نماز عید فطر چگونه خوانده میشود

156

نماز عید فطر چگونه خوانده میشود

بالاخره ماه مبارک رمضان به انتهای خود نزدیک میشود و روزه داران کم کم خود را برای عید فطر آماده میکنند . در عید فطر تمام مسلمانان به شکرانه تمام نعمتهایی که خداوند به آنها بخشیده و همچنین بخاطر توفیق یک ماه روزه داری و مبارزه با نفس ، بصورت جماعت در نماز عید فطر حاضر شده و شکر خداوند را بجا می آورند . اجتماع عظیم مسلمانان در نماز عید فطر و خواندن دعای قنوت آن جزو زیباییهای این عید بزرگ است . از آنجا که نحوه خوانده این نماز ممکن است از یادمان برود و یا برخی نوجوانان که تازه به سن بلوغ رسیده اند هنوز آن را یاد نگرفته باشند ، تصمیم گرفتیم در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک بصورت کامل نحوه بجا آوردن نماز عید فطر را بیان کنیم امید است که همگی از فیوضات این نماز بهره مند شویم .

نماز عید فطر چگونه خوانده میشود
نماز عید فطر چگونه خوانده میشود

نماز عید فطر

مستحب است که قبل از نماز یک خرما میل کنید چرا که ماه رمضان تمام شده و شما دیگر روزه نیستید پس بهتر است چیزی میل کنید . همچنین ذکات فطره خود و خانواده اش ( اگر سرپرست خانواده باشد ) را بپردازد و سپس به اقامه نماز عید فطر برخیزد . نماز فطر در زمان حضور امام معصوم واجب است و تمام مسلمانان باید با اقتدا به امام خود آن را بجا اورند ، اما در زمان غیبت امام عصر (عج) خواندن این نماز مستحب است و  به صورت جماعت و فرادی خوانده میشود . وقت نماز فطر از طلوع افتاب تا اذان ظهر است و مستحب است اول صبح بجا اورده شود .

همچنین بخوانید :   فضایل و آثار و برکات سوره الرحمن
نماز عید فطر چگونه خوانده میشود
نماز عید فطر چگونه خوانده میشود

نماز عید فطر چگونه خوانده میشود

نماز عید فطر همانند نماز صبح دو رکعت است با این تفاوت که نه قنوت دارد که پنج قنوت در رکعت اول و چهار قنوت در رکعت دوم . نمازگزار در رکعت اوّل بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود، بعد دو سجده به جا آورد و برخیزد و در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده به جا آورد و تشهّد بخواند و سلام گوید . در قنوت این نماز هر دعایی کافی است، ولی مناسب است این دعای زیبا را را به قصد ثواب بخواند :

« اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکبْرِیاءِ وَ الْعَظِمَة وَ اَهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوتِ وَ اَهْلَ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَةِ وَ اَهْلَ التَّقْوی وَالْمَغْفِرَةِ اَسْئَلُک بِحَقِّ هذَا الْیَوْمِ الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیداً وَ لِمحَمَّد صَلَّی اللّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ ذُخْراً وَ شَرَفاً وَ کرامَةً وَ مَزیداً اَنْ تُصَلِّی عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ اَنْ تُدْخِلَنِی فی کلِّ خَیْر اَدْخَلْتَ فیهِ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّد وَ اَنْ تُخْرِجَنی مِنْ کلِّ سُوء اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّد صَلَواتُک عَلَیْهِ وَ عَلَیْهِمْ اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُک خَیْرَ ما سَئَلَک بِهِ عِبادُک الصّالِحُونَ وَ اَعُوذُ بِک مِمّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُک الْمـُخْلَصُونَ » .

در این نماز خواندن سوره مخصوص شرط نیست ، ولی بهتر است در رکعت اوّل سوره «سَبِّحِ اسْمِ رَبِّک الاْعْلی» و در رکعت دوم سوره «وَ الشَّمْس» را بخواند .

نماز عید فطر چگونه خوانده میشود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

بررسی

حکم تلفظ اشتباه نماز و فراموش کردن رکعت

حکم تلفظ اشتباه نماز و فراموش کردن رکعت بر هر مسلمانی واجب است که تلفظ صحیح نماز را بیاموز…