خطر سرطان بیضه چه کسانی را تهدید میکند

778
سرطان بیضه

خطر سرطان بیضه چه کسانی را تهدید میکند

سرطان بیضه اغلب در مردان جوان را مشاهده میشود، به گونه ای که حداکثر شیوع سنی آن بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی میباشد. این در حالی است که سرطان بیضه بندرت در سنین نوجوانی ایجاد می‌شود، ولی انواعی از سرطان بیضه وجود دارد که حتی در نوزادان شیرخوار دیده می‌شود. خوشبختانه این سرطان، ازجمله سرطان‌هایی است که راهکارهایی مناسب برای درمان‌های تأثیرگذار برای آن وجود دارد.

علایم سرطان بیضه

شایع‌ترین علایم سرطان بیضه، وجود یک غده بدون درد داخل نسج بیضه است؛ به عموان مثال بیمار توده سفتی به اندازه آلبالو داخل بیضه احساس می‌کند. تقریبا همه توده‌های سفت در درون نسج بیضه سرطان است. درنتیجه هر توده داخل نسج بیضه سرطان است، مگر این که خلاف آن ثابت شود. فرد بیمار نباید به علت شرمساری از مراجعه به پزشک پرهیز کند. به همه آقایان توصیه اکید می‌شود، هر چند وقت یکبار بیضه‌های خود را به طورکامل و بادقت لمس و در صورت احساس هر گونه توده داخل نسج بیضه سریعا به پزشک مراجعه کنند. این مورد بخصوص در افرادی صادق است که دارای عوامل خطرساز برای سرطان هستند.

سرطان بیضه چه کسانی را تهدید میکند

روی هم رفته، سه عامل خطرناک برای ابتلا به سرطان بیضه وجود دارد. اصلی ترین عاملی که خطر ابتلا به سرطان در آقایان را زیاد می‌کند، بیضه‌های نزول نکرده است.اگر بخواهیم به طور خلاصه مفهوم این جمله را بگوییم این است که در عده‌ای از نوزادان پسر، زمان تولد یک یا هر دو بیضه در محل عادی خود که همان کیسه بیضه است، قرار ندارد.

همچنین بخوانید :   خواص سویا و تاثیر آن بر روی تناسب اندام
سرطان بیضه
سرطان بیضه

اگر این بیضه‌ها تا پایان یک سالگی در محل عادی خود قرار نگیرند،‌ باید با عمل جراحی،‌ آن را در محل عادی خود قرار داد. قرار دادن بیضه در محل اصلی خود قبل از یک سالگی هم موجب افزایش قدرت باروری در سن بعد از بلوغ می‌شود و هم این که بیضه از درون شکم پایین آورده می‌شود و در محلی قرار می‌گیرد که به آسانی قابل معاینه باشد.

دقت داشته باشید، قرار دادن بیضه نزول نکرده در محل عادی خود، از خطر ایجاد سرطان در آینده نمی‌کاهد، چون که خطر ایجاد سرطان بیضه در مردی که دارای یک بیضه نزول نکرده باشد، ۱۵ تا ۳۰ برابر افراد عادی است. این گونه افراد باید مداوم تحت نظر باشند. این خطر آن‌قدر زیاد است که اگر مردی بعد از سن بلوغ برای عمل جراحی بیضه نزول نکرده به پزشک مراجعه کند، ترجیح داده میشود بیضه به طور کامل در آورده شود. دومین دلیلی که احتمال ابتلا به سرطان بیضه را افزایش میدهد، تحلیل رفتن بیضه به علل مختلف می باشد. سومین دلیل شایع سرطان بیضه، عفونت شدید به دنبال ابتلا به اوریون است.

خطر سرطان بیضه چه کسانی را تهدید میکند نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هفت =

بررسی

تاثیر کلم بروکلی در پیشگیری از سرطان

تاثیر کلم بروکلی در پیشگیری از سرطان همه ما می دانیم که مصرف میوه و سبزیجات می‌تواند خطر ا…