زندگینامه حضرت علی علیه السلام و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

700
زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

حضرت امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) اولین امام شیعیان ، راوی ، پسرعمو و داماد پیامبر اکرم (ص) و همسر حضرت فاطمه زهرا (س) و پدر و جد ۱۱ امام شیعیان ، کاتب وحی و چهارمین خلیفه از خلفای راشدین نزد اهل سنت است . به گواه تاریخ این بزرگوار در کعبه متولد شد . او نخستین کسی بود که به پیامبر (ص) ایمان آورد و از نظر شیعه به فرمان خدا و تصریح پیامبر(ص)، جانشین بلافصل رسول خدا (ص) است . در حدود ۳۰۰ آیه در قرآن کریم در فضیلت حضرت علی (ع) نازل شده است . اینها تنها گوشه ای از فضایل و عظمت این بزرگ مرد تاریخ است . بمناسبت نوزدهم رمضان و سالگرد ضربت خوردن و شهادت این امام بزرگوار قصد داریم در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک در مورد زندگینامه حضرت علی (ع) مطالبی را به حضورتان تقدیم کنیم پس همراه ما باشید .

زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه
زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

زندگینامه حضرت علی (ع)

حضرت امام على(ع) در روز جمعه ۱۳ رجب سال سى‌‏ام عام الفيل و در خانه‌ی خدا متولد شد . پدر آن حضرت ابوطالب فرزند عبدالمطلب بن هاشم بن عبد مناف (عموی پيامبر) و مادرش هم فاطمه دختر اسد بن هاشم بود . بنابراين امام على(ع) از هر دو طرف هاشمى نسب است .
مادر ایشان خداپرست بوده و با دين حنيف ابراهيم زندگى می‌كرد و پيوسته به درگاه خدا مناجات كرده و تقاضا می‌نمود كه وضع اين حمل را بر او آسان گرداند . مادر امير المؤمنين(ع) در حالي كه هنگام تولد فرزندش فرا رسيده بود به زيارت خانه‌ی خدا رفت و گفت : “خدايا من به تو و به آن چه از رسولان و كتاب‌ها از جانب تو آمده‏ اند ايمان دارم و سخن جدم ابراهيم خليل را تصديق می‌كنم و اوست كه اين بيت عتيق را بنا نهاده است . به حق آن كه اين خانه را ساخته و به حق مولودى كه در شكم من است ولادت او را بر من آسان گردان” .

در اين هنگام به فرمان خدا، ديوارهای خانه‌ی خدا (كعبه) شكافت و فاطمه به درون خانه رفت و ديوار به هم بر آمد . فاطمه پس از سه روز بيرون آمد و در حالی كه اميرالمؤمنين(ع) را در بغل داشت، گفت من به خانه خدا وارد شدم و از ميوه‏ هاى بهشتى و بار و برگ آنها خوردم و چون خواستم بيرون آيم هاتفى ندا كرد : “اى فاطمه نام او را على بگذار كه او على است و خداوند على الاعلى می‌فرمايد من نام او را از نام خود گرفتم و به ادب خود تأديب‌اش كردم و او را به غامض علم خود آگاه گردانيدم و اوست كه بت‌ها را در خانه من می‌شكند و اوست كه در بام خانه‏ ام اذان می‌گويد و مرا پرستش می‌نمايد .  خوشا بر كسی كه او را دوست داشته باشد و فرمانش را اطاعت كند و واى بر كسى كه با او دشمنی كرده و از او نافرمانی كند ” . چنين افتخاري منحصر به فردى كه براى على(ع) در اثر ولادت در درون كعبه حاصل شده است براي احدى از عموم افراد بشر به دست نيامده است .

زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه
زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

دوران کودکی

از آنجاییکه حضرت پیامبر در خانه عموى خود ابوطالب بزرگ شده بود بپاس احترام و بمنظور تشكر و قدردانى از فداكاريهاى عموى خود میخواست به شکلی این زحمات را جبران کند . در زمان شش سالگی حضرت علی (ع) قحطی در مکه بوجود آمد و این فرصت را به حضرت پیامبر (ص) داد تا علی (ع) را به خانه خود آورده و به نوعی کمک حال عموی خود باشد لذا حضرت علی از شش سالگی در دامان پیامبر بزرگ شد . على عليه السلام از كودكى سرگرم عواطف محمدى بوده و يك الفت و علاقه بى نظيرى به حضرت پیامبر(ص) داشت . على (ع) سايه‌وار ، دنبال پيامبر (ص) ميرفت و تحت تربيت مستقيم او قرار ميگرفت و در تمام شئون پيرو عقايد و عادات او بود بطوريكه در اندك مدتى تمام حركات و سكنات و اخلاق و عادات او را فرا گرفت .

همچنین بخوانید :   زندگینامه کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی

دوران بعثت

حضرت پیامبر در چهل سالگی به نبوت مبعوث شد و مامور ابلاغ این دعوت آسمانی شد . انتشار چنين دعوتى بآسانى ممكن نبود زيرا اين دعوت با تمام مبانى اعتقادى قوم عرب و ساير ملل مخالف بوده و تمام مقدسات اجتماعى و دينى و فكرى مردم دنيا مخصوصا نژاد عرب را كوچك مي‌نمود لذا از دور و نزديك هر كسى شنيد پرچم مخالفت بر افراشت حتى نزديكان او نيز در مقام طعن و استهزاء در آمدند . در تمام اين مدت كه حيرت و جذبه الهى سراپاى وجود مبارك آنحضرت را فرا گرفته و بشكرانه اين موهبت عظمى بدرگاه ايزد متعال سپاسگزارى و ستايش مينمود چشمان على عليه السلام او را نظاره ميكرد و از همان لحظه اول كه از بعثت پیامبر آگاه گرديد با اينكه ده ساله بود به اسلام گرويده و مطيع پيغمبر شد و اولين كسى است از مردان كه به آنحضرت گرويده است و اين مطلب مورد تصديق تمام مورخين و محدثين اهل سنت ميباشد .

زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه
زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

با نزول آیه شريفه (و انذر عشيرتك الاقربين) رسول خدا (ص) فرزندان عبدالمطلب را در خانه ابوطالب گرد آورد . بعد از پذیرایی از مهمان ها بپا خواست و فرمود : اى فرزندان عبد المطلب خداوند مرا بسوى همه مردمان مبعوث فرموده و بويژه بسوى شما فرستاده و من شما را به دو كلمه دعوت ميكنم كه گفتن آنها بر زبان سبك و در ترازوى اعمال سنگين است : شهادت به يگانگى خدا و اينكه من رسول و فرستاده او هستم . پس هر كس از شما اين دعوت مرا اجابت كند و مرا در انجام رسالتم يارى كند و بپا خيزد او برادر و وصى و وزير و وارث من و جانشين من پس از من خواهد بود . از آن خاندان بزرگ هيچكس پاسخ مثبتى نداد مگر على عليه السلام كه نابالغ و ده ساله بود . آرى هنگاميكه نبى اكرم در آن مجلس ايراد خطابه ميكرد على عليه السلام كه با چشمان حقيقت بين خود برخسار ملكوتى آنحضرت خيره شده و با گوش جان كلام او را استماع ميكرد بپا خاست و لب باظهار شهادتين گشود و گفت : اشهد ان لا اله الا الله و انك عبده و رسوله.دعوتت را اجابت ميكنم و از جان و دل بياريت بر ميخيزم .

از آن روز به بعد علی (ع) یار و یاور حضرت پیامبر و دنباله رو ایشان بود . در شبی که پیامبر(ص) به مدینه هجرت میکرد در بستر ایشان خوابید و جان او را نجات داد . در مدینه با پیامبر پیمان اخوت و برادری بست . در تمام غزوه ها ( بجز تبوک ) همراه پیامبر بود و به چنان منزلتی رسید که با حضرت زهرا (س) ازدواج کرد و شجره طیبه کامل شد . در هجدهم ذیحجه سال دهم هجرى در بازگشت از آخرین حج پیامبر ، ولایت و جانشینی حضرت علی (ع) در غدیر خم مشخص شد .

بعد از پیامبر

با فوت پیامبر در حالیکه حضرت علی به همراه جمعی از نزدیکان مشغول مراسم دفن بودند عده ای فرصت طلب در سقیفه بنی ساعده جمع شده و در نهایت با ابوبکر بیعت کردند . علی (ع) در این دوران گوشه گیری کرده و بیشتر به کار کتابت و آموزش قرآن می پرداخت . ابوبکر بعد از خود عمر را به عنوان جانشین انتخاب کرد . فتوحات آغاز شد ولی حضرت علی (ع) در آنها شرکت نکرد . عمر یک شورای پنج نفره انتخاب کرد که خلیفه بعد از وی را انتخاب کند که در نهایت عثمان انتخاب شد . در تمام این ۲۲ سال که علی (ع) از خلافت به دور بود به جهت حفظ اسلام و دوری از تفرقه میان مسلمین سکوت کرد اما زمانیکه مردم با اصرار از او خواستند تا خلافت مسلمین را قبول کند پذیرفت .

همچنین بخوانید :   نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده
زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه
زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

جنگ جمل

حضرت علی (ع) در دوران حکومت خود با سه جنگ بزرگ روبرو شد . اولین جنگ حضرت با گروهی از پیمان شکنان به رهبری طلحه و زبیر و عایشه اتفاق افتاد که در تاریخ، به دلیل نقض پیمانشان، از آنان به «ناکثین» تعبیر می شود . طلحه و زبیر پس از خروج از مرکز خلافت حضرت و شکستن بیعت خود، با همراهی و تشویق عایشه اولین جنگ را بر حضرت تحمیل کردند . جنگ جمل در منطقه ای نزدیک بصره در سال ۳۶ ق اتفاق افتاد که در مدت یک روز با کشته شدن ده هزار تن و به روایت دیگر، سیزده تا بیست هزار تن از جبهه ناکثین و با شهادت تنها ده نفر از جبهه امام علیه السلام با پیروزی حضرت به پایان رسید .

جنگ صفین

معاویه توسط دو خلیفه پیشین، به حاکمیت منطقه شام (سوریه) برگزیده شد و یک حکومت قدرتمند و خودمختار تشکیل داده بود . پس از قتل عثمان و گرفتن زمام خلافت توسط حضرت علی علیه السلام ، معاویه انتظار داشت که آن حضرت حکم حکومت وی را در شام تأیید و امضا کند . از سوی دیگر، به دلیل اعمال فاسد خود و چپاول حقوق مردم احتمال می داد که حضرت وی را از حکومت شام برکنار کند و همچنین علاوه بر آن پس از قتل عثمان، هوس خلافت در سر داشت . از این رو، برای به دست گرفتن برگ های برنده سیاسی اجتماعی حکومت، راضی به کشته شدن عثمان توسط یاران و دوستان علی علیه السلام شد و خود عمدا به یاری عثمان در شکستن حلقه محاصره وی نشتافت تا با قتل وی توسط یاران امام علیه السلام ، معاویه آن حضرت را مسؤول اصلی قتل خلیفه معرفی کند .

حضرت در اوایل حکومت خود، با فرستادن نمایندگانی به سوی معاویه، از او خواست با حضرت بیعت کند و در اولین فرصت، شام را ترک کرده، به سوی حضرت بشتابد . این کار برای معاویه گران تمام می شد؛ چرا که مساوی با از دست دادن حکومت چندین ساله خود بر شام بود . از سوی دیگر، نمی توانست در اولین فرصت برای حضرت جواب منفی بفرستد و بدین وسیله، سرپیچی و طغیان خود را نشان دهد او در آن زمان آمادگی لازم برای جنگ با امام علیه السلام را نداشت . معاویه دست به سیاست کاری زد و با تأخیر در پاسخ امام علیه السلام و نگه داشتن نماینده حضرت در مدتی طولانی در شام، توانست با مذاکره با مشاوران خود مانند عمروعاص، لشکر خود را برای مقابله نظامی با حضرت آماده کند . بدین سان، با سرپیچی معاویه از حکم حضرت، جنگ در سال ۳۶ ق، یعنی چهارماه پس از پایان جنگ جمل، آغاز شد .

زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه
زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

جنگ نهروان

در سال ۳۸ ق و به فاصله یک سال از جنگ صفیّن، سومین و آخرین جهاد حضرت با گروه خوارج در منطقه «نهروان» آغاز شد. خوارج یا مارقان از مسلمانان ظاهربین، قشری و سطحی نگر و به اصطلاح خشک مقدّس و متحجّر بودند که به اعمال ظاهری شریعت مانند نماز و روزه، اهتمام بیش تری می دادند، اما قدرت تحلیل گوهر دین و احکام آن و همچنین مسائل سیاسی و اجتماعی را نداشتند. شاهد آن فریب خوردن آنان از حیله معاویه در جنگ صفیّن در بالا بردن قرآن بر سرنیزه ها در لحظه شکست است که امام علیه السلام را تهدید کردند که باید با معاویه صلح کند، وگرنه جانش در خطر خواهد بود .

همچنین بخوانید :   قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود

اما ظهور خوارج به صورت یک گروه رسمی و مخالف مربوط به جنگ صفین و پذیرش حکمیّت از سوی حضرت می شود که تحت اکراه و فشار خود خوارج انجام گرفت . خوارج پس از پذیرش حکمیّت و صلح بامعاویه، به اشتباه و گناه خویش پی بردند و براین اعتقاد شدند که حکمیّت یک گناه و موجب کفر است و حکمی و حاکمی جز خدا نیست: «ان الحکمُ الا للّه.»

ضربت شمشیر در محراب عبادت

حضرت علی (ع) در منزل دخترش ام كلثوم مهمان بود . موقع افطار سه لقمه غذا خورد و سپس بعبادت پرداخت و از سر شب تا طلوع فجر در انقلاب و تشويش بود ، گاهى بآسمان نگاه ميكرد و حركات ستارگان را در نظر ميگرفت و هر چه طلوع فجر نزديكتر ميشد تشويش و ناراحتى آنحضرت بيشتر ميگشت بطوريكه ام كلثوم پرسيد : پدر جان چرا امشب اين قدر ناراحتى؟ فرمود دخترم من تمام عمرم را در معركه‏ ها گذرانيده و با پهلوانان و شجاعان نامى مبارزه‏ ها كرده‏ ام ، چه بسيار يك تنه بر صفوف دشمن حمله‏ ها برده و ابطال رزم جوى عرب را بخاك و خون افكنده‏ ام  ترسى از چنين اتفاقات ندارم ولى امشب احساس ميكنم كه لقاى حق فرا رسيده است .

زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه
زندگینامه حضرت علی (ع) و ضربت خوردن او در مسجد کوفه

بالاخره آن شب تاريك و هولناك به پايان رسيد و على عليه السلام عزم خروج از خانه را نمود در اين موقع چند مرغابى كه هر شب در آن خانه در آشيانه خود مي‌خفتند پيش پاى امام جستند و در حال بال افشانى بانگ همى دادند و گويا ميخواستند از رفتن وى جلوگيرى كنند . على عليه السلام فرمود اين مرغ‏ها آواز ميدهند و پشت سر اين آوازها نوحه و ناله‏ ها بلند خواهد شد!ام كلثوم از گفتار آنحضرت پريشان شد و عرض كرد پس خوبست تنها نروى . على عليه السلام فرمود اگر بلاى زمينى باشد من به تنهائى بر دفع آن قادرم و اگر قضاى آسمانى باشد كه بايد جارى شود .

على عليه السلام رو بسوى مسجد نهاد و به پشت بام رفت و اذان صبح را اعلام فرمود و بعد داخل مسجد شد و خفتگان را بيدار نمود و سپس بمحراب رفت و بنماز نافله صبح ايستاد و چون بسجده رفت عبد الرحمن بن ملجم با شمشير زهر آلود در حاليكه فرياد ميزد لله الحكم لا لك يا على ضربتى بسر مبارك آنحضرت فرود آورد و شمشير او بر محلى كه سابقا شمشير عمرو بن عبدود بر آن خورده بود اصابت نمود و فرق مباركش را تا پيشانى شكافت . خون از سر مبارك على عليه السلام جارى شد و محاسن شريفش را رنگين نمود و در آنحال فرمود :

بسم الله و بالله و على ملة رسول الله فزت و رب الكعبة. (سوگند به پروردگار كعبه كه رستگار شدم ) و سپس اين آيه شريفه را تلاوت نمود : منها خلقناكم و فيها نعيدكم و منها نخرجكم تارة اخرى ( شما را از خاك آفريديم و بخاك بر ميگردانيم و بار ديگر از خاك مبعوث‏تان ميكنيم) .

زندگینامه حضرت علی علیه السلام و ضربت خوردن او در مسجد کوفه نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

بررسی

قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود

قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود تقریبا در در تمامی ادیان الهی مساله معاد و قیامت مطرح شده ا…