امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران

403
امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران

تقلید کردن کار راحتی است نیازی به فکر و تلاش آن چنانی ندارد اما آغاز کردن یک راه جدید با مشکلات زیادی روبرو است مخصوصا اگر این مسیر جدید مسیر پرخطری باشد . ما امروز میخواهیم در مورد بزرگ مردی صحبت کنیم که آغازگر یک راه جدید برای نظام بین الملل است . یک مسیر که افق های تازه ای را برای تمام انسانهای مستضعف جهان میگشاید و در مقابل تمام زورگویان می ایستد . با توجه به سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم خلاصه ای از زندگینامه این مجاهد در راه حق را به شما همراهان عزیز تقدیم کنیم پس همراه ما باشید .

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران
امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران

حضرت امام خمینی

 سیّد روح الله مصطفوی موسوی خمینی (مشهور به امام خمینى) در روز ۳۰ شهریـور ۱۲۸۱ خورشیدی در شهرستان خمین از توابع استان مرکزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها به دنیا آمد و خداوند به او چنان عزت و قدرتی بخشید تا بتواند با روحیه ظلم ستیزی خود ، در مقابل استکبار بایستد و نظامی جدید در این دنیا برقرار سازد . پـدر بزرگـوار امام خمينـى مرحوم آيه الله سيد مصطفى مـوسـوى پـس از آنكه ساليانـى چنـد در نجف اشـرف علـوم و معارف اسلامـى را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نايل آمـده بـود به ايران بازگشت و در خميـن به امور دينـى مشغول بود . در حـاليكه بيـش از ۵ مـاه ولادت امام خمینی نمى گذشت،طاغوتيان نداى حق طلبـى پـدر را كه در برابر زورگـوئيهايشان به مقاومت بـر خاسته بـود، با گلـوله پاسخ گفتنـد و در مسير خميـن به اراك وى را به شهادت رسانـدنـد .

همانطور که گفتیم امام (ره) در ۵ ماهگی یتیم شد و بعد از شهادت پدر تحت سرپرستی عمه و مادر و دائی مهربانش پرورش یافت . امام تحصیلات مقدماتی را در خمین نزد میرزا محمود شروع کرد و در مکتب ملا ابوالقاسم و مدرسه جدید التاسیس احمدیه ادامه داد . در سن ۱۵ سالگی تحصیلات فارسی آن روز را به اتمام رسانید و نزد برادر بزرگش مرحوم آیه الله پسندیده، صرف و نحو و منطق را شروع کرد و تا سال ۱۳۳۸ ه. ق از محضر ایشان بهره ی کافی برد .

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران
امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران

در سن ۱۹ سالگی هنگامی که ۱۴ سال از وفات مادرش می گذشت، بواسطه ی روح تشنه و جستجوگرش راهی حوزه علمیه اراک شد که از حوزه های بزرگ دینی به شمار می رفت و تحت زعامت و سرپرستی موسس حوزه علمیه قم مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی که از مجتهدین حوزه علمیه نجف اشراف و از شاگردان برجسته ی حوزه درس مرحوم میرزای شیرازی بود، اداره می شد . در سال ۱۳۴۰ ه. ق آیت الله حائری یزدی به درخواست علمای بزرگ شهر مذهبی قم از اراک به این شهر مهاجرت کرد . امام نیز به قم سفر کرد و در محضر آیت الله حائری یزدی پایه های علمی و مبانی فقهی و اصولی را تکمیل کرد و در محضرت آیت الله شیخ علی اکبر یزدی (معروف به حکیم) در علم هیات مهارت یافت .

حـوزه علمیه قـم

امام خمینى در نـوروز ۱۳۰۰ هـجـرى شمسـى رهـسپار حـوزه علمیه قـم گردید و به سرعت مراحل تحصیلات تکمیلى علوم حـوزوى را نزد اسـاتید حـوزه قـم طـى کرد .  روحیه مبارزه و جهاد در راه خـدا ریـشـه در بینـش اعـتـقـادى و تربـیت و محیط خانـوادگى و شرایط سـیـاسى و اجـتماعى طـول دوران زندگى آن حضرت داشـتـه است . مـبارزات ایـشان از آغاز نـوجـوانـى آغـاز و سـیـر تکاملى آن به مـوازات تکـامـل ابـعاد روحى و عـلمى ایـشان از یکـسـو و اوضاع و احـوال سیاسـى و اجتماعى ایـران و جـوامع اسـلامـى از سـوى دیگـر در اشکـال مخـتـلف ادامـه یـافـته است .

همچنین بخوانید :   برج میلاد به عنوان ششمین برج بلند مخابراتی جهان

ازدواج

امام خميني در سال ۱۳۰۸ هجری خورشیدی با خدیجه ثقفی دختر میرزا محمد ثقفی تهرانی ازدواج کرد . برخلاف سنت رایج چند همسری در بین روحانیان آن زمان ، خمینی هیچگاه همسر دیگری اختیار نکرد و برخلاف رسم آن زمان امام خمینی در امور منزل به همسرش کمک می کرد . ثمره اين ازدواج تولد سيد مصطفي، فرزند اول آنها در آذر ۱۳۰۹؛ سيد احمد در ۲۶ اسفند ۱۳۲۴ و خانم‌‌ها سيده فريده‌،‌ سيده زهرا و سيده صديقه بود .

تدریس

آیت الله خمینی طی سال‌های طولانی در حوزه علمیه قم به تدریس چندین دوره فقه، اصول، فلسفه و عرفان و اخلاق اسلامی در مدرسه فیضیه، مسجد اعظم، مسجد محمدیه، مدرسه حاج ملا صادق، مسجد سلماسی و… همت گماشت و در حوزه علمیه نجف نیز قریب سیزده سال در مسجد شیخ اعظم انصاری معارف اهل بیت و فقه را در عالی‌ترین سطوح تدریس نمود و در نجف بود که برای نخستین بار مبانی نظری ولایت فقیه را در چندین جلسه تدریس نمود . به گفته شاگردان ایشان، درس امام خمینی از معتبرترین کانون‌های درسی حوزه محسوب می‌شد و در برخی از دوره‌ها تعداد شاگردان به ۱۲۰۰  نفر هم رسیده بود که در میان آنان ده‌ها تن از مجتهدان مسلّم و شناخته شده حاضر بودند .

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران
امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران

رهبری مبارزه با نظام پهلوی

نظام حاکم بر ایران سلطنتی مشروطه بود که به دلیل سرپیچی‌های مداوم دو شاه پهلوی از قانون ، عملا به نظام سلطنتی مطلقه تبدیل شده بود . برنامه‌های نظام حاکم‌ گاه با مبانی دین اسلام و مذهب تشیع سازگار نبود . این عامل باعث اعتراض متدینان و به ویژه علمای مذهبی به رژیم حاکم شده بود . اعتراض رسمی و آشکار امام خمینی به نظام سلطنتی با صدور بیانیه‌ای در سال ۱۳۴۱ آغاز شد . پس از تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، نخست در ۱۶ مهر سال ۱۳۴۱ش جلسه‌ای با حضور امام خمینی و سایر مراجع قم تشکیل شد . که منجر به صدور اعلامیه‌هایی از سوی علما و شخص امام خمینی گردید . در ۱۱ آذر سال ۱۳۴۱ تصویب‌نامه انجمن‌های ایالتی و ولایتی به دنبال مبارزات پیگیر امام خمینی لغو شد . ایشان، پیامی برای ختم این غائله صادر کرد .

در ادامه اعتراضات در ۲ بهمن ۱۳۴۱ رفراندوم غیر قانونی شاه موسوم به «انقلاب سپید»از سوی امام خمینی تحریم شد . در ۲ فروردین ۱۳۴۲ فاجعه خونین مدرسه فیضیه به دست رژیم شاه اتفاق افتاد که با عکس العمل شدید امام روبرو شد و در نتیجه آن در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ عوامل رژیم پهلوی بصورت شبانه امام خمینی را دستگیر کردند که باعث قیام مردم شد . جنبش پانزده  خرداد ، اگرچه واکنش طبيعی مردم مسلمان در برابر مصوٌبات خلاف اسلام رژيم و بازداشت امام خمينی بود، آزادی فوری ايشان را در برنداشت . از اين رو، اعتراض ها از همه نقاط ادامه داشت و سرانجام علمای طراز اوٌل کشور،برای چاره جويی، در تهران اجتماع کردند .

رژيم حاکم که از يک پانزده خرداد ديگر بيمناک بود، کوشيد آنها را پراکنده سازد و قدمی در راه خواست آنها برندارد . از طرفی مراجع تقليد، اعلاميه ای صادر کردند مبنی بر اين که امام خمينی مجتهد جامع الشرايط و مرجع تقليد است و بر اساس قانون ، از محاکمه و تعرٌض مصون است . سپس با انتشار اين مطلب، رژيم خود به خود مجبور شد برای فرو نشاندن نارضايتی های عمومی، امام خمينی را در هجدهم فروردين ۱۳۴۳ آزاد کند . امام خمینی پس از آزادی از حبس و حصر در  ۲۱ فروردین ۱۳۴۳ در مسجد اعظم قم سخنرانی تاریخی انجام داد و ضربه مهلکی به نظام پهلوی زد .

همچنین بخوانید :   زندگی‌نامه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و علت فوت ایشان
امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران
امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران

تبعید به ترکیه

سحرگاه ۱۳ آبان ۱۳۴۳ دوباره كماندوهاى مسلح اعزامـى از تهران, منزل امام خمينى در قـم را محاصره كردند . شگفت آنكه وقت باز داشت, هماننـد سال قبل مصادف با نيايـش شبـانه امام خمينـى بـود . حضرت امام خمينى بازداشت و به همراه نيروهاى امنيتى مستقيما به فرودگاه مهرآباد تهران اعزام و با يك فروند هـواپيماى نظامى كه از قبل آماده شده بـود, تحت الحفظ مامـوريـن امنيتى و نظامى به آنكارا پـرواز كـرد . عصـر آنـروز ساواك خبـر تبعيـد امام خمينى را به اتهام اقـدام عليه امنيت كشـور در روزنـامه ها منتشـر سـاخت . عليرغم فضاى خفقان موجى از اعتراضها بـه صـورت تظاهرات در بازار تهران, تعطيلى طولانى مدت دروس حوزه ها و ارسال طومارها و نامه ها به سازمانهاى بيـن المللـى و مـراجع تقليـد جلـوه گـر شد . اقامت امام در تركيه يازده ماه به درازا كشيد در ايـن مدت رژيم شاه با شدت عمل بـى سابقه اى بقاياى مقاومت را در ايران در هـم شكست و در غياب امام خمينـى به سرعت دست به اصلاحات آمريكا پسند زد . اقامت اجبارى در تـركيه فـرصتـى مغتنـم بـراى امام بـود تا تـدويـن كتـاب بزرگ تحـريـر الـوسيله را آغاز كند .

تبعيد به عراق

روز ۱۳ مهرماه ۱۳۴۳ حضرت امام به همراه فرزنـدشان حاج آقا مصطفـى از تركيه به كشـور عراق اعزام شدند . امام خمينى پس از ورود به بغداد براى زيارت مرقد ائمه اطهار (ع) به شهــرهــاى كاظميـن, سامـرا و كـربلا شتـافت و يك هفته بعد به محل اصلـى اقـامت خـود يعنـى نجف عزيمت كرد . دوران اقامت طـولانـى و ۱۳ ساله امام خمينـى در نجف در شـرايطـى آغاز شد كه هر چند در ظاهر فشارها و محدوديتهاى مستقيـم در حـد ايـران و تـركيه وجـود نـداشت اما مخالفتها و كارشكنيها و زخـم زبانها نه از جبهه دشمـن رويارو بلكه از ناحيه روحانى نمايان و دنيا خـواهان مخفى شده در لباس ديـن آنچنان گسترده و آزار دهنده بود كه امام خمينى با همه صبر و بردبارى معروفـش بارها از سختى شرايط مبارزه در ايـن سالها به تلخى تمام ياد كرده است . ولى هيچيك از ايـن مصـأب و دشـواريها نتـوانست او را از مسيـرى كه آگـاهانه انتخاب كرده بود باز دارد . امام در دوران حضور در نجف پایه های ولایت فقیه را به جهانیان اعلام کرد .

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران
امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران

تبعيد به فرانسه

روز ۱۲ مهر ,امام خمینى نجف را به قصد مرز کـویت ترک گـفـت. دولت کویـت با اشاره رژیـم ایـران از ورود امـام بـه ایـن کـشـور جلوگـیـرى کـرد. قـبـلا صحـبـت از هجـرت امام بـه لبـنـان و یا سـوریه بـود امـا ایشان پـس از مشـورت با فـرزنـدشان ( حاج سیـد احمـد خمینـى ) تصمیـم بـه هجـرت به پاریـس گرفت . در روز ۱۴ مهـر ایشان وارد پاریس شدند . شهادت حاج آقا مصطفى خمينى در اول آبان ۱۳۵۶ و مراسـم پر شكـوهـى كه در ايران برگزار شـد نقطه آغازى بـر خيزش دوباره حـوزه هاى علميه و قيام جامعه مذهبى ايران بـود . امام خمينى در همان زمان به گـونه اى شگفت ايـن واقعه را از الطـاف خفيه الهى ناميده بـود . رژيـم شاه با درج مقاله اى توهيـن آميز عليه امام در روزنامه اطلاعات انتقام گرفت . اعتراض به ايـن مقاله, به قيام ۱۹ دى مـاه قـم در سـال ۵۶ منجـر شـد كه طــــى آن جمعى از طلاب انقلابـى به خـاك و خـون كشيـده شـدنـد . شاه عليـرغم دست زدن به كشتارهاى جمعى نتـوانست شعله هاى افروخته شـده را خامـوش كند . امام خمـیـنى در دیـماه ۵۷ شـوراى انقلاب را تکشیل داد. شاه نیز پـس از تشکیل شـوراى سلطـنـت و اخـذ راى اعـتـماد بـراى کـابـینه بختیار در روز ۲۶ دیـماه از کشـور فـرار کـرد .

همچنین بخوانید :   روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

قیام مردم تبریز

در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ انقلابیون تبریز به مناسبت چهلمین روز کشته شدگان ماجرای ۱۹ دی قم، دست به تظاهرات زده و بیشتر نقاط شهر را تسخیر کردند تا این که تا ساعت ۵ بعد از ظهر نیروهای دولتی کنترل شهر را به دست گرفتند . طبق گزارش ساواک، در این تظاهرات اعتراضی، ۵۸۱ نفر دستگیر، ۹ نفر کشته، ۱۱۸ نفر زخمی، ۳ دستگاه تانک، ۲ سینما، یک هتل، کاخ جوانان، حزب رستاخیز و تعدادی اتومبیل شخصی و دولتی به آتش کشیده شدند. چند روز بعد تعداد کشته شدگان تبریز به ۱۳ نفر رسید . در این اعتراضات، برای نخستین بار پس از وقایع ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، ارتش برای کنترل وضعیت مستقیماً وارد درگیری‌ها شد. همچنین گفته می‌شود، شعار «مرگ بر شاه» برای اولین بار در این تجمعات سرداده شد . چهل روز پس از این رویداد در ۱۰ فروردین ۱۳۵۷، انقلابیون شهرهای اصفهان، شیراز، یزد، جهرم و اهواز نیز به مناسبت چهلمین روز کشته شدگان تبریز، دست به تجمع و اعتراض زدند که باعث کشته شدن عده‌ای دیگر در آن شهرها شد . این اعتراضات سراسری در نهایت به کل کشور رسید و انقلاب را پیروز کرد .

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران
امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران

پیروزی انقلاب اسلامی

 امام خمينـى بامداد ۱۲ بهمـن ۱۳۵۷ پـس از ۱۴ سال دورى از وطـن وارد كشـور شـد . استقبال بـى سـابقه مـردم ايـران چنـان عظيـم و غيـر قـابل انكـار بــود كه خبرگزاريهاى غربـى نيز ناگزير از اعتراف شـده و مستقبليـن را ۴ تا ۶ ميليون نفر برآورد كردند . با پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۵۷ ، پایه های جمهوری اسلامی یکی پس از دیگری شکل گرفت و با برگزاری چندین انتخابات در کشور ، نهادهای نظام یکی یکی تشکیل شد و در جهانی که به دو قطب شرق و غرب تقسیم شده بود انقلاب نوپایی شکل گرفت که یکی از شعارهایش “نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی ” بود . به فرموده حضرت امام این انقلاب در دوران دفاع مقدس به تمام جهان صادر شد و مشت محکمی بر دهان ظالمان تاریخ زد .

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران
امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران

رحلت امام

حضرت امام خمینی پس از سالها مجاهدت در راه خدا و به ثمر رساندن جمهوری اسلامی ایران در روز شنبه سيزدهـم خـرداد ماه سـال ۱۳۶۸ به دیدار حق شتافت . مردم ایران اندوهگین و عزادار به سمت تهران حرکت کردند و مراسم باشکوهی برای خاکسپاری امام تشکیل دادند . در وب سایت گینس از مراسم تشییع پیکر پاک امام خمینی (ره) به عنوان بیشترین تعداد شرکت کننده نام برده شده است . به نوشته‌ گینس، ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر که حدود یک ششم کل جمعیت ایران بود در مراسم تشییع شرکت کردند و این مراسم به عنوان بزرگترین تشییع جنازه تاریخ ثبت شده است .

حضرت امام در یکی از اشعار عرفانی خود اینگونه سروده بودند : سالها مي گذرد حادثه ها مي آيد     انتظار فرج از نيمه خرداد کشم

 

امام خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 20 =

بررسی

روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه

روابط ایران و قطر و اتفاقات اخیر خاورمیانه همانطور که گفته بودیم دونالد ترامپ در اولین سفر…