آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان

508
آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان

آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان

عید فطر یکی از دو عید بزرگ مسلمانان است و همه ساله در اولین روز ماه شوال برگزار میشود . نحوه برگزاری مراسم عید در کشورهای مختلف با توجه به سنت و علایق فرهنگی هر منطقه اجرا میشود . در این روز بزرگ روزه گرفتن حرام است و مسلمانان با برپایی نماز عید روز خود را شروع کرده و سپس با توجه به رسم و رسوم خود مراسمی را اجرا میکنند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان با شما سخن بگوییم پس همراه ما باشید .

آداب و رسومز در کشورهای مختلف جهان

از آنجایی که تقویم بسیاری از کشورهای مسلمان براساس سال قمری است روز عید فطر درکشورهای مختلف جهان متفاوت است ، اما در کشورهای حوزه خلیج فارس معمولا به صورت هماهنگ یک روز را روز عید فطر اعلام می‌کنند .

آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان
آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان

تركيه

عيد سعید فطر در تركيه به دليل مصرف زياد شيريني و آب ‌نبات در اين روز به ‘شكر بايرامي’ يعني عيد شكر معروف است . چند روز مانده به عيد خانه تكاني و پخت و پز شيريني هاي مخصوص عيد شروع مي شود . نماز عيد با شكوه تمام و با حضور مسئولان دولت تركيه در مساجد سراسر كشور برگزار مي‌شود . پوشیدن لباس های نو و رفتن به زیارت قبور و ديد و بازديد از آشنايان از رسوم مردم ترکیه در عید فطر است . در تركيه تعطيلات رسمي به مناسبت اين عيد سه روز است .

مصر

شب عید فطر مصری‌ها اشعار خاصی كه یكی از آن‌ها “این شب عید” است را می‌خوانند . نماز عید فطر دراین كشور بسیار باشكوه برگزار می شود و صندوق های پرداخت زكات فطریه در محل برگزاری نمازها مستقر می شوند .  تعطیلات عید از اول تا سوم شوال است. كیك های عید فطر درعین بومی بودن از تنوع زیادی برخوردار است. برگزاری مسابقات ورزشی از جمله اسب دوانی از مراسم خاص عید فطر در مصر است .

همچنین بخوانید :   نماز عید فطر چگونه خوانده میشود
آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان
آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان

فلسطین

شاید سخت ترین مراسم عید در بین مسلمانان متعلق به مردم مظلوم فلسطین باشد . مردم فلسطین ، عید فطر را در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار میکنند و گاهی حتی اجازه اقامه نماز عید به آنها داده نمیشود . ولی با این وجود مادرها در خانه ها شیرینی می پزند . پناهندگان فلسطینی در روز عید بر سر مزار اموات و شهدای خود می روند و برایشان قرآن تلاوت می کنند .

پاکستان

مسلمانان پاکستان عید را با نماز فطر آغاز کرده و سپس به دیدار بزرگان خانواده می روند . البته جشن واقعی عید فطر در پاکستان، از ظهر آن روز شروع می شود . شوهرها و پدرها به فرزندان و همسرانشان عیدی می دهند و خانم های خانه، غذای خوش طعمی را که به «خرمای شیرین شده» معروف است، آماده می کنند و همگی با هم به هنگام صرف ناهار، روز عید را جشن می گیرند . تعطیلات عید فطر در پاکستان سه روز است و در آن، مدارس و اداره ها تعطیل می شود و همه به تفریح و شادی می پردازند و بیشتر وقت خود را با اقوام و آشنایان می گذرانند .

آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان
آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان

اندونزی

مردم اندونزی با برگزاری مراسمی به نام حلال‌به‌حلال به معنی روز مصالحه و آشتی که در مساجد برگزار می‌شود به استقبال عید فطر می‌روند . در شب عید مسلمانان اندونزی به کوچه و خیابان‏ها می‌روند و ندای‌ الله اکبر سر می‏دهند و با زدن طبل و نواختن موسیقی رسیدن عید فطر را اعلام کرده و به یکدیگر تبریک می‏گویند .

هندوستان

مسلمانان کشور هندوستان پس از نماز به منزل بزرگتر خانواده میروند . بزرگ‌ترین فرد خانواده در منزل ، به انتظار اقوام و آشنایان می‌ماند و برای پذیرایی از آنها، غذای عید فطر تهیه می‌کند . کوچک‌ترها با حلقه‌های گل به دیدار ریش‌سفید خانواده می‌روند و ظهر عید فطر را با هم می‌گذرانند . در این روز، موسیقی سنتی هندی در کوچه و بازار نواخته می‌شود و مردم لباس‌های نو به تن می‌کنند . در حقیقت نمایش نمادهای سنت و فرهنگ اصیل هندی، بخشی از جشن عید فطر را به‌خود اختصاص می‌دهد؛ به‌طوری که بدون آن، عید مفهومی ندارد و با آن، رنگ و بوی دیگری می‌گیرد .

همچنین بخوانید :   زکات فطره سال 96 طبق نظر مراجع تقلید

یمن

مردم یمن نیز به آداب و رسوم خاص خود پایبندند و از انواع مختلف شیرینی های محلی خود می خورند . برعکس دیگر کشورها مردم یمن در روز عید فطر به طیبعت می روند و و در این روز از طبیعت بکر لذت می برند و لباسهای نو می خرند و می پوشند. زنان یمنی جزء معدود زنانی هستند که در طبخ گوشت و کبابی کردن آن مشهورند . مردان با چوب درختان برایشان وسایل کباب کردن گوشت را آماده می کنند . این نوع غذا در مهمانی ها و مراسم درست می شود .

آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف جهان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

  • نماز عید فطر چگونه خوانده میشود

    نماز عید فطر چگونه خوانده میشود بالاخره ماه مبارک رمضان به انتهای خود نزدیک میشود و روزه د…
  • زکات فطره سال 96 طبق نظر مراجع تقلید

    زکات فطره سال ۹۶ طبق نظر مراجع تقلید

    زکات فطره سال ۹۶ طبق نظر مراجع تقلید دیگر چیزی به عید فطر نمانده و مسلمانان کم کم برای برگ…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 6 =

بررسی

نماز عید فطر چگونه خوانده میشود

نماز عید فطر چگونه خوانده میشود بالاخره ماه مبارک رمضان به انتهای خود نزدیک میشود و روزه د…