شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد

679
شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد

شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد

سیاره مریخ از دیرباز بدلیل نزدیکی به زمین مورد توجه بشر بوده است و انسانهای زیادی در آرزوی سفر به این سیاره سرخ بوده و هستند . از سال ۱۹۷۵ که فضاپیمای وایکینگ ۱ بر روی مریخ فرود آمد تا الان که فضاپیماهای روح و اسپیریت مشغول گشت زنی در این سیاره هستند اطلاعات زیادی بدست ما رسیده و دانشمندان همچنان مشغول تحقیق در مورد این سیاره شگفت انگیز هستند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد شگفتی های سیاره مریخ با شما سخن بگوییم پس همراه ما باشید .

شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد
شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد

شگفتی های سیاره مریخ

سیاره بهرام یا مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طولانی‌تر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید می‌چرخد . هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین به درازا می‌کشد و طول شب و روز نیز از کرهٔ زمین کمی طولانی‌تر است و با sol مشخص میشود . نام فارسی این سیاره بهرام و نام عربی-یونانی آن مریخ است . قطر بهرام نزدیک به یک‌دوم قطر زمین و برابر ۶٬۷۹۰ کیلومتر است . نوری که از خورشید به مریخ می‌رسد نصف نوری است که زمین دریافت می‌کند ، اما روز مریخی چهل دقیقه طولانی‌تر از روز زمینی است ؛ بنابراین شرایط از نظر نور تقریباً مثل زمستان زمین است و به این خاطر امکان رشد گیاهان در شرایط گلخانه‌ای در مریخ وجود دارد . از آن‌جا که محور سیارهٔ بهرام همانند زمین ۲۴ درجه کج است ، در این سیاره نیز فصل‌های سال وجود دارند .

قمر های مریخ

جو بهرام سرخ‌فام است و در آسمان شب از زمین نیز سرخی آن دیده می‌شود . کرهٔ بهرام دو ماه کوچک به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد که ریختی نابسامان دارند . این دو ماه شاید شهاب‌سنگ‌هایی هستند که در مدار بهرام به دام افتاده‌اند . اگر شخصی در کرهٔ بهرام باشد خواهد دید که فوبوس سه بار در یک روز طلوع و غروب می‌کند . دیموس نیم فوبوس بوده و چنانچه از بهرام به آن نگاه کنیم این ماه بیشتر همانند یک ستاره خواهد بود تا یک ماه . خورشیدگرفتگی در مریخ به دلیل کوچک بودن قمرهای آن کامل نیست . قمرهای مریخ به سطح آن نزدیک هستند و بزرگترین قمر آن فوبوس است که گردش آن به دور سیارهٔ مادر نزدیک به ۷ ساعت و ۳۹ دقیقه و۲۷ ثانیه‌است . زمان گردش مداری دیموس نیز ۱روز و ۶ ساعت و ۲۱ دقیقه و ۱۶ ثانیه‌است .

همچنین بخوانید :   چگونگی توبه از گناهان بزرگ و بازگرداندن روح پاک و روشن به بدن
شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد
دِیموس  و  فوبوس

مثل همه سیارات منظومه شمسي، مريخ هم در مداری بيضي شكل دور خورشيد مي گردد ولي مدار آن بيشتر از بقيه سياره ها حالت بيضي شکل دارد . وقتي فاصله مريخ تا خورشيد به كمترين میزان می رسد ، اندازه آن ۲۰۶۶۲۰۰۰۰ كيلومتر می شود و وقتي فاصله اش به بيشترین حد می رسد، میزان آن ۲۴۹۲۳۰۰۰۰ كيلومتر می شود . فاصله بين زمين و مريخ هم به موقعيت دو سياره در مدارشان بستگي دارد . موقعي كه اين فاصله كم است میزان آن به ۵۴۵۰۰۰۰۰ كيلومتر مي رسد و وقتي فاصله زياد است به ۴۰۱۳۰۰۰۰۰ كيلومتر بالغ مي شود . كجي محور مريخ، مثل زمين، باعث مي شود مقدار نور خورشيدي كه روي بخش هاي مشخصي از سياره مي افتد در طول سال خيلي متفاوت باشد . در نتيجه مريخ هم مثل زمين فصل دارد . مثل زمين، مريخ هم از غرب به شرق حول محورش مي چرخد . اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم روز خورشيدي روي مريخ ۲۴ ساعت و ۳۹ دقيقه و ۳۵ ثانيه است . اين مدت، مدت زماني است كه در آن مريخ يك بار دور خودش می چرخد .

شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد
شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد

دمای مریخ

متوسط دماي سطح مريخ ۶۳- درجه سانتي گراد است. تنوع دما از ۲۰ درجه سانتي گراد تا ۱۴۰- درجه سانتي گراد متغير است . مريخ خيلي سردتر از زمين است . هنگامي كه جو گرد و غبار زيادي دارد ، دماي جو مي تواند گرم تر از حد طبيعي شود . چون گرد و غبار نور خورشيد را جذب مي كند و سپس بيشتر گرماي به دست آورده را به گازهاي جو انتقال مي دهد .

همچنین بخوانید :   چگونه مراقب سلامت روان دختران خود باشید

جو مریخ

مریخ از نظر ساختاری یک سیاره سنگی یا زمین‌مانند به حساب می‌آید که جو رقیقی دارد . جو مریخ که حاوی مقادیر زیادی کربن دی اکسید و اندکی بخار آب است نزدیک به ۱۰۰ برابر نازک‌تر از جو زمین است و ضخامت آن در طول سال به علت یخ زدن مقداری از کربن دی اکسید تغییر می‌کند . داشتن جو رقیق بدین معناست که در نتیجه فشار پایین هوا و البته دمای سرد در حال حاضر آب به صورت مایع بر روی سطح مریخ نمی‌تواند وجود داشته باشد . این در حالیست که تا پیش از ارسال موفقیت آمیز کاوشگر مارینر ۴ به مریخ بسیاری بر این عقیده بودند که آب بر روی سطح مریخ جاری است . این عقیده خود نتیجه مشاهدات انجام شده از زمین تا آن هنگام بود که در طی آن تغییرات رنگی مقطعی نواحی روشن و سیاه نشان از وجود قاره‌ها و اقیانوس‌ها بر روی این سیاره بود .

شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد
شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد

بهترین زمان رصد مریخ زمانی است که با زمین در حالت مقابله باشد در این وضعیت فاصله بین دو جرم به حداقل رسیده و می توان عوارض سطحی سیاره را با تلسکوپهای آماتوری نیز مشاهده کرد . این وضعیت هر ۲۶ ماه یکبار تکرار می شود و ۳ ماه قبل و ۳ ماه بعد ازاین تاریخ است که سیاره ارزش رصد کردن پیدا می کند و در بقیه روزها اندازه آن بسیارکوچک است . طوفانهای غباری در هر زمانی می توانند رخ دهند اما در زمانی که مریخ در حضیض مداری باشد و گرمای خورشید موجب وقوع بادهای سریع السیرسطحی می شود بیشتر رخ می دهند . این طوفانها می توانند مقطعی بوده و یا کل سیاره را دربربگیرند و موجب ناپدید شدن عوارض سطحی سیاره از دید زمینیان شوند . گفتنی است برای مشاهده عوارض سطحی سیاره مناسب است که از فیلترهای ویژه رصد مریخ استفاده شود .

همچنین بخوانید :   داستان عبرت آموز پادشاهی که چهار زن داشت

پژوهشگران از گذشته بر این باور بوده‌اند که سطح مریخ قرمز است، اما نتایج تحقیقات اخیر حاکی از آن است که سطح مریخ رنگ متفاوتی با رنگ‌های سطح زمین دارد که برای آنها هنوز ناشناخته است . هنگامی که کاوشگرهای ربات به مریخ ارسال می‌شوند به سیستم تشخیص رنگ و خواص نوری مجهز هستند . با این حال، حتی با بکارگیری ابزار تشخیص رنگ و نور در زمان‌های مختلف متفاوت است و رنگ واقعی سنگ‌ها بر اساس روشنایی نور در زمان‌های مختلف روز تغییر می‌کند .

شگفتی های سیاره مریخ که شما را متعجب خواهد کرد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

2 نظرات

 1. اشکان

  ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ at ۰۷:۵۱

  عالی بود . آیا ادامه دارد؟

  پاسخ

  • سعید

   ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ at ۰۸:۱۵

   حتما ادامه خواهد داشت . از حسن نظر و همراهی شما سپاسگزاریم .

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

بررسی

ثبت تصاویر جدید از سیاره مشتری توسط کاوشگر جونو

ثبت تصاویر جدید از سیاره مشتری توسط کاوشگر جونو ثبت تصاویر جدید از سیاره مشتری : مشتری ( J…