دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن

473
دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن

دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن

دلایل تاری دید همراه با سرگیجه :  یکی از مشکلاتی که برای برخی از افراد ، مخصوصا آنهایی که بیشتر اهل مطالعه هستند ، در طول روز پیش می‌آید ، ابتلا به سردرد،‌ سرگیجه و تاری چشم هنگام مطالعه یا کم و زیاد شدن نور است.

به‌طور کلی ، سرگیجه باعث ابتلا به مشکلات چشمی مانند تاری دید نمی‌شود . از این رو، توصیه اصلی به کسانی که دچار سرگیجه هستند ، این است که به پزشک متخصص داخلی و متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند و مشکلاتی مثل کم‌خونی، میگرن و احتمال وجود مشکلات دیگر حوزه مغز و اعصاب را در نظر داشته باشند .

اگر سرگیجه با تاری دید همراه باشد و این همراهی برای مدت زمانی طولانی ادامه پیدا کند ، ممکن است نشان‌دهنده این باشد که فرد مشکل بینایی دارد ، یا حتی مبتلا به برخی از مشکلات چشمی مانند آستیگمات ، دوربینی یا نزدیک‌بینی است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم با دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن بیشتر آشنا شویم . لطفا همراه ما باشید .

سه روش برای فهمیدن علت تاری دید

دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن
دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن

۱ – برخی مواقع به علت اختلال در هماهنگی دو چشم ، فرد دو بینی دارد اما فكر می‌كند كه تار می‌بیند.  در این حالت، بیمار با بستن یك چشم و دیدن با چشم دیگر می‌تواند متوجه این مشكل بشود . اگر با دو چشم تار می‌بیند و با یك چشم درست می‌بیند مشخص می‌شود كه دو چشم وی هماهنگی دید ندارد و باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كند .

۲ – مورد دوم مربوط به عیوب انكساری چشم است . وقتی بیمار چشمش تار می‌بیند اگر چشمانش را تنگ كرد و نقطه‌ای كه تار می‌دید شفاف شد او مشكل عیوب انكساری دارد و با تجویز عینك یا اعمال جراحی مشكل او حل می‌شود كه صد البته تشخیص قطعی با چشم‌پزشك است.

۳ – دسته سوم كسانی هستند كه در عصب بینایی‌شان مشكل دارند . این مشكل ممكن است ناشی از ضربه، التهاب، مسائل تغذیه‌ای و یا فشار باشد . مهم‌ترین نكته این است كه این افراد بدانند به صورت ناگهانی دچار مشكل تاری چشم شده‌اند یا بتدریج؟ در این مواقع فرد بیمار باید به متخصص نوروافتالمولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه كند تا مشكلش بررسی و حل شود.

همچنین بخوانید :   فواید سبزیجات و تاثیر آن بر عضله سازی 2

مشکلات و بیماری های تاری دید به همراه سرگیجه

دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن
دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن

احتمال سکته

تاری دید در حمله های ایسکمیک ، شایع است . در سکته خفیف (mini-stroke) ، انسداد موقت جریان خون ایجاد می شود  . سکته های خفیف، هشدار می دهد که یک سکته کامل در راه است. علایم سکته های خفیف می تواند خیلی سریع ظاهر شود و خیلی نمی ماند این علایم شامل تاری دید، دیدن نورهای درخشان یا سیاه شدن کامل بینایی است . گاهی برای چند ثانیه، فرد دچار دید خاکستری یا تیره می شود . علایم دیگر شامل تغییر در حس های شنوایی و چشایی، سردرگمی و مشکل گفتاری است.

قند خون بالا

تاری دید گاه می تواند نشانه مشکل در تمامی بدن باشد . در برخی موارد نیز می تواند علامت خطر اولیه دیابت باشد . هنگامی که قند خون بالاست، مایعات در چشم جابه جا می شود و اندازه عدسی ها تغییر می کند . با تغییر یافتن عدسی، چشم ها به طور جداگانه روی اشیاء متمرکز می شود اما خبر خوش این است که در اغلب موارد با کنترل کردن قند خون، دید به حالت طبیعی برمی گردد اما اگر به آن توجه نشود و قند خون بالا برود، احتمال آسیب دیدگی شبکیه چشم وجود دارد.

احتمال آب مروارید

اگر چه خطر بروز آب مروارید با بالا رفتن سن افزایش پیدا می کند، اما امکان بروز آب مروارید در هر سنی وجود دارد. حتی در مواردی فرد با این بیماری به دنیا می آید . آب مروارید در مبتلایان به دیابت، افرادی که داروهایی مانند کورتیکواستروئید مصرف می کنند و افراد سیگاری شایع تر است. برای پیش گیری از آب مروارید ورزش کنید. هرچه ورزش شدیدتر باشد، تأثیر آن نیز بیشتر است .

دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن
دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن

ميگرن

ميگرن مي تواند سبب از دست دادن موقتي بينايي شود معمولا بيماران اختلال يا عدم ديد يك طرفه را تجربه مي كنند كه هر دو چشم در همان طرف را تحت تاثير قرار مي دهد . علائم بينايي در ميگرن اغلب بيش از يك ساعت به طول نمي انجامند . بيماران ممكن است خطوط موجدار يا رنگهاي محود مشاهده نمايند و سردرد يك طرفه ممكن است به دنبال علائم بينايي اتفاق افتد . بيماراني اغلب اين مشكل را تجربه مي كنند كه قبلا ميگرن داشته اند چون ميگرن مشكلي عود كننده است  . بدون شك ميگرن درناك است. با اين وجود از دست دادن بينايي در نتيجه ميگرن قبل از شروع سردرد اتفاق مي افتد. اما زماني كه سردرد شروع ميشود افت بينايي از بين رفته است .

همچنین بخوانید :   فواید سنگ پا برای افزایش قد تنظیم قند خون و سردرد

تومور مغزي يا چشم

تورمورهاي مغز يا چشم به ندرت سبب از دست دادن بينايي ميشوند . از دست دادن تدريجي ديد مي تواند يكي از علائم تومور در حال رشد باشد اما مهم است كه حس قياس حفظ شود و به خاطر داشته باشيد كه از دست دادن تدريجي بينايي بسيار رايج است اما تومورهاي مغز و چشم بسيار بسيار به ندرت سبب آن ميشوند.

خشکی چشم

یکی از شایع ترین علت های تاری دید ، خشکی چشم است. اگر با پلک زدن مشکل تاری چشم رفع می شود، بدانید که مشکلی وجود دارد. برای این که بتوانید به وضوح ببینید لازم است که قرنیه چشم خیس باشد. در صورتی که اشک کافی تولید نشود سلول های قرنیه از بین می رود و خشک می شود. علت دیگر خشکی چشم مصرف دارو و حتی برخی عادت هاست از جمله مطالعه، انجام بازی های ویدئویی، تماشای برنامه تلویزیونی یا کار با رایانه، همه این فعالیت ها میزان پلک زدن را کاهش می دهد.

آب سياه

آب سياه حاد سبب از بين رفتن دردناك و ناگهاني بينايي ميشود. آب سياه مزمن كه بسيار متداول تر است متفاوت است و تا زماني كه ديد آسيب مي بيند بدون علامت و خاموش باقي مي ماند. آب سياه مزمن از افزايش تدريجي در فشار مايع داخل چشم به وجود مي آيد و اغلب مادرزادي است.

آب سياه مزمن سبب آسيب تدريجي به عصب بينايي شده و از دست دادن تدريجي ديد در طول زمان اتفاق مي افتد. در ابتدا بيماران خيلي كم متوجه آن ميشوند چون ديد مركزي در وهله اول تحت تاثير قرار نمي گيرد. ولي در زماني كه ديد مركزي از بين رفت ديگر براي درمان بسيار دير شده است. اپتومتريستها فشار چشم افراد بالاي ۴۰ سال را مرتبا چك مي كنند مخصوصا در كساني كه اقوامشان مبتلا به اين بيماري بوده اند. اگر در فردي آب سياه شناسايي شد بايد در تمام طول زندگي از قطره استفاده نمايد. هدف از استفاده از اين قطره ها كم كردن فشار چشم است. عجيب اين جا است كه يك عارضه جانبي داروهاي رايج تر اين است كه سبب بلندتر شدم مژه ها و تار شدن مردمك ميشوند. با اين وجود همه نمي توانند آنها را تحمل كنند و مي توانند سبب خارش و سوزش چشم شوند.

همچنین بخوانید :   با فواید و خواص دارویی اعجاب برانگیز کشمش آشنا شوید

جمع بندی

دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن
دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن

چشم يك اندام بسيار جالب است . يك ابزار بزرگ كننده هوشمند است كه نور را ميگيرد و بر روي غشائي حساس به نور تصويري ايجاد مي كند كه سپس به مغز فرستاده ميشود. چشم همانند يك دوربين و عدسي ها فيلم آن هستند  و آنچه كه پشت آن انجام ميشود مثل ظاهر كردن فيلم است. هرگونه انقطاعي در اين پورسه- هر گونه آسيبي به اجزاي تشكيل دهنده يا مسدود شدن مسير نور- مي تواند بر ديد تاثير بگذارد . از دست دادن بينايي هميشه بايد جدي گرفته شود – سبب ترس شده و نياز به تشخيص دارد-  اما علت آن به ندرت منحوس است. هر چه زودتر با پزشك يا بينايي سنج خود صحبت كنيد شانس اين كه بتوان كاري انجام داد بيشتر است.

 

دلایل تاری دید همراه با سرگیجه و علائم آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 16 =

بررسی

این میوه ها بیشترین مقدار قند را دارند

این میوه ها بیشترین مقدار قند را دارند این میوه ها بیشترین مقدار قند را دارند : گلوکز نوعی…