روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

630
روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

همانطور که گفته بودیم دونالد ترامپ در اولین سفر خارجی خود به عربستان رفت و جبهه عربی مقابل ایران شکل گرفت . در این دیدار قراردادی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار بین عربستان و امریکا منعقد شد که بیشتر برای خرید تسلیحات جنگی از امریکا بود .  عربستان به متحدان منطقه ای خود در غیاب متحدان اصلی‌اش، نیاز داشت اما پس از دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا در حال رها کردن ترکیه و پاکستان و قطر است . جدیدترین خبر از این بازار آشفته خاورمیانه اینست که قطر نیز به جمع مخالفان عربستان افزوده شده و جبهه عربی در همین آغاز کار استحکام خود را از دست داده است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم پس همراه ما باشید .

روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه
روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

تحولات عربستان

از نگاه مقامات سعودی، تحکیم روابط راهبردی با آمریکا و برخورداری از بیشترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی، رهاورد سفر ترامپ برای ریاض است که می‌تواند وزن عربستان را در معادلات منطقه‌ای ارتقا بخشد . عربستان هزینه‌های نظامی خود را در سال‌های اخیر به شکل سرسام آوری افزایش داده و با بودجه نظامی ۷۸ میلیارد دلاری به سومین کشور جهان پس از آمریکا و چین تبدیل شده است . مقایسه این رقم با با بودجه نظامی کمتر از ۱۵ میلیارد دلاری جمهوری اسلامی ایران که نیروی مسلح و هزینه جاری نظامی آن چندین برابر عربستان است، نشان از میزان جاه طلبی های عربستان دارد .

کشور امریکا که خود را برتربن کشور دنیا و صاحب بهترین دموکراسی میداند به ملاقات کشوری رفت که مردمش فرق بین صندوق رای و جعبه تخم مرغ را نمیدانند و در عمر خود حتی یکبار هم رای نداده اند  و صرفا بخاطر بستن بزرگترین قرارداد تسلیحاتی خودش با عربستان پیمان دوستی بست . ترامپ قبل از انتخاب به عنوان رئیس جمهور امریکا مواضع تندی علیه عربستان سعودی بخاطر حملات یازده سپتامبر داشت و در مناظره انتخاباتی خوش اوباما را مورد سرزنش قرار داد که چرا در مقابل پادشاه عربستان تعظیم کرده است در حالیکه خودش برای دریافت عالی ترین نشان عربستان در مقابل ملک سلمان تعظیم کرد تا او نشان طلایی را به گردنش بیاویزد .

همچنین بخوانید :   ترامپ در 100 روز 488 ادعای دروغ مطرح کرده است
روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه
روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

ترامپ بعد از سفر عربستان در اولین توئیت خود نوشت «صدها میلیارد دلار را از خاورمیانه به آمریکا بازمی‌گردانیم که شغل، شغل و شغل خواهد بود» به وضوح می بینیم که ترامپ برای منافع اقتصادی کشورش حاضر است تمام اصول و قوانین را زیر پا بگذارد اخیرا هم که بخاطر بدهی های آلمان به ناتو و همچنین بازار خودروهای آلمانی که فروش خوبی در امریکا دارند با آلمان دچار مشکل شده و لفاظی های تندی را علیه صدراعظم آلمان نثار کرده است ! .

روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه
روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

نخستین سفر ترامپ حاشیه های زیادی داشت که میتوان به حضور بی حجاب ملانیا ترامپ و ایوانکا ترامپ همسر و دختر وی در عربستانی اشاره کرد که زنانش از کمترین آزادی ها هم محروم بوده و حتی اجازه رانندگی در خیابان را ندارند این در حالیست که خانواده ترامپ در ادامه سفر خود به واتیکان رفتند و در دیدار با پاپ این دو خانم حجاب داشتند و این یعنی توهین به قوانین عربستان . اما سران بی فکر عربستان برای کسب حمایت امریکا حاضر هستند هرکاری انجام دهند و امریکا نیز از این فرصت بدست آمده نهایت استفاده را میکند . اینجاست که جمله حکیمانه حضرت مقام معظم رهبری به ذهنمان میرسد که فرمود : این احمق ها (آل سعود) برای آمریکا مثل گاو شیرده هستند . شیرشان را می‌دوشند، وقتی‌که دیگر شیر نداشتند، ذبح‌شان می‌کنند .

روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه
روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

عربستان به ترکیه، پاکستان و مصر در غیاب متحدان اصلی‌اش، نیاز داشت اما پس از دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا در حال رها کردن ترکیه و پاکستان است و کلیه‌ وعده‌هایی را که به نمایندگان ترکیه و پاکستان داده بود، فراموش کرد و حتی قرارداد تسلیحاتی برای خرید کشتی جنگی از ترکیه را نیز لغو کرد . اخیرا هم که با قطر وارد تنش شده و هر روز به اختلافات این دو کشور افزوده میشود .

همچنین بخوانید :   طبیعت زیبا و رویایی گردنه حیران آستارا

تحولات قطر

روابط عربستان و چند کشور عربی با قطر تنها پس از گذشت چند روز از برگزاری اجلاس عربی-اسلامی و آمریکایی در ریاض وارد مرحله‌ای از تنش شده است و گفته می‌شود کشورهای عربستان، بحرین، مصر و امارات برخورد خوبی با امیر قطر در این اجلاس نداشته‌اند و بشدت نزد دونالد ترامپ بدگویی دوحه را کرده‌اند که این رفتارها به احتمال زیاد بدلیل حمایت قطر از اخوان المسلمین است . اما چند روز بعد امیر قطر در سخنان جنجالی از سیاست هایجمهوری اسلامی حمایت و از عربستان انتقاد کرد و اخیرا هم طی تماس تلفنی با آقای روحانی به نکات ریزی اشاره کرد . شیخ تمیم در این تماس تلفنی با تبریک پیروزی دکتر روحانی و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان تاکید کرد : روابط ما با جمهوری اسلامی ایران، دیرینه، تاریخی و مستحکم است و ما خواهان تقویت بیش از پیش این روابط هستیم .

روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه
روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی اظهار داشت : ما معتقدیم که در مسیر تقویت بیش از پیش روابط ایران و قطر هیچ مانعی وجود ندارد . این جملات در حالی عنوان می شود که عربستان می کوشد تا دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را از ایران دور کند . امیر قطر همچنین گفت که به دستگاه های ذیربط در کشورش دستور خواهد داد با هدف گسترش همکاری های تهران – دوحه بر تلاش های خود بیفزایند .

افشای یک فایل صوتی ، آتش اختلافات قطر با عربستان را تندتر کرد

این فایل صوتی مربوط به گفت‌وگوی میان حمد بن خلیفه پدر امیر فعلی قطر و «حمد بن جاسم» نخست‌وزیر وقت قطر است و رسانه‌های عربستانی در واکنش به این فایل صوتی اعلام کرده‌اند سخنان مذکور نیت‌های پنهان قطر و اسرار سیاست خارجی آن را نشان می‌دهد . حمد بن خلیفه در بخشی از سخنانش می‌گوید ما با تمام معارضان رابطه داریم، ما کشوری هستیم که بیش از همه موجب خشم عربستان شده‌ایم، اگر آمریکایی‌ها در عراق موفق شوند گام دوم علیه عربستان خواهد بود .

همچنین بخوانید :   سخنرانی ترامپ در مورد برجام و تهدید به لغو آن
روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه
روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

حمد در این فایل تاکید می‌کند دوحه از گروه‌هایی که عربستان آنها را «شورشی» می‌داند حمایت می‌کند زیرا این در راستای منافع قطر است . کارشناسان می‌گویند وی در صدد آماده‌سازی یک توطئه علیه عربستان و دیگر کشورهای منطقه است . بر اساس این گزارش، امیر قطر در ادامه به حمایت مالی از رسانه‌های گروه‌های معارض اعتراف می‌کند و می‌گوید: ما همان طرفی هستیم که شبکه «الحوار» را در لندن به وجود آوردیم، ما شبکه «الجدید» در لبنان را تغذیه مالی می‌کنیم و بسیاری از اهالی رسانه می‌دانند که خبرنگاران شبکه‌های المنار و الجدید در قطر آموزش دیده‌اند .

روابط ایران و قطر

از اتفاقات اخیر میتوان نتیجه گیری کرد که قطر نیز همانند عمان از رفتارهای عربستان سعودی خسته شده و به طرف ایران تمایل پیدا کرده است . لازم به ذکر است که مردم بحرین نیز بدلیل شیعه بودن و نجات از ظلم حاکمان بحرین ، نظر مثبتی به ایران داشته و بارها به مخالفت از پادشاه این کشور برخاسته و تظاهرات میکنند . از این نظر میتوان تحولات اخیر منطقه را به نفع ایران دانست و ابراز امیدواری کرد که با جدا شدن کشورهای عضو همکاری خلیج فارس از عربستان و پیوستن آنها به جبهه مقاومت جمهوری اسلامی ایران ، نقشه های شوم استکبار جهانی از بین رفته و بتوان دوباره صلح و امنیت را به این گوشه پرمخاطره جهان آورد .

به امید روزی بدون جنگ و خونریزی

روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 12 =

بررسی

پاموکاله ترکیه یکی از چشمه های طبیعی جهان

پاموکاله ترکیه یکی از چشمه های طبیعی جهان کشور ترکیه در سالهای اخیر توجه زیادی به صنعت تور…