سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها

573
سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها

سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها

سَنجاب Squirrel یکی از انواع جوندگان است که معمولاً بر بالای درختان زندگی می‌کند و از مشخصات آن داشتن دم بلند و پر پشت و دستهای کوتاه و پاهای قوی و تنومند و موی ظریف بدن و گوشهای برجسته احاطه شده با پشم و چشمهای بزرگ است .  سنجاب در قاره آسیا، آمریکا، اروپا و آفریقا وجود دارد و گونه‌های مختلفی دارد و در طبیعت از گردو، فندق، بلوط، میوه‌جات و دانه‌ها تغذیه نموده و در صورت دسترسی به لانه پرندگان بر تخم و جوجه پرندگان نیز تغذیه می‌کند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد سنجاب ها صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

سنجاب ها

از صفات مشهور سنجاب ذخیره سازی گردو و فندق در شکاف درختان و یا در زیر زمین جهت مصرف آن‌ها در زمستان‌ها است و بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهند که این حیوان حافظه‌ای بسیار قوی دارد و به راحتی می‌تواند محل دفن گردو و فندق را یافته و در زمستان که به دست آوردن غذا دشوار می‌شود از ذخیره غذای خود تغذیه نماید .

سنجابها دارای دم بلند و پر مو میباشند، که از این دم برای برای حفظ تعادل در هنگام بالا و پایین آمدن از درختان و مانند یک چتر نجات در پرشهای بلند و همچنین پتو برای خواب زمستانی استفاده میکنند . سنجابها دارای توانایی شنا کردن هستند و از دم خود مانند پارویی جهت حرکت رو به جلو استفاده می کنند،ولیکن سنجابها تا وقتی که مجبور به شنا نباشند ، شنا نخواهند کردچون ذاتا با اب میانه خوبی ندارند .

سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها
سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها

سنجابهای درختی برای زندگی سوراخهایی بر روی تنه درختان به وجود می آورند و کف این سوراخها را با برگ درختان و خاشاک می پوشانند . اندازه این سوراخها به حدی است که دو سنجاب در آن جای میگیرند . سنجابها دارای خواب زمستانی بوده و در محیط طبیعی در اواخر زمستان و اوایل بهار از خواب زمستانی بیدار شده و از سوراخ خود خارج میشوند . البته مدت خواب زمستانی بستگی به دما و شرایط محیطی دارد .

طول عمر سنجاب میتواند تا ۲۰ سال باشد که این در صورتی است که عوامل محیطی و بیماریها باعث مرگ آنها نشود. به هر حال عمر متوسط سنجاب ۶-۵ سال در نظر گرفته میشود . سنجاب به نسبت خرگوش و همستر خيلي ديرتر اهلي شده و تمايل بيشتري به گاز گرفتن دارد .

سنجاب طيف وسيعي از دانه ها،ميوه ها و سبزيجات را مي خورد.دانه ها شامل (غلات:گندم ،ذرت)و دانه هاي روغني (مثل تخم آفتابگردان)و ميوه ها شامل ميوه هاي خشک(گردو،فندق،بلوط)و ميوه هاي ديگر مثل سيب،انگور وسبزيجاتي نظير کاهو وکلم همگي ميتوانند مورد استفاده سنجاب قرار گيرند. نکته بسيار مهم در تغذيه سنجاب تنوع غذايي است .

سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها
سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها

تولید مثل

سنجاب‌ها میتوانند دو مرتبه در سال جفت‌گیری و تولید مثل می‌کنند . یا اواخر زمستان که دمای هوا رو به اعتدال می‌رود و یا اوایل بهار قبل از این که هوا گرم شود . در واقع می‌توان گفت که بهار مناسب‌ترین فصل برای این امر است که ایده‌آل‌ترین دما را داراست . سنجاب‌ها در هر مرتبه ۳ تا ۵ بچه به دنیا می‌آورند . حاملگی سنجاب ۳۰ تا ۴۵ روز طول می‌کشد . بچه‌ها با بدنی عاری از مو و با چشم و گوش بسته به دنیا می‌آیند . در ۱۵ روزگی بدن آن‌ها مو در می‌آورد و در ۲۵ تا ۳۰ روزگی چشم باز می‌کنند . همچنین تا ۸ الی ۱۰ هفتگی از شیر مادر تغذیه می‌کنند .

سنجاب ایرانی

سنجاب ایرانی یا سنجاب قفقازی نوعی سنجاب است که در جنگل‌های پهن‌برگ قفقاز، آناتولی، زاگرس و مدیترانه شرقی زندگی می‌کند . سنجاب ایرانی جانوری متوسط‌الجثه بوده و بین ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر طول دارد . موهای پشتی آن خاکستری متمایل به قهوه‌ای است و زیر بدن جانور زرد رنگ می‌باشد . موی سر و پشت دم قرمز حنایی است .

سر و دم قرمزرنگ سنجاب ایرانی مشخصه‌ای است که این پستاندار را از دیگر سنجاب‌های موجود در ایران متمایز می‌سازد با این حال هرچه از جنگل‌های شمال زاگرس به سمت جنوب آن پیش می‌رویم رنگ این جانور دستخوش تغییراتی شده و با کاسته‌شدن از رنگ حنایی آن بیشتر به رنگ نخودی نزدیک می‌گردد .

سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها
سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها

سنجاب ایرانی در کشورهای یونان، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، ایران، عراق، فلسطین، اردن، لبنان و سوریه در جنگل های درختان سوزنی و پهن برگ یافت می شود. در ایران بیشتر در جنگل های بلوط رشته کوه زاگرس از سردشت واقع در آذربایجان غربی تا مناطق چهارمحال، لرستان، کهکیلویه و فارس زندگی می کند . آنها بیشتر وقت های سال را به تنهایی سپری می کنند ولی در زمستان و بهار به صورت دسته جمعی لانه سازی می کنند.

تعیین سلسله مراتب در گروه وابسته به جنس نر یا ماده نمی باشد یعنی جنس نر یا ماده غالبیت در گروه ندارد. به این معنی که حیوان بزرگ جثه تر و مسن تر معمولاً غالب است و در سلسله مراتب در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها
سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها

سنجاب زمینی

اگر یک سنجاب زمینی با یک مار زنگی که در کمین او نشسته‌است مواجه شود، سنجاب سعی می‌کند که از خود دفاع کند و پاسخ دفاعی اش نیز بسیار خارق العاده و شگفت انگیز است. سنجاب زمینی معمولاً با مشاهده مار، آرام و بی سر و صدا سر جای خود ایستاده و در مقابل شروع به تکان دادن دم خود می‌کند، با پاهای خود شروع به پرتاب سنگ کرده و حتی ممکن است گاز نیز بگیرد.

دم سنجاب زمینی به هنگام نبرد با مار زنگی بسیار گرم می‌شود و از خود امواج مادون قرمزی ساطع می‌کند که موجب به هم خوردن تعادل مار زنگی شده و باعث لغزیدن و لیز خوردن آن می‌شود .

سنجاب‌های زمینی که در زبان انگلیسی پریری داگ نامیده می‌شوند در دالان‌های زیرزمینی که خود حفر می‌کنند زندگی می‌کنند . شکل ظاهری آن‌ها شباهت چندانی به سنجاب‌های درختی نداشته و بیشتر شبیه به سگ آبی است . آن‌ها بیشتر در علفزارهای آمریکای شمالی زندگی می‌کنند . به دالان‌های زیرزمینی آن‌ها شهر می‌گویند که در هر شهر بیش از هزار پریری داگ زندگی می‌کند .

سنجاب ها و نکاتی جالب در مورد زندگی آنها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =