دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایان و راههای درمان آن

962
دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایایان و راههای درمان آن

دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایان و راههای درمان آن

دلایل کم پشتی ریش و سیبل : ریش و سبیل یکی از علائم مردانگی در آقایان تلقی شده و وجود آن نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت و حس اعتماد به نفس یک مرد دارد، بنابراین نداشتن ریش و سبیل به هر دلیلی می تواند فرد را دچار استرس شدیدی کرده و او را به جهت مداوا به سمت انواع درمان های دارویی و یا جراحی سوق دهد .

برای داشتن ریشی پرپشت فقط کافی نیست که ریش تراش تان را دور بیاندازید بلکه باید صبور باشید و از ریش خود به خوبی نگهداری کنید . داشتن ریش و سبیلی زیبا و پرپشت زمان بر است اما خیلی از آقایان از اینکه صورتشان کم مو است و یا به علت نداشتن ریش و سبیل پر پشت ، عصبانی و نگرانند و در آرزوی این هستند که ریش و سبیل پرپشتی مثل دیگران داشته باشند و انواع درمان ها را جستجو می کنند.

نداشتن ریش و سبیل نوجوانان و جوانان در اغلب موارد علت خاصی ندارد و به خاطر مسائل ژنتیکی طبیعت بدن فرد طوری بنا نها شده است که فولیکولهای موی کمی در آن ناحیه رشد کند . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد بررسی دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایان و راههای درمان آن را داریم . لطفا همراه ما باشید .

علل در نیامدن ریش و سبیل پسران

دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایایان و راههای درمان آن
دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایایان و راههای درمان آن

در نیامدن موهای صورت در جنس مذکر دو منشأ می تواند داشته باشد.

۱ – اصلا فولیکول مویی وجود نداشته باشد .

مثلا در بعضی نشانگان ها (سندرم ها) مثل هیپوتریکوزیس ارثی و مادرزادی چنین مشکلی وجود دارد و به طور ژنتیکی در بعضی از پسران و مردان خانواده، قسمتی از ریش های فرد در نمی آید. در بیشتر این موارد در قسمت های فاقد ریش ، فولیکول مو اصلا وجود ندارد و لذا هیچ درمانی نمی تواند باعث رشد مو شود و تنها راه حل کاشت مو می باشد که البته در موارد بسیار نادری که این تنک بودن غیرقرینه و محدود به منطقه کوچکی باشد، منطقی به نظر می رسد و نیاز به درمانی ندارند.

۲ – کمبود هورمون های مردانه است .

کمبود هورمون مردانه (آندروژن) اگر قبل از سن بلوغ رخ دهد، در جنس مذکر موجب علایمی می شود که شامل ایجاد علایم ثانویه جنسی به طور ناقص، تناسب اسکلتی خواجه ای، آلت تناسلی کوچک، کوچک ماندن بیضه ها و عدم تشکیل چین و چروک های خاص کیسه بیضه است. در این حالت صدای فرد نازک مانده و توده عضلانی اش افزایش پیدا نکرده و قدرت فرد از حد طبیعی کمتر خواهد بود.

علل کم پشت بودن ریش و موی صورت و راههای درمان

دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایایان و راههای درمان آن
دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایایان و راههای درمان آن

افرادی که از نداشتن ریش و سبیل رنج می برند، در ابتدا باید توسط متخصص غدد درون ریز تحت بررسی هورمونی قرار بگیرند تا مشکلات هورمونی احتمالی شان بررسی شود، هم چنین معاینه و بررسی موهای سر، دندان ها و علایم جنسی ثانویه می تواند برای تشخیص سندروم های خاص مفید باشد.

همچنین بخوانید :   نرم کردن ریش آقایان با 5 روش طبیعی در منزل

رشد مو صورت بستگي به رژيم غذائي و اثرات هورموني در نواحي خاص و همچنين به سرشت افراد و سرعت رشد مو در در قسمتهاي مختلف بدن دارد .

رژيم غذايي غني از سيليس، کلسيم و آهن از ريزش مو جلوگيري مي کند يا آن را کاهش مي دهد . سبزيجات سبز برگي شکل بخصوص سبزيجات دريايي، منبع غذايي خوبي از املاح هستند . جوي خام منبع خوبي از سيليس است. برگه ميوه ها و آب آلبالو منبع غني از آهن هستند.

شايد مصرف غذاهاي کم چرب ريزش مو را متوقف نکند ، ولي آن را کاهش مي دهد.

بطور کلي اگر کمبود يک ماده مغذي باعث ريزش مو شود ، با دريافت مقدار کافي و لازم آن مي توان مشکل را برطرف کرد.

۱ – علل اکتسابی کم پشتی موی صورت آقایان

در اینگونه موارد موهای ریش و سبیل از ابتدا وجود دارد اما بعدا دچار ریزش میشوند . بیماریهای مختلفی و عوامل محیطی ممکن است باعث ریزش موی ناحیه ریش و سبیل شود . شامل آسیبهای فیزیکی مانند سوختگی ، سوانح ، بیماریهای قارچی ، ریزش موی سکه ای ، کندن موها توسط خود شخص ( تریکوتیلومانیا ) و بیماریهای رماتیسمی . بیماریهایی که پس از بلوغ دچار کاهش سطح هورمونهای بدن شوند دچار ریزش موهای ریش و سبیل نمیشوند . تنها سرعت رشد موها کاهش خواهد یافت.

۲ – علل اولیه کم پشتی موی صورت آقایان

در این موارد موها از ابتدا دچار رویش مو نمیشوند این علل شامل عدم تشکیل فولیکولهای مو به صورت مادرزادی . بیماریهای هورمونی قبل از بروز بلوغ و عدم وجود رسپتورهای گیرنده های هورمونی است . در بعضی خانواده ها شروع رشد موها در ناحیه صورت با تاخیر صورت میگیرد. به این معنی که بیماری پوستی وجود ندارد. فولیکولهای مو در دوران جنینی تشکیل شده اند اما رشد موها همزمان با بلوغ رشد نمیکند . اکثر این افراد سابقه تاخیر در رشد موهای صورت را در بستگان نزدیک خود دارند .

دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایایان و راههای درمان آن
دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایایان و راههای درمان آن

۳ – روش پرپشت کردن ریش و سبیل آقایان

در اکثریت موارد با گرفتن شرح حال و معاینه بالینی میتوان به علت کم پشتی موی صورت آقایان پی برد. در مواردی ممکن است نیاز به بررسیهای تکمیلی مانند آزمایشات هورمونی ، ژنتیکی و یا نمونه برداری از پوست باشد. لازم به ذکر است در صورتیکه سایر صفات ثانویه جنسی مردانه ظاهر شده باشد الزاما نیازی به آزمایشات هورمونی نیست.

اگرچه رشد و توزیع فولیکول های مو در بدن افراد علاوه بر وضعیت هورمونی به متغیرهای ژنتیکی هم خیلی وابسته است ولی در مجموع برای بررسی تاثیر اختلالات هورمونی بر رشد ریش و سبیل، اول باید یک سری اقدامات تشخیصی را پشت سر بگذارید. هورمون تستوسترون و ال اچ شما اندازه گیری شود و حتی ممکن است انجام کاریوتایپ لازم باشد. به هرحال برای پرپشت شدن ریش و سبیل خود سرخود دارو مصرف نکنید. از داروهای گیاهی موضعی هم توقع معجزه نداشته باشید. به یک متخصص غدد مراجعه کنید.

همچنین بخوانید :   به کمک این روشها ریش پرپشت و یکدست داشته باشید

۴ – تقویت ریش و سبیل

کلا افراد باهم متفاوتند چون ژنتیکهای افراد با هم متفاوت است بعضی ها پرمواند و به قول عوام مثل خرس می مانند بدین نحو که روی سینه اشان پر مو است روی بازوهایشان پرمو هست و همینطور روی کمر و پاهایشان و صورتشان هم بسیار پرمو است به حدی که تا روی گردنشان مو و ریش دارند. برخی هم کم مواند و سینه اشان مو ندارد ریش و سبیلشان نیز کم پشت و کمرنگ است اکثر این افراد فاصله فولیکویلهای ریششان خیلی زیاد است یعنی ریش هم که بلند میکنند ریششان کل کل خواهد بود.

و اما چه کنیم که هم ریش و سیبیلمان بسیار تو پر و پرپشت شود هم اینکه ریشمان گرچه شود گرچه یعنی ریشی که تا نزدیک چشم رشد میکند و هم اینکه سرعت رشد ریش و سبیلمان بیشتر شود و یا اینکه سینه امان پرمو شود. چند راه وجود دارد :

  • استفاده از داروهای مالیدنی برای پرپشت شدن ریش و سبیل مثل روغن هفت گیاه یا روغن تقویتی مو که اکثر عطاری ها مخصوصا عطاریهای قدیمی و سنتی دارند.

 

  • خوردن داروها یا تقویت کننده ها یا غذاهای گرم برای پرپشت شدن ریش و سبیل مثلا خوردن سبزی شنبلیله چون دارای هورمون است و برای پرپشت شدن ریش و سبیل بسیار مفید است یا مصرف قرص جینسنگ که داروخانه ها اکثرا دارند یا قرص اسید فولیک که خونساز هم هست یا خوردن غذاهایی مثل حلوایی که با روغن اصل کرمونشاهی درست شده یا خوردن تقویت کنندهایی مثل ارده و شیره کلا چیزهایی که طبع گرم داشته باشند و خونساز باشند و هورمون داشته باشند.

رشد ریش و سبیل آقایان موهای صورت یک پدیده ژنتیکی است که با هورمونهای جنسی ، باروری و سلامت جنسی فرد ارتباط دارد. در افرادی که رشد مو های صورت با تأخیر انجام می شود یا اصلآ رشد نمی کند ، نمی توان با دارو باعث رشد مو شد ، البته سن نیز تاثیر گذار است و معمولآ با افزایش سن این مو ها رشد خواهند کرد.

برای درمان کم پشت بودن ریش و موی صورت موارد زیر را رعایت کنید :

دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایایان و راههای درمان آن
دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایایان و راههای درمان آن

۱ – یکبار در هفته از پوستتان لایه برداری کنید . این کار به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک کرده و رشد مو رو تحریک میکند .

۲ – پوستتان را دو بار در روز با آب گرم و یه پاک کننده ملایم بشوید . تمیز کردن پوست رشد مو رو تندتر میکند .

همچنین بخوانید :   به کمک این روشها ریش پرپشت و یکدست داشته باشید

۳ –اکالیپتوس به رشد موهای صورت کمک میکند ، پس از یک مرطوب کننده ای که حاوی اکالیپتوس است استفاده کنید ، چون ماساژ دادن آن روی صورت رشد ریش را سریع تر میکند .

۴ – حتما باید خواب خوبی داشته باشید ، چون این امر به ترمیم صدمات سلولی پوست کمک کرده و رشد ریش رو بهتر میکند .

۵ – ویتامین ها و مواد معدنی به افزایش سرعت رشد موی صورت کمک میکنند . از جمله ویتامین A ، B ، C و E را در رژیم غذایی تان اضافه کنید چون آنها به روند رشد موها سرعت میدهند .

۶ – به موهای زیر پوستی هم توجه کنید . اگه موهای زیر پوستی روی صورت وجود داشته باشند ، ریش معمولا به طور برابر رشد نمی کند . برخی روشهای خانگی را میتوانید برای از بین بردن این موها استفاده کنید .

۷ – هر روز ۲٫۵ میلی گرم بیوتین استفاده کنید تا به رشد سریعتر ریش کمک کند . بیوتین ویتامینی است که به مقدار کم در بسیاری از غذاها وجود دارد. نام های دیگر آن، کوآنزیم R، ویتامین B7، ویتامین H و فاکتور W می‌باشد .

۸ – وقتی آرامش داشته باشید ریش خیلی سریعتر رشد میکند و خیلی از متخصصان سلامتی و زیبایی باور دارند که استرس در مو ظاهر میشود . استرس را کنترل کرده و در کنارش مدیتیشن و یوگا را امتحان کنیند تا نتیجه بگیرید .

۹ – مقدار پروتئین در رژیم غذایی را افزایش بدهید . پروتئین در گوشت، ماهی ، تخم مرغ، و آجیل پیدا میشود و باعث میشود موهای صورت سریعتر رشد کنند.

۱۰ – از اصلاح کردن یا پیرایش بیش از اندازه موها خودداری کنید . فقط بعد از شش هفته وقتی که موها کاملا رشد کردند آنها را مرتب کنید .

۱۱ – ماساژ صورت جریان خون در صورت رو بهبود داده و رشد موی جدید رو تحریک میکند .

۱۲ – همه فکر میکنند که هر روز اصلاح کنند رشد موهای صورت بیشتر میشود ، اما این امر یه افسانه است و هیچ تحقیق علمی این را اثبات نکرده است .

۱۳ – اگه در روزهای ابتدایی خارش و قرمزی را تجربه میکنید ، کرم های مرطوب کننده ای که به پوست آبرسانی میکنند را استفاده کنیند .

۱۴ – روغن آملا یک درمان طبیعی برای افزایش رشد موی صورت است . پوست تان را با روغن آملا ماساژ داده و  ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به همان حال بذارید بماند . بعد از این زمان صورتتان را با آب سرد شسته و بعد تمیز کنید .

دلایل کم پشتی ریش و سیبل آقایان و راههای درمان آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

بررسی

نرم کردن ریش آقایان با ۵ روش طبیعی در منزل

نرم کردن ریش آقایان با ۵ روش طبیعی در منزل نرم کردن ریش آقایان با ۵ روش طبیعی : خیلی از خا…