راه های توبه کردن از گناهان کبیره چیست و چگونه صورت میگیرد

538
راه های توبه کردن از گناهان کبیره

راه های توبه کردن از گناهان کبیره چیست و چگونه صورت میگیرد

توبه پشیمانی و ابراز ندامت واقعی از گناهان قبلی است و این ندامت، پشیمانی قلبی است، ولی اظهار آن به این روش است: استغفراللّه ربى و أتوب الیه. تکرار این لفظ همراه با پشیمانی قلبی زیاد بهتر است. البته توبه راستین آن است که علاوه بر اعتراف به جهل و ندامت و تنفّر قلبی، با انجام اعمال خیر، کاستی‌هایی را که دارد، جبران کند. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا شما را با راه های توبه کردن از گناهان کبیره آشنا نماییم.

راه های توبه کردن از گناهان کبیره

در قرآن کریم آمده است : پروردگارت نسبت به آنان که از روی جهل اعمال بد از آنها سر داده است، سپس توبه کردند و در مقام جبران بر آمدند، آمرزنده و مهربان است. بر پایه این آیه توبه به توبه قلبی و ندامت باطنی محدود نمی‌شود، بلکه روی اثر عملی آن تأکید شده و اصلاح و جبران، مکمّل توبه شمرده شده، لغایت این اندیشه غلط را از مغز خویش بیرون کنیم که هزاران گناه را با جمله «استغفرالله» می‌توان جبران کرد.

بنابراین باید عملاً خطا‌ها جبران گردد. سرنوشت هایی که از روح انسان و یا جامعه بر نشان گناه آسیب یافته، اصلاح و ترمیم شود. البته توبه کردن از گناهان، وابستگی به گناهی دارد که از انسان رخ داده است. گناهانی را که معمولا انسان انجام میدهد، از دو حالت یا دو دسته زیرخارج نیست:

۱ – اول حق الله است . مثل ترک نماز و روزه، راه جبرانش این است که قضای آن را به جای آورید. اگر از عهده قضای همه آن برنیایید، هر مقداری که می‌توانید، میبایست عمل نمایید.

همچنین بخوانید :   چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

۲ – دوم حق الناس میباشد . جبران حق الناس به این گونه میباشد که رضایت قلبی صاحبان حق را به هر حالتی که باشد، به دست آورید. اگر مالی را از مردم تصرّف کرده یا ضایع نموده یا ضربه‌ای بر تن آنان وارد کرده‌اید که دیه یا قصاص شامل آن میشود، باید یا رضایت آنان را جلب کنید و یا مال و خونبهای آن را پرداخت نمایید.

راه های توبه کردن از گناهان کبیره
راه های توبه کردن از گناهان کبیره

اگر با زبان یا عمل تان، روح آنان را آزرده‌اید و یا آبرو و حیثیت آنان را برده‌اید، در چهره امکان از آنان خوشنودی بگیرید، ولی اگر ممکن نیست، برای آنان نیایش کنید. اگر برخی افراد را نمی‌شناسید یا مرده‌اند یا دسترسی به آنان ندارید، در امور مالی، مال را به فرزندان یا وارثان آنان بپردازید. اگر دسترسی به آنان هم ممکن نباشد، در گذرگاه خدا برای شان صدقه بدهید.

در غیر امول مالی، در حق آنان دعا و استغفار کنید و صدقه و خیراتی هدیه نمایید.

شرایط پذیرش توبه

۱ – دیگر نباید هیچ گناهی از شما سر دهد. اگر به علت ندانستن مسئله و جهل یا غفلت و فراموشی یا هر انگیزه دیگر، مجدد گناهی از شما سر داد، بلا فاصله توبه کنید و با اشک و گریه، از خداوند بخواهید که شما را بیمارزد.

۲ – خود را به احکام و دستورهای آیین مقید و متعهد کنید و گناهان گذشته خود را جبران نمایید. گناه انسان هر قدر هم بد و نابخشودنی باشد با رعایت شرایط فوق (ندامت از گناه و جبران گناهان گذشته و امید به رحمت و مهربانیت خدا و بشارت به بخشش توبه کنندگان) مطئمنا مورد قبول خدا قرار خواهد گرفت.

همچنین بخوانید :   رنگ‌آمیزی ساختمان‌های واتیکان با شیر

راه های توبه کردن از گناهان کبیره چیست و چگونه صورت میگیرد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

  • چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

    چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

    چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند زمانیکه انسانی بدنیا می آید دفتر اعمالش که همچون برف ت…
  • رنگ‌آمیزی ساختمان‌های واتیکان با شیر

    رنگ‌آمیزی ساختمان‌های واتیکان با شیر

    رنگ‌آمیزی ساختمان‌های واتیکان با شیر واتیکان کشوری اروپایی است که تنها از شهر واتیکان تشکی…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 13 =

بررسی

چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند زمانیکه انسانی بدنیا می آید دفتر اعمالش که همچون برف ت…