داروهای ناباروری مردان و نحوه عملکرد آنها

461
داروهای ناباروری مردان

داروهای ناباروری مردان و نحوه عملکرد آنها

ناباروری در زوجین جزو یکی از اصلی ترین مشکلات زوجین و یکی از عوامل اصل طلاق در خانواده ها می باشد. درصد زیادی از ناباروری های زوجین از طرف مردان می باشد.در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با داروهای ناباروری مردان و نحوه عملکرد آنها آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

درمان دارویی ناباروری در مردان به دو گروه تقسیم میشود .

گروه اول

ناباروری با دلایل ناشناس (ناباروری ایدیوپاتیک). بالای ۲۰ درصد از مردان نابارور، دلایل ناباروریشان با وجود بررسی بالینی و آزمایشگاهی و عکسبرداری توسط پزشک شناخته نمی شود. به این حالت ناباروری بدون دلیل قابل تشخیص یا ناباروری ایدیوپاتیک می‌گویند. در این گروه می‌توان از درمان‌های دارویی ناباروری کمک گرفت.

داروهای ناباروری مردان
داروهای ناباروری مردان

گروه دوم

در این گروه علت ناباروری در آنها تا مقدار زیادی مشخص است اما بهبودی مشکل اصلی عامل ناباروری امکان‌پذیر نیست.  به عنوان نمونه در فردی که به دلیل ابتلا به اوریون در سنین نوجوانی دچار کوچک شدن بیضه شده است اقدام خاصی برای بهبود بیضه قابل انجام نیست. با این وجود بهره بردن از درمان دارویی تا حدی شرایط اسپرم‌ها را بهبود می‌بخشد.

در بیمارانی که دچار کوچک شدن بیضه‌ها در اثر استفاده طولانی مدت داروهای هورمونی نیروزا شده‌اند، برای برگشتن به حالت عادی بیضه‌ها نمی‌توان کاری کرد اما تجویز مداوم هورمون‌های مردانه، با افزایش کمیت و کیفیت اسپرم همراه می‌شود. با توجه به اینکه این روشها در افراد مختلف نتایج گوناگونی می‌دهد، لذا بعد از اغاز درمان، درصد پاسخ به درمان با آزمایش اسپرم بررسی می‌شود. در حالتی که پاسخ مناسب به درمان در آزمایش اسپرم نباشد، درمان متوقف شده و بهره بردن از درمان‌های جایگزین ناباروری مثل آی یو ای و آی وی اف توصیه می‌شود.

همچنین بخوانید :   هورمون هایی که باعث چاقی میشوند را کنترل کنید

داروی کلومیفن سیترات

این داروی صنعتی حالت ضد استروژنی (ضد هورمون زنانه استروژن) دارد و با تأثیرگذاری بر روی غده هیپوفیزآقایان موجب افزایش هورمون‌های این غده و در نهایت برانگیختن تولید اسپرم بوسیله بیضه‌ها می‌شود. تاثیر اصلی این دارو بر کمیت اسپرم است و بر کیفیت اسپرم‌ها تاثیر ندارد. نحوه استفاده این دارو به صورت روزانه است و بعد از اتمام دوره مصرف مقدار هورمون‌های هیپوفیزی خون و مقدار تستوسترون خون ۴ هفته بعد باید چک شود.

داروهای ناباروری مردان
داروهای ناباروری مردان

در مواقعی که تستوسترون خون بیش از حد معمول مردانه شده باشد، کیفیت اسپرم‌ها کم میشود و باید درصد کلومیفن مصرفی کمتر شود. آزمایش اسپرم سه ماه بعد از آغاز مصرف دارو چک می‌شود و در صورت ترمیم اسپرم‌ها، درمان ادامه می‌یابد. در صورت بهبود نیافتن شرایط اسپرم‌ها بعد از شش ماه، درمان با شکست روبرو شده است و متوقف می‌شود.

داروی تاموکسیفن

تاموکسیفن درمان ثانویه برای سرطان پستان متاستاتیک است که به دلیل خاصیت ضد استروژنی آن که همچون کلومیفن عمل می‌کند در بهبود ناباروری مردان کاربرد دارد. دقیقا شبیه کلومیفن، ۴ هفته بعد از آغاز مصرف دارو مقدار هورمون‌های هیپوفیزی و تستوسترون خون چک می‌شود و با توجه به نتیجه آزمایش مقدار دارو تغییر داده می‌شود. سه ماه پس از آزمایش اسپرم چک خواهد شد. درصورت تغییر مثبت آزمایش اسپرم درمان تا رسیدن به باروری ادامه می‌یابد و در صورت عدم تغییر مثبت اسپرم‌ها در آزمایش شش ماه بعد از شروع درمان، مصرف دارو متوقف می‌شود.

داروی کالیکرئین

کالیکرئین ماده ایجاد شده در لوزالمعده است که موجب تبدیل کینینوژن به کینین می‌شود. در تحقیقات صورت گرفته بهبود تعداد و حرکت اسپرم‌ها با کالیکرئین مشاهده شده است.

همچنین بخوانید :   ضرورت استفاده از مکمل های ورزشی برای ورزشکاران

هورمون تستوسترون

در بیمارانی که درصد خونی تستوسترون پایین باشد، مصرف به اندازه و مناسب تستوسترون موجب بهبود اسپرم سازی می‌شود. باید دقت کرد که افزایش بیش از حد معمول تستوسترون خون، تاثیر منفی بر کمیت و کیفیت اسپرم خواهد داشت و باید از آن دوری شود.

داروهای ناباروری مردان
داروهای ناباروری مردان

هورمون‌های هیپوفیزی

در مواقعی که درصد خونی هورمون‌های هیپوفیزی در بیمار نابارور پایین باشد، مصرف مناسب و به موقع این هورمون‌ها که به حالت تزریقی می‌باشند موجب افزایش کیفیت اسپرم‌سازی می‌شود. خاطرنشان میشویم که در صورت طبیعی بودن این هورمون‌ها، مصرف بیش از حد آنها تاثیر عکس بر اسپرم سازی خواهد داشت. به همین دلیل اغاز مصرف این دارو‌ها با چک آزمایش مقدار گونادوتروپین‌ها و تستوسترون خون قبل و حین درمان باید باشد.

روی

مواد تولید شده توسط پروستات حاوی مقدار بسیار زیادی فلز روی است و در مردان با کمبود روی مصرف این ماده باعث بهبود اسپرماتوژنز می‌شود. ولی مشاهده شد است که افزایش بیش از حد روی تاثیر منفی بر اسپرم سازی خواهد داشت. به همین خاطر در میزان مصرف آن بایستی احتیاط شود.

داروهای ناباروری مردان و نحوه عملکرد آنها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

بررسی

افزایش هورمون مردانه در زنان و تاثیرات آن

افزایش هورمون مردانه در زنان و تاثیرات آن در بدن زنان همیشه مقدار کمی هورمون مردانه وجود د…