دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست

534
دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست

دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست

ازدواج یک امر مقدسی است که سلامت روح و جسم انسان را موجب شده و باعث میشود مرد و زن در کنار یکدیگر به آرامش برسند و در سایه این آرامش بتوانند مراحل رشد و تعالی را سپری کرده و به سرمنزل هدف که همانا رضایت الهی است دست یابند . همانطور که میدانیم سلامت جامعه در گرو سلامت تک تک اعضای آنست و یکی از فاکتورهای مهم آن ازدواج بموقع جوانان است . هر چقدر بستر خانواده در شرایط مناسب و بموقع شکل بگیرند به همان اندازه از سلامت بیشتری برخوردار خواهند بود . چنین جامعه ای بستری مناسب را برای رشد و شکوفایی آماده کرده و خوشبختی و سعادت را به اعضای خود هدیه میکند . اما متاسفانه گاهی برخی عوامل باعث میشوند که جوانان رغبت زیادی به ازدواج نداشته باشند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست
دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست

دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان

ازدواج فرایند پیچیده ایست که فاکتورهای زیادی در آن دخیل هستند و عوامل گوناگونی دست به دست هم میدهند تا یک ازدواج شکل گیرد لذا نبود این شرایط لازم امر ازدواج را با مشکل روبرو میکند . وظیفه تک تک ما انسانها اینست که تا حد امکان این شرایط را مساعد کرده و از ایجاد هرگونه رسم و رسومی که باعث سخت تر شدن ازدواج میشود جلوگیری کنیم . در ادامه به برخی از عواملی که سبب افزایش سن ازدواج جوانان شده اشاره خواهیم کرد .

سطح تحصیلات

در گذشته بنا به دلایلی از جمله فرهنگی ، سطح تحصیلات پسران بیشتر بوده اما امروزه برعکس شده است . از یک طرف برطرف شدن موانع تحصیل برای دختران و از طرف دیگر عواملی مانند رفتن به خدمت سربازی و یافتن شغل باعث شده که تعداد دختران با تحصیلات عالیه بیشتر از پسران شود . همین امر موجب افزایش سطح توقع دختران شده و میل به ازدواج را در آنان کاهش داده است . امروزه تعداد دختر خانم هایی که مهمترین فاکتور برای ازدواج را مدرک ارشد و یا دکتری خواستگار خود عنوان میکنند افزایش یافته و همین امر متاسفانه مشکلاتی را در این زمینه بوجود آورده است .

همچنین بخوانید :   چقدر از انتخاب شریک زندگی تان مطمئن هستید
دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست
دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست

سطح بینش والدین

تغییر دیگری که در این زمینه بوجود آمده تغییر در سطح بینش والدین است . اغلب والدین امروز دیگر آن والدین دیروزی نیستند که به هر مشکلی به دید حقارت نگاه میکردند و تنها نیتشان ازدواج فرزندشان با یک فرد مناسب (نه به لحاظ مالی) بود بلکه والدین امروز همان جوان های دیروزی هستند که دوران جوانی خود را در انقلاب و جنگ گذرانده و اغلب جزو آن دسته ای هستند که به قول خودشان جوانی نکرده اند . والدین امروزی اغلب افرادی هستند که بنابه دلایلی از اکثر اهداف خود مانده اند و دوست دارند فرزندشان به این اهداف برسند .

گاهی والدین آرزوهای بر باد رفته خود را در هنگام ازدواج به فرزندانشان تحمیل می کنندو با بهانه تراشی و گذاشتن شرط و شروط های سختگیرانه مثل، تعیین مهریه های بالا، ایراد گرفتن به تحصیلات ، قیافه ، محل زندگی ، گرفتن عروسی های آنچنانی ازدواج را از مسیر طبیعی آن خارج می کنند . اما اگر از همین والدین سختگیر بپرسیم که شما خودتان در زمان ازدواج چه وضعیتی داشتید سکوت خواهند کرد . به این دسته از والدین باید یادآور شد که پدر و مادر به دلیل محبت به فرزند خود و داشتن آگاهی لازم از زندگی ، باید نقش یک مشاور دلسوز را برای فرزند خود داشته باشند نه اینکه جلوی پای آنها سنگ بیندازند .

دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست
دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست

رسم و رسوم اشتباه

از دیگر تغییراتی که در این زمینه رخ داده سطح برگزاری مراسم ازدواج است . کافیست یک مراسم عروسی امروزی را با مراسم عروسی که در چند سال گذشته برگزار شده است مقایسه کنید . بخوبی خواهید دید که تجملاتی که در مراسمات امروزی وجود دارد در گذشته نبوده است . در گذشته رسم و رسوم عروسی خیلی ساده تر برگزار میشد و هزینه آنچنانی نیز نداشت لذا دختر و پسر جوان میتوانستند با حداقل امکانات موجود مراسم عروسی را بجا آورده و زندگی مشترک خود را آغاز کنند .

همچنین بخوانید :   توصیه به سالمندان لطفا سر پیری معرکه بگیرید

باید به این نکته توجه داشت که این رسم و رسوم نه به خودی خود ، بلکه توسط افراد جامعه بوجود می آیند و این یعنی اینکه هر فردی که در مراسم ازدواج مورد جدیدی اضافه میکند به نوعی مسئول تحریف این مراسم است . چرا که یک کار کوچک جدید کافیست تا چشم همه را در مراسم عروسی به خود جذب کرده و بدلیل چشم و هم چشمی که در اغلب افراد جامعه وجود دارد این کار کوچک جدید بشود جزو رسم و رسوم عروسی . پس بهتر است اصل موضوع را فدای فرع نکنیم و بیاد داشته باشیم انجام مراسم عروسی به این معنی نیست که هرکاری که از بقیه دیده ایم را انجام بدیم بلکه عقل شرط میکند انسان بهترین تصمیم را گرفته و آن را انجام دهد .

دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست
دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست

دوری شدن از اعتقادات

اعتقادات یک فرد مبنای تفکر و اعمال اوست . اعتقادات تاثیر مستقیمی در نحوه تفکر در مورد ازدواج و انجام مراسمات آن دارد . بیایید یک مقایسه بین دو زوج انجام دهیم . یک زوج را در نظر بگیرید که از سطح بالای اعتقادات دینی برخوردار بوده و در مراسم عروسی خود به کمترین ها قانع هستند مثلا مهریه فقط یک عدد سکه ! و مراسمی در منزل بدون اجاره تالار و سپس یک سفر مشهد . در مقابل زوج دیگری را درنظر بگیرید از سطح اعتقادات معمول تری برخوردار هستند این زوج به احتمال زیاد مهریه چند صدسکه ای به همراه مراسمی مجلل در تالار خواهند داشت . منظور من از این مقایسه این نیست که کدام درست است و کدام غلط نه . بلکه منظورم نشان دادن تاثیر سطح اعتقادات در مراسم عروسی بود .پس میتوان نتیجه گیری کرد هرچقدر که جامعه از فرهنگ غنی خودش دور میشود مشکلات بیشتری در جامعه نمایان خواهد شد .

همچنین بخوانید :   در سفری از بیست تا سی سالگی همراهتان هستیم

سخن آخر

قبول دارم که لحن بنده حقیر در نوشتن این مقاله کمی منفی بود و از آن مثبت گرائی و آرمان گرائی همیشگی خبری نبود دلیلش هم وجود مشکلات زیادی است که همگی در جامعه شاهد آن هستیم . مطمئنم نظر شما هم اینست که با پایین آمدن سن ازدواج و توجه به خواسته ها و معیارهای اصلی در ازدواج بجای تشریفات در مراسم ، میتوان مشکلات بسیاری را از جامعه ریشه کن کرد .

به امید روزی بهتر

 

دلیل افزایش سن ازدواج در بین جوانان چیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 15 =

بررسی

پیش شرطهای ازدواج موفق چه چیزهایی هستند

پیش شرطهای ازدواج موفق چه چیزهایی هستند پیش شرطهای ازدواج موفق : پیش شرطهای ازدواج موفق شا…