خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی

402
خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی

خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی

حتما تا بحال در مورد هیپنوتیزم hypnosis و کارهایی که میتوان با آن انجام داد شنیده اید . وقتی فردی هیپنوتیزم میشود در واقع وارد دنیای خواب مصنوعی یا هیپنوز شده است . دنیایی متفاوت با زندگی روزمره . فرد در این حالت هیچ اراده ای از خود ندارد و بعد از بیدار شدن از این خواب مصنوعی نیز چیزی بخاطر نخواهد داشت . این حالت با تمرکز قوی و تلقین پذیری شخص بوجود می آید و چون فرد هیپنوتیزم شده اراده ای از خود ندارد میتوان از این حالت برای اعمال برخی تلقین ها استفاده کرد که امروزه نوعی شیوه درمانی محسوب میشود . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا بیشتر در مورد خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی صحبت کنیم .

خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی
خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی

تاریخچه جالب خواب مصنوعی

خواب مصنوعی در مشرق زمین و جاییکه رهبران دینی و بودائیان روزها و حتی ماهها در کوهستان ساکن میشدند و هیچ کاری بجز تمرکز نمیکردند بوجود آمد و در جهان گسترش یافت . در یونان نیز فردی بنام مسمر روشهایی برای درمان بیماران بکار میبرد که از تلقین استفاده میکرد . او آهنربا را برو روی بدن بیماران میگذاشت و آنها را درمان میکرد .

اولین باری که در غرب تاثیرات تلقین مشخص شده مربوط به قرن پیش بود زمانیکه یک پزشک حاذق و ماهر دارویی به بیمار خود داد و گفت این دارو بیماری شما را کاملا درمان میکند و بیمار چون به مهارت پزشک ایمان داشت دارو را با اعتقاد راسخ به اینکه خیلی زود درمان خواهد شد مصرف کرد و چند روز بعد به این پزشک مراجعه کرده و ضمن تشکر گفت که کاملا درمان شده است . پزشک که از سرعت بهبودی بیمار  تعجب کرده بود ، با نگاه به نسخه ای که برای او نوشته بود متوجه شد که دارویی اشتباه برای این شخص نوشته و تنها عاملی که بیمار را معالجه کرده حرفهای او و اعتقاد بیمار به درستی تشخیص او بوده است . او نتیجه این درمان را در مقاله ای توضیح داد اما حرفهایش در آن زمان مورد توجه قرار نگرفت .

همچنین بخوانید :   برنامه ریزی عصبی کلامی NLP و کاربردهای آن
خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی
خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی

یک آزمایش عجیب

چند سال بعد پزشکان امریکایی آزمایشی مهم روی دو نفر زندانی محکوم به اعدام انجام دادند . آزمایش بدین صورت انجام گرفت که پزشکان این دو نفر را بر روی صندلی نشانده و دستها و پاهایشان را بستند . تنها تفاوت بین آنها این بود که چشمان یکی را طوری بستند که چیزی مشاهده نکند ولی نفر دوم میتوانست همه چیز را ببیند . پزشکان در ابتدا گفتند که این یک مراسم اعدام است و دو نفر که محکوم به مرگ هستند باید یکی یکی اعدام شوند . سپس شاهرگ دست نفر اول را که چشمانش بسته بود با تیغ زدند طوریکه خونریزی شدیدی کرد و چند دقیقه بعد دچار مرگ شد . سپس به سراغ نفر دوم رفتند . نفر دوم که چشمانش باز بود و کل ماجرا را دیده بود بشدت دچار استرس شد چون او دیده بود که چطور قطره های خون بر روی زمین میریخت . پزشکان چشمان نفر دوم را نیز بستند و همان کارهایی که با نفر قبلی انجام داده بودند را انجام دادند با این تفاوت که بجای یک زخم شدید تنها زخمی جزئی بر روی دست او ایجاد کردند که حتی خونریزی هم نمیکرد و بکمک سرنگ طوری آب گرم بر روی زخم او میرختند که او فکر میکرد که همانند دوستش دچار خونریزی شدید شده است . پزشکان در کمال ناباوری مشاهده کردند که نفر دوم سریعتر از نفر قبل دچار مرگ شد در حالیکه اصلا خونریزی نداشت .

خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی
خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی

اهمیت تلقین

کم کم اهمیت تلقین برای پزشکان در غرب نیز روشن شد . آنها متوجه شدند که اگر انسان در حالت تمرکز مورد تلقین قرار بگیرد براحتی حرفهایی را قبول میکند که هرگز مورد قبولش نبود . اینجا بود که خواب مصنوعی بوجود آمد و به سرعت رشد یافت . نویسندگان زیادی به این موضوع پرداختند و افراد علاقمند توانستند در این باره تحقیق کنند و به نتیجه برسند . امروزه اساتید هیپنوتیزم قادرند حتی بدون کلام نیز مخاطب خود را به خواب مصنوعی برده و از آنها بخواهند که کارهایی عجیب انجام دهند به عنوان مثال شخص بنده فردی ۴۵ ساله را دیده ام که در اثر تلقین در حالت خواب مصنوعی فکر میکرد که کودکی ۱ ساله است و به طرز عجیبی پستانک میخورد !

همچنین بخوانید :   تفاوت مغز زن و مرد و حقایقی جالب در مورد آنها

آیا هیپنوز قابل تمرین است

اگر یک فرد چند بار برای مدت طولانی به خواب هیپنوز برده شود، اعصاب او به این خواب عادت کرده و در دفعات بعد زودتر به خواب خواهد رفت . ولی تلقینات عامل کمتر در او اثر می‌گذارد . برای همین اگر خواب کردن برای درمان باشد، باید بیمار را دیرتر و با فاصله زمانی زیاد در حالت خواب هیپنوز قرار داد .

خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی
خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی

موارد استفاده از خواب مصنوعی

کاهش دردهای مزمن

پزشکان بر این باورند که می توان از خواب مصنوعی برای تسکین دردهای شدید و مزمن مانند دردهای میگرنی یا کمردرد شدید استفاده کرد . این روش همچنین برای درمان مشکلات مربوط به روده و برخی از بیماری های پوستی نیز موثر عمل می کند . البته باید گفت که خواب مصنوعی فقط یک شیوه مکمل درمانی است و نمی توان از آن به عنوان روش درمانی کامل استفاده کرد .

درمان اضطراب و افسردگی

برخی از روانشناس ها و روانپزشکان از خواب مصنوعی برای درمان مشکلات روحی – روانی استفاده می کنند . امروزه از خواب مصنوعی به جای بیهوشی در طول عمل جراحی، جراحی های دندان یا زایمان استفاده می شود . زمانی که فرد به وسیله هیپنوتیزم یا همان خواب مصنوعی از حالت هوشیاری خارج می شود، ضربه های روحی که منشا اکثر رنج ها است را بروز می دهد و به این ترتیب کمک زیادی به تسکین استرس یا افسردگی می کند .

خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی
خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی

درمان اعتیاد

خواب مصنوعی برای کنترل و مقابله با اعتیاد به مواد مخدر یا هر اختلال رفتاری غذایی مانند بولیمیا، آنورکسیا و غیره موثر است . متخصص هیپنوتیزم جملاتی به فرد می گوید و این القاهای مثبت جایگزین افکار منفی ناخودآگاه می شود و کمک زیادی به ترک اعتیاد می کند .

همچنین بخوانید :   چگونه تمرکز کنیم و مانع حواس پرتی شویم

تسکین دردهای بعد از عمل جراحی

در کشور فرانسه، پروفسور لئون شرتوک (۱۹۱۱-۱۹۹۱) استفاده از خواب مصنوعی را در بیمارستان بخصوص بعد از عمل های سنگین و دردناک مانند پیوند دست نهادینه کرد . امروزه نیز خواب مصنوعی کمک زیادی به کنترل دردهای پس از عمل می کند و حتی از این تکنیک به جای بیهوشی در طول عمل جراحی، جراحی های دندان یا زایمان استفاده می شود . این تکنیک، انجام آزمایش ها و تست های پزشکی دردناک را نیز به سادگی امکان پذیر می کند .

 

خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 20 =

بررسی

ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه چه نقشی در زندگیمان دارد

ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه چه نقشی در زندگیمان دارد به‌طور حتم تاکنون درباره ضمیر خودآگاه و …