روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی

963
روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی

روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی

روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی : این روزها در بازار عطر آنقدر كالای تقلبی وجود دارد كه گاهی آنقدر كه پول می‌دهی عطر نمی‌خری ! البته با این قیمت‌های نجومی عطرها، حق دارید كه انتظار كالای اصل و با كیفیت مطلوب داشته باشید و با وسواس خرید كنید ولی آیا تشخیص عطرهای اصل و تقلبی به همین سادگی‌هاست ؟

در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی را مورد بررسی قرار دهیم . لطفا همراه ما باشید .

دسته بندی انواع عطرها

روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی
روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی

به چند دسته تقسیم میشوند :

۱ – Eau de Cologne
۲ – Eau de Toilette
۳ – Eua de Perfume
۴ – Perfume

این دسته بندی به ترتیب درصد اسانس و ماندگاری میباشد، در این دسته بندی Perfume دارای بیشترین ماندگاری و درصد اسانس میباشد، نکته ی حائز اهمیت اینکه ماندگاری Perfume در حدود ۵ الی ۷ ساعت میباشد پس توقع اینکه یک عطر ۱ یا ۲ روز بر روی تن شما بماند بیهوده است و این مساله برای تشخیص عطر اصل از تقلبی روش مناسبی نیست.

در ضمن ماندگاری عطر یک امر کاملا نسبی است و به عوامل زیادی مثل جنس پوست شما، متابولیسم بدن شما ، رنگ پوست شما و… بستگی دارد.

چند باور غلط در مورد عطرها

۱ – عطر باید دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد و یک روز یا بیشتر روی پوست بماند درغیر این صورت تقلبی است .

۲ – فقط عطرهای لیبل دار اصل هستند .

نحوه ی تشخیص

روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی
روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی

۱ – بهتر است قبل از خرید مدل عطر را در اینترنت سرچ کنید و دقیق ظاهر آن را ببینید .

۲ – رنگ شیشه ها مهم هست. در بعضی مدل ها رنگ شیشه عطر تقلبی از اصل متفاوت زده می شود .

۳ –  فونت روی عطر مهم هست . گاهی هیچ تغییری در مدل شیشه ، رنگ بندی و طراحی ایجاد نمی شود بلکه تغییرات روی فونت به کار رفته روی نام عطر و یا مارک آن اعمال می شود . نوشته روی عطر باریک تر یا ضخیم تر می شود ، پهن تر و کوتاه نوشته می شود یا بلندتر و باریک . لازم است نمونه اصل را از نزدیک دیده باشید تا توانایی تشخیص داشته باشید ، برای همین تصاویر را پیش از خرید سرچ کنید و ببینید.

۴) تغییر در لوگوی عطر  . این نمونه را به خصوص در طرح لوگوی عطرهای Versace زیاد دیده می شود . چون لوگوی پیچیده ای دارد و با دست کاری به راحتی تشخیص داده نمی شود و کمتر کسی به ریز جزئیات آن دقت می کند .  حاشیه ها پهن تر به کار گرفته می شوند یا لوگو کوچکتر از مدل اصل زده می شود .

اما یک نکته رو فراموش نکنید ، همیشه هم کوچکترین تغییرات را به منزله تقلبی بودن تلقی نکنید ، تغییرات پکیجینگ کمپانی ها را همیشه در نظر داشته باشید ، وسواس بیش از حد به خرج ندهید و از افراد صادق خرید کنید .

دسته بندی عطرهای تقلبی

روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی
روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی

عطرهای تقلبی به ۳ دسته تقسیم میشوند :

دسته ی اول

شاید لفظ کپی برای این دسته مناسبتر باشد چون این عطرها کاملا قانونی و بهداشتی تولید می شوند، کمپانی هایی مثل Rio-Smart-Ajmal – … فرمول ساخت عطرهای معروف را خریداری نموده و آن را با هزینه ی بسیار کمتری تولید میکنند و به بازار عرضه مینمایند ، این عطرها کاملا قانونی می شوند و بیشتر برای مصرف کشورهای جهان سوم و اشخاصی که قدرت خرید عطر ارجینال را ندارند روانه ی بازار می شوند. ما با این دسته مشکلی نداریم چرا که اصولا این کمپانیها به دنبال تقلب نیستند و نام خود را هم بر روی جعبه و هم بر روی شیشه درج مینمایند و به راحتی قابل تشخیص میباشند.

دسته ی دوم

عطرهایی هستند که تقلبی می باشند ولی به راحتی قابل تشخیص هستند .

با چند روش ساده تقلبی بودن این عطرها محرز میشود :

۱ – حروف درج شده بر روی شیشه و جعبه ی این عطرها معمولا برجسته نیست و با کمی دقت تفاوت بین فونت ها قابل تشخیص است .

۲ – درب شیشه ی این عطرها کیفیت بسیار پایینی دارد و معمولا پلاستیکی می باسد و اگر ناخن خود را بر روی آن بکشید رنگ آن میریزد .

۳ – شیشه این عطرها کیفیت و شفافیت عطر اصل را ندارند و اگر آنها را در نور نگاه کنید به راحتی رگه های آن قابل مشاهده است (البته این امر منوط به این است که شما حداقل ۱۰ عطر اصل را در نور مشاهده کرده باشید و آنجاست که تفاوت را احساس خواهید کرد) .

۴ – اخیرا بر روی موبایلها نرم افزاری نصب میشود به نام Scanner ، که از طریق اینترنت کار می کند، این نرم افزار بارکد عطرها را اسکن نموده و پس ار اندکی جستجو نام عطر، نام کمپانی و مشخصات عطر مورد نظر را به شما نمایش میدهد و شما میتوانید از صحت بارکد آن اطمینان پیدا کنید .

۵ – بوی الکل : معمولا  این عطرها بوی الکل میدهند، بزرگترین و بدترین عیب یک کمپانی عطر سازی این است که از عطر آن کمپانی بوی الکل استشمام شود و این یک ننگ بزرگ میباشد ، پس هرگاه از بوی الکل استشمام کردید در تقلبی بودن آن شک نکنید.

نکته : نگران فاسد بودن عطرها نباشید اولا که عطرها بین ۵ تا ۱۲ سال تاریخ انقضا دارند . ثانیا عطرهای فاسد دو رنگ میشوند و روی عطرها لایه ای روغن نقش میبندد.

دسته ی سوم

عطرهایی که تقلبی هستند و به راحتی قابل تشخیص نمی باشند.

مهمترین رقیب ما در تشخیص عطرهای تقلبی از عطر اصل ، عطرهای این دسته میباشند چرا که این عطرها به صورت بسیار حرفه ای و ماهرانه تولید میشوند و در برخی از موارد هیچ یک از روشهای بالا کمکی به ما نمیکند پس چگونه از خرید خود مطمئن باشیم ؟

۱ – حتما قبل از خرید عطر مورد نظر خود را در اینترنت Search کنید و عکسهای آن را ببینید ، مثلا اگر قصد خرید عطر Dior Homme Intense را دارید به سایت دیور رفته و عکسهای این عطر را با دقت نگاه کنید ، هنگام خرید عطر مورد نظر را با عکس مقایسه کنید .

اما یک نکته را هرگز فراموش نکنید، برخی از کمپانیها هر از گاهی بسته بندی عطرها و حتی طراحی شیشه ی آن را تغییر میدهند به طور مثال عطر Dior Adict زمانی با جعبه ی آبی تولید میشد اما الان با جعبه ی سفید تولید میشود.

۲ – در هنگام خرید حتما ۵ نکته ی بالا را لحاظ کنید و توجه داشته باشید که سلفون ، جعبه، درب شیشه و خود شیشه بهترین روش برای تشخیص عطر اصل از تقلبی میباشد.

۳ – اگر عطر مورد نظر را قبلا داشته اید و استفاده کرده اید کار ساده تری دارید چرا که با تست کردن آن و کمی دقت میتوانید تفاوت را تشخیص دهید.

۴ – از فروشگاههای معتبر خریداری کنید و حتما پس از خرید، فاکتور با مهر فروشگاه دریافت نمایید.

مراقب عطرهایتان باشید

روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی
روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی

عطرها را نباید در شرایط دمایی خیلی گرم، خیلی سرد یا در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهیم . كنار شوفاژ، داخل یخچال یا تابستان‌ها داخل اتومبیل جای مناسب برای نگهداری عطر نیست.

عطرهای خوب و با كیفیت از زمانی كه درشان را باز می‌كنید بین ۳ تا ۱۰ سال كارآمد هستند. بعضی شركت‌ها می‌گویند خروج محصول از شیشه هوا را وارد آن می‌كند و در درازمدت كیفیت عطر را كاهش می‌دهد ولی نمی‌شود به طور دقیق گفت هر محصول چقدر دوام دارد ولی حداقل می‌شود پیش‌بینی كرد كه ۳ سال بوی آن تغییر نمی‌كند.

وقتی عطری شروع به فساد می‌كند بوی ترش، تند و سركه‌ای از آن استشمام می‌شود. اگر شیشه روشن باشد حتی تغییر رنگ را هم می‌بینید. در مورد این موضوع در استفاده اول با اولین فشار اسپری عطر خارج شود بستگی به نوع عطر و شكل اسپری كردن دارد. سیستم فنی هر پمپ برای عطرهای مختلف فرق دارد.

آنچه مسلم است اینكه در اولین فشار اسپری عطر خارج نمی‌شود ولی در بعضی عطرها باید در استفاده اول ۲ تا ۳ بار هم پمپ را فشار دهید تا عطر خارج شود. شكل افشره كردن (اسپری) هم كه مستقیم، مخروطی یا نورافكنی باشد بستگی به طراحی پمپ در هر كمپانی دارد.

روش تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − ده =