دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن

631
دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن

دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن

اگر از والدین بپرسیم که بزرگترین گنج زندگی شما چیست به احتمال زیاد پاسخ خواهند داد فرزندانمان . براستی که فرزند همچون چراغی خانه را روشن ساخته و امیدی برای والدین خود میسازد امید برای رشد و شکوفایی هرچه بهتر . والدین هر سختی را تحمل میکنند تا فرزندشان در شرایطی بهتر و برای اهدافی والاتر مسیر رشد و کمال را طی کند و به خوشبختی برسد . یکی از نیازهای اساسی کودکان برای رشد ، خواب کافی است که نقش مهمی در زندگی تمام انسانها دارد . این مشکل برای اغلب خانواده ها وجود دارد و نمیدانند برای مقابله با بیخوابی کودک خود چکار باید بکنند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن با شما سخن بگوییم پس همراه ما باشید .

دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن
دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن

دلایل بی خوابی کودکان

از آنجائیکه کودکان نیاز بیشتری به خواب دارند میتوان نتیجه گرفت بیخوابی در کودکان میتواند علائم شدیدتری نسبت به افراد بزرگسال داشته باشد . کودکان در سنین حساسی برای یادگیری قرار دارند . اگر هر گونه اختلالی برای یادگیری آنها به وجود آید، در آینده با مشکلات زیادی روبرو می شوند؛ مثلا کم خوابی سبب کم شدن توجه کودک شده و در نتیجه، او از بسیاری از محرکات محیطی جهت یادگیری باز می ماند و بسیاری از فرصت ها را برای افزایش دامنه آگاهی خود از دست می دهد . از علائم بیخوابی در کودکان میتوان بیش فعالی ، پرخاشگری ، کم حوصلگی ، افزایش تحریک پذیری ، کم شدن دامنه توجه و بروز مشکلات حافظه را نام برد . بیخوابی میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره میشود :

استرس

یکی از بزرگترین مشکلات زندگی امروزه استرس است که نه تنها بزرگسالان ، بلکه حتی کودکان را نیز مورد هدف قرار داده و مشکلات زیادی را بوجود می آورد . البته منشا استرس کودکان کمی متفاوت است اما جنس مشابهی دارد . استرس ناشی از دعوای والدین ، تماشای فیلم های خشونت آمیز ، دعواکردن کودک در مدرسه با هم کلاسی ها، تنبیه بدنی کودک توسط والدین و یا معلمین مدرسه، ترس از امتحانات و …، از جمله دلایلی هستند که میتوانند موجب استرس کودک شوند . البته مهمترین تاثیر در کودک ، رفتار والدین او است چرا که از بدو تولد در کنار والدین خود بوده و اولین الگوهای انسانی را توسط آنها دریافت میکند لذا نحوه رفتا والدین با کودک خود سهم زیادی در آرامش و یا استرس کودک دارد .

همچنین بخوانید :   ویتامین های کاهش دهنده استرس کدام ها است
دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن
دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن

بیماری

هنگامی که کودک بیمار می شود و سلامتی او تحت تاثیر قرار می گیرد ، معمولا کم خوابی به سراغ کودک می آید و عواملی مانند تب و درد و استفراغ مانع از خواب کافی او می شوند . کودکان به دلیل عدم رعایت بهداشت شخصی و نبود آگاهی ممکن است دچار انواع عفونت ها شوند و در نتیجه آن از حالت طبیعی خود خارج شده و نتوانند به اندازه کافی استراحت کنند که این مورد نیاز به دقت والدین دارد تا بتوانند در سریعترین زمان نسبت به درمان کودک خود اقدام کنند .

داروهای شیمیایی

برخی داروها عوارضی مانند بیخوابی یا کم خوابی دارند که باید در زمان مصرف مورد توجه قرار گرفته و با پزشک مشورت شود . والدین بایستی این آگاهی را داشته باشند که اثرات سمی برخی داروها، مانع از خواب کافی کودک می شوند . در برخی از خانواده ها ممکن است برای رشد کودک و یا هر دلیل دیگری بدون نظر پزشک ، از برخی داروها استفاده کنند و ار عوارض آنها بی خبر باشند . والدین باید قبل از هر نکته ای به سلامت کودک خود اهمیت داده و از مصرف اینگونه داروها خودداری کنند .

راهکارهای درمان بیخوابی

مهمترین نکته زمان و مکان خواب کودک است . به والدین توصیه می شود جای خواب ثابتی را برای کودک خود در نظر بگیرند و به کودک خود تاکید کنند که حتما در جای خود استراحت کند. معمولا تغییر مکان خواب حتی برای بزرگسالان هم ناخوشایند است و ممکن است سبب دیر به خواب رفتن آنها شود . احتمالا این تجربه را در طول مسافرت داشته اید . به این دسته از کودکان اصلا اجازه بیدار ماندن و دیر خوابیدن به بهانه مشاهده تلویزیون و یا حتی انجام تکالیف مدرسه را ندهید. زمان مشخصی را برای خواب آنها در نظر بگیرید و آنها را به خوابیدن در همان زمان، محدود کنید .

همچنین بخوانید :   زندگی شاد تنها با رعایت این 6 قانون طلایی
دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن
دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن

 

برای خواب کودک خود یک ساعت خاص را در نظر بگیرید . اولین بار کودک خود را تشویق کنید تا در آن ساعت خاص به رختخواب برود و شب‌های دیگر، حتی تعطیلات آخر هفته آن ساعت را معیار فرا رسیدن زمان خواب کودکتان قرار دهید . برای بیدار شدن از خواب نیز همین رویه را ادامه دهید . توجه داشته باشید هر قدر کودکتان زودتر از خواب بلند شود بهتر است، زیرا تا شب کاملا خسته می شود و حدودا همان ساعت مقرر به خواب می‌رود .

زمان تفریح خانواده باید کاملا تحت کنترل والدین باشد و با زمان خواب کودک تداخل نداشته باشد . بازی با گوشی و تبلت و تماشای فیلم از جمله این موارد است . گاها دیده می شود که برخی از کودکان به علت مشاهده فیلم های ترسناک دچار کم خوابی می شوند . والدین بهتر است از دیدن فیلم ترسناک و تحرک بیش از اندازه کودک، جلوگیری کنند . پس سعی کنید ساعات خواب منظمی را برای کودکتان در نظر بگیرید .

دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن
دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن

تشویق به انجام فعالیت بدنی

برای این که کودک زودتر خسته شود و به خواب برود، توصیه می شود او را به فعالیت بدنی در طی روز تشویق کنید. کودکانی که در طی روز فعالیت کافی انجام نمی دهند و انرژی خود را تخلیه نمی کنند، دچار بی خوابی می شوند . هر گونه وسایل بازی و اسباب بازی مورد علاقه کودک خود را از اتاق خواب او دور کنید، زیرا گاها دیده می شود که این دسته از کودکان به بازی با این وسایل مشغول می شوند و نمی خوابند .

دمای هوای اتاق خواب کودک را کنترل کنید . گرمای هوای اتاق کودک سبب بدخوابی می شود . پس با ایجاد تهویه مناسب در اتاق کودک، شرایط مناسبی برای خواب او فراهم کنید . به والدین این دسته از کودکان توصیه می شود تا محیط خانه را برای بهتر خوابیدن کودک ساکت نگه دارند و از ایجاد هر گونه سر و صدای بلند و صدای تلویزیون و … خودداری کنند .

همچنین بخوانید :   اصول و نکاتی طلایی که در تربیت فرزندانتان باید جدی بگیرید

والدین این دسته از کودکان باید در نظر داشته باشند که هیچ گاه عصبانیت خود را از بی خوابی کودک بروز ندهند، زیرا کودک با مشاهده هر گونه عصبانیت، دچار اضطراب و تنش می شود که این اضطراب خود سبب بدخوابی بیشتر او می شود و سیکل معیوبی را ایجاد می کند.

دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن
دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن

نکات تغذیه ای

زمان صرف شام را حداقل سه تا چهار ساعت قبل از زمان خواب کودک قرار دهید چرا که معده پر سبب بیخوابی میشود . توصیه می شود از مصرف غذاهای پرکالری در وعده شام اجتناب شود. مصرف زیاد مواد قندی هم در وعده شام کودکان توصیه نمی شود زیرا مصرف قند زیاد قبل از خواب، سبب افزایش انرژی و ایجاد تحرک بیشتر در کودک می شود. بنابراین میل به تحرک بیشتر، فرایند خوب خوابیدن را مختل می کند .

مصرف موادغذایی رطوبت‌بخش برای رفع بی‌خوابی مفید است مانند مصرف دوغ بدون نمک یا شیر گرم در آخر شب . مصرف شیربرنج به رفع بی‌خوابی کمک می‌کند و بهتر است که برای شیرین کردن آن از شکر سرخ استفاده شده و خلال بادام به نیز آن اضافه شود . از مصرف قهوه و نسکافه, سوسیس و کالباس, سرکه, سس, نوشابه و غذاهای نفاخ پرهیز کنند . مصرف کاهو با دارچین به رفع بی‌خوابی کمک می‌کند . گلاب خواب‌آور است و برای بچه‌هایی که بی‌قرار هستند, گذاشتن دستمالی که به گلاب آغشته شده است, به رفع بی‌خوابی کمک می‌کند .

 

دلایل بی خوابی کودکان و راهکارهای درمان آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 15 =

بررسی

هر روز ۱۰ دقیقه برای خودتان وقت بگذارید

هر روز ۱۰ دقیقه برای خودتان وقت بگذارید شاید برای شما پیش آمده که احساس نا امیدی و نارضایت…