دولت یازدهم وارد میشد میانگین سنی زیاد اعضای کابینه و وجود برخی مدیران کم تلاش است لذا به احتمال زیاد برخی از پدربزرگ های کابینه جای خود را به جوان ترها خواهند داد . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا در مورد گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم مطالبی را به حضورتان تقدیم کنیم .

گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم
گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم

گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم

طبق قانون، انتخاب‏ رئیس ‏جمهور جدید باید حداقل‏ یک‏ ماه‏ پیش‏ از پایان‏ دوره‏ ریاست‏ جمهوری‏ قبلی‏ انجام‏ شده‏ باشد و در فاصله‏ انتخاب‏ رئیس‏ جمهور جدید و پایان‏ دوره‏ ریاست‏ جمهوری‏ سابق‏، رئیس ‏جمهور پیشین‏ وظایف‏ رئیس‏ جمهوری‏ را انجام‏ می‏دهد . دولت یازدهم روز ۱۲ مرداد ماه سال ۹۲ با مراسم تنفیذی که در محضر رهبر معظم انقلاب انجام شد آغاز به کار کرد و در همان روز هم به پایان می رسد . لذا به احتمال زیاد مراسم تنفیذ روز ۱۲ مرداد و مراسم تحلیف روز ۱۳ مرداد در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد . پیش بینی می شود در همان روز لیست کابینه دولت دوازدهم تقدیم مجلس شود و دو هفته بعد جلسه رای اعتماد برگزار شود .

با توجه به انتقاداتی که از برخی از نزدیکان رئیس جمهور شده و همچنین میانگین سنی زیاد اعضای کابینه ، به احتمال زیاد تغیراتی را در اعضای کابینه شاهد خواهیم بود به خصوص اینکه در روزهای نزدیک انتخابات حملات زیادی از جانب اصولگرایان به دولت انجام شد . بنظر میرسد همه این عوامل باعث خواهد شد تا آقای روحانی کابینه محکم تری نسبت به دوره قبل تشکیل دهد . در این میان برخی افراد که کمک زیادی در پیروزی آقای روحانی در انتخابات داشتند جای پای خود را محکم تر خواهند کرد همانند آقای جهانگیری که نقش موثری در جریان انتخابات داشت و برخی شایعات به گوش میرسد که لیست اولیه کابینه را آقای جهانگیری به آقای روحانی خواهد داد تا رئیس جمهور تصمیم نهایی را در مورد لیست کابینه مشخص کند . همچنین آقای شریعتمداری که رئیس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی بود به جهت تلاش های خود وضعیت بهتری نسبت به دوره قبل پیدا کند .

همچنین بخوانید :   حاشیه های دوازدهمین مراسم تحلیف ریاست جمهوری
گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم
گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم

مهمانی پنج نفره

اما نکته ظریفی که باید به آن اشاره شود جلسه خصوصی بود که در منزل آقای روحانی برگزار شد . چند روز پیش میهمانی پنج نفره سران اصلاحات و اعتدال در منزل آقای روحانی انجام شد . آقای روحانی ، حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی ، حجت الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری ، حجت‌الاسلام سید حسن خمینی و اسحاق جهانگیری را برای افطاری دعوت کرده بود . این افطاری پنج‌نفره، اولین نشست مشترک شخصیت‌ها، پس از درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی‌ رفسنجانی است و شاید مهمترین جلسه ای بود که در مورد اقدامات آینده دولت تصمیم گیری شد . در مهمانی های سالهای قبل همیشه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان پیش نماز می ایستاد و در این مهمانی اخیر آقای ناطق نوری به عنوان امام جماعت ایستاد همچنین ایشان به تازگی از ریاست بازرسی دفتر مقام معظم رهبری استعفا کرد تا راحت تر بتواند در جناح بندی های سیاسی وارد شده و از جبهه اعتدال حمایت کند . لذا شاید بتوان نتیجه گیری کرد که در نبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ، حجت الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری به نوعی جای خالی او را پر کرده و تمام قد از اقدامات دولت حمایت کند .

برخی شنیده ها حاکی از آنست که اگر جهانگیری به شهرداری تهران منصوب شود آقای ناطق نوری از گزینه های اصلی برای معاون اولی رئیس جمهوری خواهد بود که البته با توجه به کهولت سن ایشان و بیماری که دارند چنین احتمالی ضعیف بنظر میرسد همچنین آقای روحانی با توجه به هجمه هایی که بر دولت میشود در انتخاب افراد دقت بیشتری خواهد کرد . لذا به احتمال زیاد آقای ناطق‌نوری حضوری غیرمستقیم در کنار دولت خواهد داشت .

همچنین بخوانید :   برنامه های امروز 13 اردیبهشت نامزدهای ریاست جمهوری
گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم
گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم

 

از سوی دیگر نیز شنیده‌ها حاکی است که حسن قاضي‌زاده‌هاشمي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چنانچه خودش بخواهد از حضور در کابينه دوازدهم انصراف بدهد ظفرقندي و حريرچي (معاون قاضي‌زاده) ازجمله گزينه‌هاي احتمالي و جايگزين او خواهند بود .

لیست احتمالی به نقل از ابوالفضل سروش عضو فراکسیون امید را در ادامه ملاحظه میفرمایید : محمدجواد ظریف؛ گزینه احتمالی وزارت خارجه ، علی‌اکبر صالحی : گزینه احتمالی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ، محمدعلی نجفی : گزینه احتمالی وزیر آموزش و پرورش ، اسحاق جهانگیری : گزینه اصلی احتمالی معاون اولی رئیس‌جمهور ، مسعود پزشکیان : گزینه دوم احتمالی معاون اولی رئیس‌جمهور ، فرجی دانا و ستاری و میرزاده : گزینه‌های احتمالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، محمود واعظی و جمشید انصاری : گزینه‌های احتمالی رئیس دفتر رئیس‌جمهور ، میرزاده : گزینه احتمالی معاون اجرایی رئیس‌جمهور ، امیری، مجید انصاری و رحمانی‌فضلی : گزینه‌های احتمالی معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور .

البته تمامی این اسامی حرف و حدیث هایی است که از طرف کابینه دولت به گوش میرسد و تصمیم نهایی با رئیس جمهور است . پس باید منتظر لیستی که آقای روحانی به احتمال زیاد در روز تحلیف در مجلس شورای اسلامی تحویل میدهد باشیم .

به امید ایرانی آبادتر

 

گمانه زنی هایی در مورد کابینه دولت دوازدهم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − دو =

بررسی

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل هفته گذشته هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سا…