عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری

513
عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری

عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری

عشق حضرت پیامبر : یقینا نیروی عشق پاک ترین و والاترین نیرویی ست که خداوند در درون انسان نهاده تا انسان نسبت به خالق خود معرفت کسب کرده و راه سعادت را بپیماید . هر فردی تعریفی از عشق دارد و با دید خود به آن می نگرد ولی آنچه که مسلم است مراحل مختلفی از عشق در زندگی انسانها وجود دارد . انسان با تکمیل کردن هر مرحله ، به مرحله بعدی که والاتر است میرود و مسیر کمال را می پیماید درست مانند یک دانش آموز که با قبولی در هر دوره به دوره بعدی میرود و سطح معلوماتش را افزایش میدهد . یکی از این دوره ها عشق بین زن و شوهر است که موجب محبت و مودت زوجین شده و بستر لازم را برای کسب آرامش و رشد خانواده فراهم میکند .

یکی از الگوهای کامل برای عشق بین زوجین حضرت پیامبر (ص) و همسرشان حضرت خدیجه کبری (س) است که موجب رشد این دو بزرگوار شده و آنان را به مرحله بعدی که همانا عشق به پروردگار است رسانده است . البته وجود مقدس حضرت پیامبر (ص) خالی از هرگونه نقص است اما همانطور که میدانیم همسر ایشان کمک های زیادی به ایشان کردند و نخستین فردی بودند که به او ایمان آوردند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری با شما سخن بگوییم پس همراه ما باشید .

عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری
عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری

عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری

حضرت خدیجه کبری (س)، ام المؤمنین، نخستین همسر پیامبر اکرم (ص) و مادر حضرت زهرا (س) است . ایشان قبل از بعثت با حضرت پیامبر (ص) ازدواج کرد و اولین زن و به عقیده برخی نخستین کسی است که به وی ایمان آورد . حضرت خدیجه همه ثروت خود را در راه نشر اسلام به کار گرفت . پیامبر (ص) به احترام خدیجه ، در طول حیات او همسری دیگر برنگزید و پس از درگذشت وی همواره از او با نیکی یاد می‌کرد . پیامبر از خدیجه دو پسر به نام‌های قاسم و عبدالله و چهار دختر به نام‌های زینب، رقیه، ام کلثوم و فاطمه (س) داشت . بنابراین همه فرزندان پیامبر اسلام(ص) به جز ابراهیم، از خدیجه (س) بودند .

همچنین بخوانید :   تمایل پسران مجرد برای ازدواج با زنان مطلقه از کجا ناشی می شود

حضرت خديجه به دلیل کمالاتش خواستگاران زيادي داشت . چنانچه در برخي از روايات آمده که افرادي چون ابوجهل، ابوسفيان، عقبه بن ابي معيط، صلت بن ابي يهاب به خواستگاري او آمدند، ليکن وي چون معيارهاي ازدواج را در آنها مشاهده نمي‌ کرد، حاضر به ازدواج با آنها نشد . ماجراي ازدواج مبارک حضرت رسول اکرم و خدیجه (س) از اينجا شروع شد که بنا به پيشنهاد جناب ابوطالب ، يا درخواست حضرت خديجه، رسول خدا به صورت اجير يا به عنوان مضاربه براي خديجه به سفري تجارتي اقدام کرد . راستگويي و امانت و خوش خلقي رسول خدا(ص) که زبانزد همگان شده بود، به گوش خديجه نيز رسيد و همين موجب شد که خديجه غلام خود “میسره” را به نزد آن حضرت فرستاد و پيشنهاد کرد که همراه کاروان به شام رود و براي او تجارت کند و در برابر بيش از مزدي که به ديگران پرداخت مي‏کرد به آن حضرت بدهد .

عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری
عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری

 

به هر ترتيب که بود رسول خدا عازم سفر شام و تجارت براي خديجه گردید . وقتي ميسره و محمد از سفر پر سود شام برگشتند ، غلام گزارش سفر را جزء به جزء به خديجه داد و برایش تعريف کرد . او گفت وقتي به بصري رسيديم، امين براي استراحت زير سايه درختي نشست . در اين موقع، چشم راهبي که در عبادتگاه خود بود به امين افتاد . پيش من آمد و نام او را از من پرسيد و سپس چنين گفت : اين مرد که زير درخت نشسته، همان پيامبري است که در تورات و انجيل درباره او مژده داده ‌اند .

همچنین بخوانید :   عشقی بی نظیر برای زنی استثنایی

اين جريانات، او را بيش از پيش مشتاق همسري با پیامبر کرد . وی در صدد برآمد تا به وسيله‏ اي علاقه خود را به ازدواج با محمد(ص) به اطلاع آن حضرت برساند و از اين رو به دنبال نفيسه که يکي از زنان قريش و دوستان خديجه بود فرستاد و به طور خصوصي درد دل خود را به او گفت و از او خواست تا نزد محمد(ص) برود و هرگونه که خود صلاح مي‏داند موضوع را به آن حضرت بگويد . نفيسه به نزد محمد(ص) آمد و ازدواج با حضرت خدیجه را به ایشان پیشنهاد کرد و سرانجام ترتيب مجلس خواستگاري و عقد داده شد . البته برخی از مورخان معتقدند که خديجه خود موضوع را با محمد امين‏ (ص) در ميان گذاشت و به گفته «ابن هشام‏» مورخ مشهور به وي گفت : « عموزاده من! به واسطه خويشاوندي که ميان من و تو وجود دارد، و عظمت و احترامي که در نزد قوم خود داري، و امانت و خوي نيکو و راستگویي که در تو هست، مي‏خواهم صريحاً به تو بگويم که مايلم به همسري تو درآيم‏ » . بدین ترتیب اولین زوج مسلمان در تاریخ اسلام شکل گرفت .

عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری
عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری

فداکاری به سبک حضرت خدیجه

خیلی از زنان جامعه امروز در تامین مخارج خانواده نقش مهمی دارند و درآمد یا ثروتشان بخش اصلی اقتصاد خانواده شده است. اما همین مسئله گاه مشکل اصلی خانواده ها می شود. بالا رفتن توقعات مرد از زن، احساس قربانی شدن زن، تغییر نقشها در خانواده، دخالت زن در امور مردانه، و یا احساس بی کفایتی مرد از جمله مشکلاتی است که در برخی از خانواده های اینچنینی به وجود می آید. در این صورت همین ارزش گاهی تا حد ضد ارزش پیش می رود و برای خانواده زیان بار می شود. نیم نگاهی به زندگی حضرت خدیجه در این خصوص می تواند یک راهنمای عالی برای همسران باشد. حضرت خدیجه خوب انتخاب کرد عاشقانه زندگی کرد فداکارانه اعتماد کرد و بخشید و تقدیر و عشق بی نظیری هم دریافت کرد. سبک بخشش و فداکاری حضرت خدیجه به گونه ای بود که به کرامت همسرش خدشه ای وارد نمی کرد . او اموالش را در زندگی خرج نمی کرد بلکه اموالش را در اختیار همسرش قرار داد و انتخاب را به عهده او گذاشت .

همچنین بخوانید :   در سفری از بیست تا سی سالگی همراهتان هستیم

  تاریخ در مقابل عظمت حضرت خدیجه سر فرود می آورد و در برابرش متواضعانه و دست بسته می ایستد 

 

عشق حضرت پیامبر و حضرت خدیجه کبری نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 14 =

بررسی

تبدیل استرس به آرامش با ۵ راهکار عملی

تبدیل استرس به آرامش با ۵ راهکار عملی تبدیل استرس به آرامش : اگر زندگی پر از استرس آرامش ر…