تأثیر ارتفاع بر روی بدن انسان و واکنشهای بدن در قبال ارتفاع

736
تأثیر ارتفاع بر روی بدن انسان

تأثیر ارتفاع بر روی بدن انسان و واکنشهای بدن در قبال ارتفاع

اثرات ارتفاع بالا بر روی انسان شگفت انگیز است. میزان اشباع اکسیژن در هموگلوبین مشخص کننده‌ی درصد اکسیژن در بدن است. بعد از اینکه بدن انسان به ارتفاع حدود ۲۱۰۰ متر از سطح دریا می‌رسد میزان اکسی‌هموگلوبین شروع به افت می‌کند. بدن انسان قادر است به صورت کوتاه مدت و بلند مدت با این حالت انطباق یابد و افت اکسیژن را جبران نماید. در این مطلب از مجله اینترنتی بیر کلیک تأثیر ارتفاع بر روی بدن انسان را به شما بازگو خواهیم کرد.

تأثیر ارتفاع بر روی بدن انسان

یک حد برای تطبیق بدن وجود دارد: ارتفاع بیش از ۸۰۰۰ متر. این ارتفاع را منطقه مرگ می‌نامند. در این ارتفاع بدن قادر نیست با شرایط خو بگیرد. اکثر مرگ‌های ایجاد شده در این منطقه یا در اثر مشکلات فیزیکی رخ میدهند یا در اثر استرس و انتخاب های اشتباه ناشی از آن. قرار گرفتن بلند مدت در منطقه مرگ بدون حمل اکسیژن کمکی موجب نرسیدن اکسیژن، از دست رفتن هوشیاری و سرانجام مرگ می‌شود.

تحقیقات نشان داده‌اند تقریبا ۱۴۰ میلیون انسان که در ارتفاعات بالای ۲۵۰۰ متر زندگی می‌کنند به میزان اکسیژن کمتر عادت می‌کنند. در ایالات متحده آمریکا با افزایش میزان ارتفاع محل زندگی، میزان چاقی کمتری مشاهده شده است. همچنین علت میزان بالای خودکشی در ارتفاعات زیاد هنوز مشخص نشده است.

تأثیر ارتفاع بر روی بدن انسان
تأثیر ارتفاع بر روی بدن انسان

بشر توانسته‌ است به مدت ۲ سال در ارتفاع حدودا ۶۰۰۰ متر زندگی کند که بیشترین رکوردی است که برای تحمل دائم ارتفاع ثبت شده است. در ارتفاعات بیشتر از ۷۵۰۰ متر خوابیدن سخت میشودئ، هضم غذا تقریباً امکان پذیر نیست و خطر مشکلات ریوی و مغزی به طور شگفت انگیزی افزایش می‌یابد. در این حالت، بدن سیستم هاضمه را محدود کرده و درعوض آن بیشتر بر قلب و ریه متمرکز می‌شود. در ارتفاعات بالا، قلب تندتر می‌زند و حجم خون پمپاژ شده توسط قلب نیز افزایش می‌یابد.

همچنین بخوانید :   با خواص مثبت و اعجاب برانگیز نوشیدن چای سیاه آشنا شوید

برای ورزشکاران که معمولا بدن ورزیده ای دارند، اثرات ارتفاع بالا متناقض هستند. برای ورزشهای انفجاری (مانند دو ۴۰۰ متر، پرش، پرش سه گام و …)، کاهش فشار اتمسفری موجب می‌شود مقاومت اتمسفری کمتری وجود داشته باشد و کارکرد بدن ورزشکاران در این ارتفاعات بهتر شود. برای فعالیت های استقامتی (دوهای ۸۰۰ متر و بالاتر) به علت افت اکسیژن، عملکرد ورزشکار در ارتفاعات بالا کاهش می یابد.

تأثیر ارتفاع بر روی بدن انسان و واکنشهای بدن در قبال ارتفاع نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هشت =

بررسی

در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد

در زمان سقوط آسانسور چه کار باید کرد با پیشرفت صنعت ساختمان سازی و افزایش ارتفاع ساختمان ه…