بدن انسان تا چه میزان در مقابل از دست دادن خون مقاوم است

1,185
از دست دادن خون

بدن انسان تا چه میزان در مقابل از دست دادن خون مقاوم است

انسانها قادر نیستند بدون خون به حیات و زندگی روزمره خود ادامه دهدند. اغلب وقتی ما مقداری خون از دست می‌دهیم و یا اهدا میکنیم سیستم بدن می‌تواند این شرایط را تحت کنترل داشته باشند و آن را جبران کند اما از دست دادن میزان زیادی خون می‌تواند بسیار خطرناک باشد و باعث مرگ انسان شود.در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم بررسی نماییم بدن انسان تا چه میزان در مقابل از دست دادن خون مقاوم است.با ما همراه باشید!

چه مقدار خون داریم

بدن یک انسان بالغ حاوی ۴٫۵ تا ۵٫۵ لیتر خون است. اگر به طورکامل خونی در بدن انسان نباشد وزن فرد بین ۸ تا ۱۰ درصد کم می‌شود. به عنوان نمونه در یک انسان ۵۵ کیلویی وزن خون به ۴.۵ تا ۵٫۴ کیلوگرم می‌رسد. کودکان ۵ یا ۶ ساله به اندازه‌ی بزرگسالان خون دارند ولی چون کوچک اندام هستند و استخوان‌ها، عضلات و سایر اعضای آن‌ها کوچک هستند خون آن‌ها مقدار زیادی از وزن بدن آن‌ها را تشکیل می‌دهد. نوزادی که تازه چشم به جهان گشوده خون بسیار کمی دارند بطوری که آن‌ها دارای تقریبا ۰٫۲ لیتر خون هستند که در عمل بسیار ناچیز است.

انسان تا چه میزان در مقابل از دست دادن خون مقاوم است

هنگامیکه یک رگ اصلی قطع می‌شود فرد خون بیشتری از دست می‌رود. طبق طبقه بندی های علمی از دست دادن خون بدن به چهار مرحله تقسیم شده است.

از دست دادن خون
از دست دادن خون

۱ – این بخش کمترین خطر را دارد و مربوط به زمانی میشود که کمتر از ۱۵ درصد حجمی کل خون بدن از دست برود. هنگامیکه یک نفر خون اهدا مینماید حدود ۸ تا ۱۰ درصد خون بدن خود را اهدا می‌نماید. اغلب در این بخش هیچ نشانه‌ای از کاهش خون بدن مشاهده نمی‌شود و نهایتا ممکن است کمی احساس گیجی به انسان دست بدهد.

همچنین بخوانید :   چقدر با فواید اهدای خون برای فرد اهدا کننده آشنا هستید

۲ – در این بخش فرد بین ۱۵ تا ۳۰ درصد حجمی خون بدن خود را از دست می‌دهد. در این مرحله علایم از دست رفتن خون آغاز می‌شود. بدن تلاش می‌کند که مشکل کاهش اکسیژن را جبران کند درنتیجه ضربان قلب را افزایش می‌دهد تا مقدار اکسیژن بیشتری به اندامها برساند. در مرحله فرد احساس ضعف کرده و دچار رنگ پریدگی می‌شود و دمای سطح بدن کاهش می‌آید.

از دست دادن خون
از دست دادن خون

۳ – در این بخش فرد تقریبا ۳۰ تا ۴۰ درصد کل حجم خون بدن خود را از دست می‌دهد. این میزان خون اگر جبران نشود فرد جان خود را ازدست خواهد داد و برای حفظ زندگی باید خون جدید به بدن تزریق شود. در این قسمت ضربان قلب همچنان بالا مانده ولی فشار خون شروع به افت می‌کند. عروق کوچک‌تر کشیده می‌شوند تا مسیر خون در مرکز بدن حفظ شود.

۴ – بخش آخر هنگامی است که شخص بیش از ۴۰ درصد از خون خود را از دست بدهد. در این حالت شخص نیازمند کمک‌های سریع و احیا می‌باشد درغیر این صورت شانس مرگ بسیار زیاد است. قلب در این مرحله قدرت حفظ فشار و جریان خون را ندارد و اندام ها از کار می‌افتند و بدن وارد حالت کما قبل از مرگ می‌شود.

بدن انسان تا چه میزان در مقابل از دست دادن خون مقاوم است نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − پنج =

بررسی

تصفیه خون با ۱۱ ترفند شگفت انگیز در خانه

تصفیه خون با ۱۱ ترفند شگفت انگیز در خانه تصفیه خون : بدن ما ، بدون خون غنی از اکسیژن با ته…