مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

685
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

مشهورترین باغ های ایرانی : باغهای باصفا و درختزارها و جویبارها و چشمه سارها از دیرباز مورد دلبستـگی مـا ایرانیـها بوده و مردم این سرزمـین همواره به طبیعت و درخت و گل و سبزه عشق می ورزیدند و شهرهای تاریخی ایران نیز همواره پذیرای حضور باغ در اشکال گوناگون خود بوده‌اند ، بطوریکه نحوه حضور و ظهور باغ در شهر دارای ابعاد بسیار متفاوتی است و در هر کجا بسته به محیط، اقلیم و فرهنگ شکل خاصی را پذیرفته است .

از آنجا که گستره باغ ایرانی تنها به تک باغ‌ها خلاصه نمی‌شود و می‌توان ابعاد متفاوتی از حضور این پدیده در زندگی خصوصی و جمعی ایرانیان بر شمرد و از آنجا که مقیاس باغ ایرانی از حیاط کوچکترین خانه‌ها تا مقیاس شهر، پایتخت‌هایی چون اصفهان عهد صفوی جلوه می‌نماید ، از این رو جایگاه باغ در شهرهای ایرانی از اهمیت خاصی برخوردار است ، به همین بهانه در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک به سراغ مشهورترین باغ های ایرانی رفته ایم و قصد داریم آنها را بیشتر بشناسیم . لطفا همراه ما باشید .

خصوصیات کلی باغهای ایرانی

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

این باغ‌ها از نظر طراحی به چهار بخش مجزا تقسیم می‌شوند که آب در تمامی این ها هم از نظر تصویرسازی و هم از نظر تزیینات و آرایه‌های معماری نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.  باغ ایرانی اساسا از طریق این سبک طراحی درعین حال که چهار عنصر اصلی در آیین زرتشت یعنی آسمان، زمین، آب و گیاهان را در خود دارد ، به نحوی می کوشد که تصویری از باغ بهشت را القا کند .

۱ – احداث غالبا در زمین شیب دار

۲ – محصور بودن پیرامون آن با دیوار

۳ – تقسیم سطح باغ غالبا به چهار بخش

۴ – استفاده از خطوط راست در طراحی

۵ – وجود یک ساختمان در مرکز یا بلندترین قسمت فضا

۶ – استفاده از یک جوی دائم اصلی (آب دائم)

۷ – روان نمودن آب به گونهای که صدای آب به وجود آید (آب شیب ها)

۸ – استفاده از سنگهای تراش دار در کف جوی برای نمابان شدن موج آب (سینه کبکی)

۹ – وجود رابطه نزدیک با طبیعت و عدم وجود حد فاصل بین ساختمان و باغ

۱۰ – وجود حوض یا استخر برای تامین آب و زیبایی چشم انداز در مقابل عمارت

۱۱ – استفاده از درخت های زیاد و سایه دار و وجود معبرهای باریک

۱۲ – اختصاص دادن بیشترین قسمت آن به کاشت درختان میوه

۱۳ – استفاده از انواع گلهای زینتی و دارویی

۱۴ – استفاده بیشتر از گل سرخ نسبت به گونه های دیگر

مشهورترین باغ های ایرانی 

 

۱ – باغ پاسارگاد شیراز

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

یکی از ۹ منظومه باغ های ایرانی که در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد ، باغ ایرانی پاسارگاد است که به گواه تاریخ و کاوش های باستان شناسی، نخستین باغ تاریخ چند هزار ساله بشر است . ۲۴۹ هکتار وسعت دارد . باغ ایرانی پاسارگاد یکی از بخش‌های مجموعه پاسارگاد است که آن را ریشه معماری باغ‌ های ایرانی دانسته‌اند . براساس آنچه در متون تاریخی آمده، در زمان ساخت این باغ، کوروش کبیر شخصاً دستور داده بود که باغ پاسارگاد چگونه ایجاد شود و درخت‌ها نیز به چه شکل کاشته شوند ، یعنی هندسی‌سازی باغ و ساختار فضایی آن از نگاه کوروش به باغ ایرانی اقتباس شده‌ است .

تحلیل های منظرین مبتنی بر اسناد تاریخی و باستان شناسی حاکی از آن است که کلیه بناهای دشت پاسارگاد در یک ساختار منظم فضایی احداث شده اند و باغی وسیع بر کلیه عناصر احاطه داشته است. «باغ شاهی» تنها بخش کوچکی از این مجموعه وسیع بوده و به بیان دیگر در پاسارگاد با یک طرح «باغ در باغ» روبرو هستیم .

باغ پاسارگاد در ۱۳۵ کیلومتری شیراز و سه کیلومتری جاده شیراز به آباده قرار دارد .

۲ – باغ ارم شیراز

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

باغ ارم شیراز به عنوان مكانی دیدنی و تفریحی مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد . شیوه معماری عمارت باغ ارم كه در دوره پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار بنا گردیده با ویژگیهایی كه دارد همچون سایر بناهای همانند آن دوره پیروی از اسلوب معماری زندیه و صفویه است . به طوری كه از اسناد تاریخی بر می‌آید، این باغ تا سال ۱۳۲۵ ه.ش. در خارج شهر شیراز و در سمت شمال غربی آن واقع بوده و اطراف آن بیابان و رودخانه و سنگلاخ بوده است .

با گسترش شهر شیراز، به تدریج این باغ در داخل شهر و در شمال غرب آن قرار گرفت و هم‌ اكنون با گسترش بیشتر شهر شیراز به سمت غرب، این باغ در شمال شهر شیراز قرار گرفته است . باغ ارم از ضلع شمال غربی به بلوار دانشجو (خیابان آسیاب سه‌ تایی)، از شمال شرقی به بلوار ارم و در رأس شمالی به میدان ارم محدود می ‌گردد . این باغ در دامنه كوه آسیاب سه ‌تایی قرار داشته و در حدود ۳-۲ كیلومتر تا كوه معروف بابا كوهی ، در شهر شیراز فاصله دارد.

باغ ارم در شمال غربی شیراز در خیابان ارم قرار دارد .

۳ – باغ جهان نمای شیراز

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

باغ جهان‌ نما یكی از كهن‌ترین باغهای شیراز است و در نزدیكی آرامگاه حافظ كه در دوران گذشته جزء صحرای جعفرآباد و مصلی بوده واقع شده است . در دوره سلسله آل مظفر و آل اینجو این باغ و دشت زیردست حوالی آن سرسبز و بسیار آباد بوده است . به دو دشت جعفرآباد و مصلی كه همواره پوشیده از باغهای جان‌ نواز و روح‌افزا بوده در اشعار حافظ شیرازی اشاره شده است و از صفا و سرسبزی آن سخن به میان آمده است .

باغ جهان‌ نما در هنگام اقامت تیمور گوركانی در شیراز ، همچون سایر باغ های نامدار آن دوره مورد توجه واقع شده به طوری كه همانند آن باغ را در اطراف سمرقند هم احداث نموده و آن را جهان ‌نما نامیده بود . باغ جهان‌ نمای شیراز در دوره صفویه نیز آباد و با اهمیت بوده است .

باغ جهان‌ نما در ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن) بالاتر از میدان حافظیه در شهر شیراز واقع شده است.

۴ – باغ چهل ستون اصفهان

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

شهر اصفهان به بركت وجود زاینده رود دارای باغهای متعدد و دشتهای سرسبز بوده است . باغ شهر اصفهان از جمله باغ شهرهای ایران و نماینده تجربه‌ای كامل در رابطه با طراحی شهری از حدود ۴۰۰ سال پیش از آغاز سلطنت صفویان در اصفهان است و باغ چهلستون اصفهان، نمونه‌ای از یك باغ سلطنتی از دوره صفوی است . باغ چهل ستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد در دوره شاه عباس اول احداث شده و در وسط این باغ عمارت چهل ستون قرار دارد . در زمان شاه عباس دوم در این بنا تغییرات کلی پدید آمد و تالار آینه و تالار هجده ستون و دو اتاق شمالی و جنوبی تالار آینه و ایوان های طرفین سرسرای پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با کلیه تزئینات نقاشی و آینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف ها به آن افزوده شده است.

باغ چهلستون درون شهر اصفهان و در شرق خیابان چهار باغ پایین و جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش جهان واقع شده است .

۵ – باغ شاهزاده ماهان کرمان

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از نمونه باغ تخت‌ های ایرانی است که از شرایط مساعد طبیعی ممتازترین بهره برداری را نموده است . باغ شاهزاده، ماهان در عصر قاجار در دوران یازده ساله فرمانفرمایی عبدالحمید میرزا ناصرالدوله (١٢٩٨ ه . ق تا ١٣٠٩ ه. ق) احداث گردید که با مرگ وی ساخت باغ ناتمام ماند .

وجود خاك حاصلخیز، آفتاب لازم، وزش باد ملایم و نسیم و بالاخره دسترسی به آب (قنات تیگران) امكان ایجاد باغی در آن مقیاس را در گستره‌ای خشك و بی آب و علف، معجزه گونه فراهم ساخته است. باغ شاهزاده ماهان با وجود همه كیفیتهای طبیعی و مصنوع خود به خاطر دگرگونی شرایط سیاسی و اجتماعی دوران برای مدت طولانی خارج از سكنه و متروك ماند و دچار آسیبهای فراوانی گردید. خرابیهای وارد شده، كلیه قسمت های باغ را شامل می ‌گردید.

باغ شاهزاده ماهان در فاصله ۳۵ كیلومتری جنوب شرقی شهر كرمان و در فاصله ۶ كیلومتری شهر ماهان در مسیر جاده كرمان، بم در نزدیكی ارتفاعات جوپار بنا گردیده است. این باغ در بستر كویر و در میان ارتفاعات جوپار و پلوار شكل گرفته است. كوههای پربرف جوپار منظر زیبایی در محور اصلی باغ ارائه می دهند كه از ویژگی های خاص این منطقه است. ارتفاع این منطقه از سطح دریای آزاد ۱۸۵۰ متر است و با توجه به این كه باغ شاهزاده در دامنه كوه جوپار قرار گرفته، از ارتفاع ۲۰۰۰ متر از سطح دریای آزاد برخوردار است.

محل استقرار این باغ در نزدیکی مقبره شاه نعمت الله ولی در دامنه ارتفاعات جوپار است.

۶ – باغ عفیف آباد (گلشن) شیراز

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

باغ گلشن یكی از باغهای قدیمی شیراز است . این باغ در دوره صفویه از باغهای آباد و مهم شیراز و محل نزول پادشاهان بوده است . یعقوب خان ذوالقدر حكمران فارس در زمان شاه عباس صفوی، در قسمتی از اراضی این باغ قلعه‌ای محكم ساخته و برای بنای این قلعه سنگهای گورستان جعفرآباد و مصلی را به كار برده است . پس از صفویه این قلعه ویـران شد و این باغ ، سـال ها رونق و آبادانی خود را از دست داد . در سال ۱۸۶۳م (۱۲۸۴ ه.ق) میرزا علی محمد خان قوام‌الملك عمارت و باغ فعلی را احداث نمود. وی برای آبیاری درختان باغ كاریز لیمك را كه در قصر قمشه بود خریداری كرد .

در آن دوره كه معاصر حكومت قاجاریه است ، باغ گلشن یكی از زیباترین باغ های شیراز به شمار می ‌رفته است . دور این باغ حصاری از چینه گل كشیده و انواع درختان میوه به جز نارنج و خرمالو در آن كاشته بودند. همچنین خیابان هایی با ردیف درختان سرو و صنوبر و چنار و بید و عرعر و آبشارهای سنگی با آب جاری و دائمی در باغ احداث كرده بودند. در دو جانب آبشارها، گیاهان مرغ و چمن كاشته بودند. حوضی كه در صحن عمارت این باغ بوده بازمانده سالیان ویرانی باغ است.

این باغ در خیابان عفیف آباد شیراز جای گرفته است و هم اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های سلاح خاور میانه در آن وجود دارد .

۷ – باغ نیاوران تهران

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

باغ نیاوران در شمالی‌ترین نقاط شهر تهران و در دامنه رشته كوه های البرز واقع شده، ارتفاع این منطقه نزدیك به ۱۸۰۰ متر از سطح دریاست . محوطه محصور این مجموعه حدود ۱۲ هكتار است و در مجموع از پوشش گیاهی و فضای سبز مناسبی برخوردار است. وجود اشجار و درختان كهنسال در این مجموعه نشان از قدمت و تاریخ چندین ده ساله آن است. بناهای این باغ متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد.

مجموعه فرهنگی، تاریخی نیاوران عرصه ای مشجر و محصور به شکل چند وجهی غیر منتظمی به وسعت ۱۲۲۳۵۰ متر مربع حدوداً ۲/۱۲ هکتار می باشد که سه کاخ (صاحبقرانیه)، (احمدشاهی) و (نیاوران) همراه با تعداد معتنابهی از بناها و فضاهای خدماتی، رفاهی را در میان دارد. از حیث موقعیت مکانی و سابقه استقرار، مجموعه را باید محدوده ای از توابع روستای قدیمی نیاوران محسوب نمود. روستای مذکور اگرچه همزمان با شکل گیری کاخ ییلاقی صاحبقرانیه در مقیاسی محدود رو به آبادانی گذاشت اما همچنان حتی در دوره حکومت پهلوی اول، واجد ساختارهای روستایی بود.

تنوع گونه‌های مختلف گیاهی از ویژگی‌های بارز باغ نیاوران محسوب می ‌شود كه عموماً شامل جمعیتی از گیاهان است كه با شرایط محیطی منطقه از سالها قبل سازگار بوده‌اند. تعدادی گونه‌های غیر بومی نیز در مجموعه موجود است كه به تدریج با شرایط محیطی منطقه سازگاری یافته‌اند و زیبایی خاصی به مجموعه بخشیده‌اند و هم اینک منطقه نیاوران که هنوز بخش هایی از چهره اولیه خود را حفظ نموده است همراه با محدوده پیرامونی و مشخصاً مجموعه فرهنگی، تاریخی نیاوران، در محدوده ناحیه ۴ از منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد.

۸ – باغ دولت آباد یزد

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

در یادگارهای یزد، نوشته ایرج افشار آمده است که مطالعه تواریخ قدیم یزد نشان می دهد که باغ های مهم و بزرگ و زیبا از قدیم ترین ایام در آنجا ساخته می شده و ذکر بسیاری از آنها در آن کتب موجود است.

باغ دولت آباد یزد از نمونه باغ های بزرگ ایران است که در سال ۱۱۶۰ هجری قمری در دوره زندیه بنا گردیده است. بادگیر مرتفع و زیبای آن با ارتفاع ۳۳ متر از سطح زمین بلندترین بادگیری است که تاکنون شناسایی شده است.

این باغ بزرگ یکی از بنیادها و آبادانی های محمدتقی خان مشهور به خان بزرگ، سر سلسه خاندان خوانین یزد و مرد مقتدر آن عهد است. او ابتدا قناتی با نام دولت آباد ایجاد کرد و سپس از آب آن قنات باغ دولت آباد را به وجود آورد. قنات تاریخی عظیم و مهم دولت آباد دارای قدمتی بیش از دویست سال است که از احداث پنج رشته قنات تشکیل شده است.

یزد به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارتباط خاصی كه به دلیل واقع شدن در مركز كشور داشته از روزگاران پیش همواره مورد توجه و دارای جایگاه ویژهای بوده است. استان یزد با شرایط آب و هوایی بیابانی گرم و خشك و مقدار متوسط بارندگی سالانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر، یكی از خشكترین استانهای كشور به شمار میرود. اختلاف دمای شب و روز در این استان بین ۹/۱۱ تا ۷/۲۰ درجه سانتیگراد متغیر است.

باغ دولت آباد یزد با مساحتی بالغ بر ۴۰۰۰۰ متر مربع از مشهورترین و زیباترین باغهای شهر یزد محسوب میشود. ورودی اصلی باغ در ضلع غربی آن و به سمت بلوار دولت آباد گشوده میشود، ورودی كه هم اكنون مورد استفاده عموم قرار دارد در ضلع جنوبی باغ در كنار رودخانه خشك واقع گردیده است. علاوه بر آن در دیگری به خیابان انقلاب راه دارد كه در سمت شمالی مجموعه واقع شده است.

۹ – باغ فین کاشان

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

شهر كاشان در حاشیه كویر در فاصله ۲۲۰ كیلومتری جنوب شهر تهران و ۸۶ كیلومتری جنوب شهر قم قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریای آزاد بین ۹۴۰ تا ۱۱۳۰ متر می‌باشد و فین قصبه ای است در بخش مركزی شهرستان كاشان كه دارای دو قسمت جداگانه فین بزرگ و فین كوچك است و بعضی آن را فینین نامند.

فین در شش هزار گزی باختر كاشان قرار گرفته است و به واسطه كثرت اشجار و آب و هوای خوب یكی از تفرجگاه های اطراف كاشان است. آب آن از چشمه معروف سلیمانیه و سفیدآب تأمین میشود .

ناحیه فین یكی از تفرجگاه‌های اطراف كاشان است و می‌توان نسبت ناحیه فین به كاشان را مانند منطقه تجریش به تهران دانست . ناحیه‌ای كه باغ فین در آن قرار گرفته‌است، به نام فین كوچك معروف بوده و در جنوب غربی شهر كاشان قرار دارد. باغ تاریخی فین در منتهی الیه جنوب شرقی جاده فین (خیابان امیركبیر) در شهر كاشان و در مجاورت مظهر چشمه تاریخی سلیمان قرار گرفته‌است. در گذشته در ناحیه فین منظومه‌ای از باغ‌ها وجود داشته كه باغ فین با اهمیت‌ترین و در حقیقت نگین آن منظومه بوده‌است.

۱۰ – باغ عباس آباد مازندران

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

بنیانگذار این باغ شاه عباس اول بود که دستور داد آن را به صورت پلکانی در سه سطح بسازند . این باغ در ۹ کیلومتری جنوب شرقی شهر بهشهر واقع در استان مازندران در میان جنگلهای کوه جهان مورا، در پیرامون دریاچه‌‌ طبیعی به دستور شاه عباس اول به صورت پلکانی و مطبق در ۳ سطح احداث شد

راه دسترسی به مجموعه باغ عباس آباد مازندران از طریق جاده آسفالته‌ای است که از جاده اصلی بهشهر – گرگان منشعب شده و بعد از عبور از روستای التپه به محوطه مذکور منتهی می‌گردد.

مجموعه مذکور شامل سد، بنای مرکز مخزن سد، حمام، باغ، محوطه گلباغ (ایستگاه توزیع آب)، محور آبرسانی به طول ۶۰۰ متر، دو برج آجری به فاصله ۱۸۶ متری از باغ و همچنین با فاصله ۱۵۶ متری از یکدیگر می‎باشد که احتمالاً به سال ۱۰۲۰ تا ۱۰۲۱ هـ . ق احداث گردیده است،

واحد صنعتی (آسیاب آبی)، محل احتمالی کاخ پادشاهان صفوی و مراکز پخت سفال و آجر و همچنین واحدهای مسکونی بخش خدمه،

جاده‌های سنگ‌فرش ورودی به مجموعه و جاده‌های سنگفرش از محل باغ به کاخ و از محل باغ به محل آسیاب می‌باشد.

دریاچه این مجموعه با وسعتی بالغ بر ۱۰ هکتار با عمارتی در مرکز آن، که در زمان آبگیری دریاچه عمارت با ارتفاعی بالغ بر ۱۸ متر به زیر آب می‎رود و فقط سقف آن همراه با درختچه‌هایی نمایان است.

۱۱ – باغ اکبریه بیرجند

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم
مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم

عمارت و باغ اکبریه، یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند است. این بنا در دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده‌است . این باغ در انتهای خیابان معلم در روستای اکبریه که از توابع استان خراسان جنوبی می باشد، واقع شده است . این باغ با گسترش شهری بیرجند اکنون در داخل شهر قرار گرفته است این باغ در نشست سی و پنجم یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این باغ در ۲۰ خردادماه سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

مشهورترین باغ های ایرانی را بیشتر بشناسیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 1 =