مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن

572
مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن

مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن

فرمول یک Formula One که به اختصار  F1 نوشته می‌شود، به کلاسی از خودروها گفته می‌شود که تک نفره و به اصطلاح «چرخ-باز» هستند . چرخ باز به خودروهایی گفته می‌شود که تایرهای خودرو از بدنه جدا و خارج از آن هستند، برخلاف خودروهای معمولی که تایرها زیر سپر قرار گرفته‌اند . فرمول ۱ گل سرسبد رقابت‌های اتومبیل‌رانی است و معرفی‌کننده بهترین راننده‌ها و پیشرفته‌ترین ماشین‌ها و تکنولوژی‌ها است . قهرمان‌شدن در رقابت‌های فرمول یک، یعنی شما بهترین بهترین‌ها در بین رانندگان دنیا هستید . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی با شما صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن
مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن

مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی

یکی از جذاب ترین تصاویر ورزشی مشاهده مسابقات فرمول یک است که طرفداران زیادی دارد . مقصود از لفظ «فرمول» مجموعه‌ای از مقررات و قوانین است که تمامی شرکت‌کنندگان و خودروها باید از آن متابعت کنند . فصل قهرمانی فرمول یک جهان از مجموعه‌ای از مسابقات، که به جایزه بزرگ مشهور است تشکیل شده که معمولاً در فهرست پیست‌های فرمول یک، و در موارد معدودی در جاده‌های بسته شهری برگزار می‌شود . نتایج تمامی مسابقات جمع بسته می‌شود تا دو فهرست قهرمانان فرمول یک جهان در هر سال، یکی در بخش فهرست رانندگان قهرمان فرمول یک جهان و دیگری در بخش فهرست سازندگان قهرمان فرمول یک جهان مشخص شود . این مسابقات یک رویداد مهم تلویزیونی است که میلیون‌ها نفر از بیش از ۲۰۰ کشور جهان آن را بصورت زنده تماشا می‌کنند . خودروها با سرعتی تا ۳۵۰ کیلومتر در ساعت با هم مسابقه می‌دهند .

همچنین بخوانید :   شاسی بلند لامبورگینی اوروس بطور رسمی رونمایی شد
مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن
مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن

فرمول یک

مقررات این مسابقات شامل شماری محدودیت‌ها و شرایطی است که خودروها باید از آن متابعت کنند . از جمله مواردی که این مقررات به خاطر آن تدوین شده، می‌توان به کنترل ایمنی سرعت‌های فزاینده اشاره کرد . از سال ۲۰۰۶ موتور درونسوز به موتورهای طبیعی V8 دارای (ظرفیت) جابجایی ۴/۲ لیتر است (که حدود ۸۰۰ اسب بخار قدرت و در حدود ۱۹۰۰۰ دور در دقیقه تولید می‌کند . عملکرد خودروها تا حدود زیادی به الکترونیک، آیرودینامیک، فنربندی و چرخ‌ها بستگی دارد . بالاترین رکورد ثبت شده سرعت در مسابقه‌های اتومبیل‌رانی فرمول ۱، ۳۶۹٫۹ کیلومتر بر ساعت می‌باشد .

مسابقات فرمول یک در مقام گران‌ترین ورزش جهان، دارای تأثیرات اقتصادی چشمگیری است و نزاع‌های مالی و سیاسی آن نیز کاملاً مشهود است . جایگاه و محبوبیت بالای این ورزش آن را تبدیل به یک محیط آشکار تجاری کرده، که این امر منجر به سرمایه‌گذاری‌های چشمگیری توسط حامیان مالی و تبدیل این سرمایه‌گذاری‌ها به بودجه‌های عظیم برای تیم‌های سازنده فرمول یک شده‌است .

مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن
مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن

دفتر مرکزی فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی (FIA) در شهر کنکورد ، پاریس واقع است. این فدراسیون مسئولیت نظارت بر این مسابقات را برعهده دارد. رئیس کنونی این فدراسیون ژان تات است. حقوق تجاری فرمول یک در دارایی‌های گروه فرمول یک، که اکنون مالکیت آن در اختیار آلفا پرما است، سپرده شده‌است .

 فصل افتتاحیه مسابقات گرند پری در سال ۱۹۵۰ متشکل از تنها هفت مسابقه بود . ولی با گذشت سال ها این رقم تقریباً سه برابر شده است . اگر چه مسابقات از دهه ۱۹۸۰ روی عدد ۱۶ یا ۱۷ ثابت ماند اما از سال ۲۰۰۵ تا کنون این رقم مسابقات به سقف نوزده بازی رسیده است .

همچنین بخوانید :   راهنمای خرید خودرو برای کسانی که قصد خرید دارند
مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن
مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن

نحوه قهرمانی در رقابت های فرمول یک   

قهرمانی در رقابت های فرمول یک از آن راننده ای است که بیش ترین امتیاز را در یک فصل به دست می آورد .  راننده که در جایگاه اول قرار می گیرد با ۲۵ امتیاز برنده نخست این رقابت است و یک کاپ قهرمانی به وی تعلق می گیرد و درآمدش در هر قهرمانی ۱۵۰۰۰۰دلار می باشد . نفر دوم و سوم در این رقابت ها هم به ترتیب ۲۰ و ۱۵ امتیاز دریافت می کنند . تاکنون مایکل شوماخر با درآمد سالیانه ۳۰ میلیون دلار در هر سال یکی از پردرآمدترین ورزشکاران مرد دنیا به شمار می آید .

مسابقات فرمول یک در مقام گرانترین ورزش جهان دارای تأثیرات اقتصادی چشمگیری است و نزاع های مالی و سیاسی آن نیز کاملا مشهود است . جایگاه و محبوبیت بالای این ورزش آن را تبدیل به یک محیط آشکار تجاری کرده، این امر منجر به سرمایه گذاری های چشمگیری توسط حامیان مالی و تبدیل این سرمایه گذاری ها به بودجه های عظیم برای تیم های سازنده فرمول یک شده است .

 

مسابقات فرمول یک اتومبیل رانی و نکات جالب آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − چهار =

بررسی

مرسدس بنز AMG گرن توریسمو شاهکار خودروهای مفهومی

مرسدس بنز AMG گرن توریسمو شاهکار خودروهای مفهومی صنعت خودروسازی در سالهای اخیر پیشرفت های …